Sorun Giderme: Klavyeler

Microsoft Fare ve Klavye Merkezi Kurulumuyla ilgili Genel Sorunlar

Klavyeyle İlgili Genel Yazılım Sorunları

Hesap Makinesi Uygulaması, Ses Ayarları veya Parlaklık tuşları gibi Klavye özellikleriyle ilgili sorunlar.


Tuşların veya düğmelerin çalışmaması veya hesap makinesi (klavyeden başlatıldığında hesap makinesi uygulamasının arka planda kalması veya görüntülenememesi), ses ayarları ve değiştirme özellikleri veya parlaklık tuşları gibi özelliklerle bağlantılı sorunlar yaşıyorsanız, Microsoft Klavyeniz ile kullandığınız bilgisayar veya cihazda Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımının en güncel sürümünün kurulu olduğundan emin olun.


En son güncellemeyi edinmek için BURAYA gidin. Klavyenizi bu listeden belirleyin veya arama çubuğundan arayın. Klavyenizi belirledikten sonra mevcut indirmeler sayfasına gitmek için klavyeye dokunun veya üzerine tıklayın. "Yazılım ve Sürücüler" bölümünde mevcut güncellemeye tıklayın ve ekrandaki yönergeleri izleyin.

Kurulum sırasında bilgisayarıma misafir olarak oturum açtım ve bir yükleme hatasıyla karşılaştım.


Ayarlar sırasında, bilgisayarınızı bir ya da daha fazla defa başlatmanız gerekebilir. Kurulum işlemi sırasında Misafir grubunun bir üyesi olarak oturum açmak, bir yükleme hatasıyla sonuçlanabilir. Kurulum, Yöneticiler grubunun bir üyesi olarak oturum açmanızı gerektirir.

Microsoft Fare ve Klavye Merkezi'nin yeni bir sürümünü, yazılımın eski bir sürümünün üzerine kurdum ve bazı özelleştirme ayarlarımı kaybettim.


Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımının eski bir sürümünü kullanıyorsanız ve yazılımın yeni bir sürümünü yüklerseniz, düğme yeniden atamaları gibi bazı özelleştirme ayarlarınızı kaybedebilirsiniz. Bu sorunu gidermek için, Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımını yükledikten sonra, klavye özelleştirmelerinizi güncellemeniz gerekebilir.

Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımını yüklemeye çalıştığımda, farklı bir klavye programını kaldırmadan Kurulum devam etmiyor.


Halihazırda bilgisayarınıza kurulmuş bir klavye yazılımı varsa, mevcut klavye yazılımını kaldırmadan Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımını yükleyemezsiniz. Bazı bilgisayar üreticileri, bilgisayarla birlikte gelen klavyeye uygun klavye yazılımını önceden yüklerler.

Donanımla ilgili sorunlar

Klavye yanıt vermiyor.


Aşağıdakileri deneyin:


 • USB bağlantısı kaybolmuş olabilir. Klavyenin fişini çekip, tekrar takmayı deneyin.
 • Klavyeyi başka bir USB bağlantı noktasına takın.
 • Klavyeniz bir USB hub'ına veya USB anahtar kutusuna takılmışsa, anahtar kutusunu çıkarıp klavyeyi bilgisayara takmayı deneyin.
 • Kullanılmayan diğer USB aygıtlarını çıkarın.
 • Doğru çalıştığını doğrulamak için, klavyeyi bir başka bilgisayarda deneyin.
 • Kablosuz bir klavye kullanıyorsanız, kablosuz bağlantıyla ilgili sorunları giderin.

Not


PS/2 konektörleri, Microsoft Fare ve Klavye Merkezi'nin bu sürümünde desteklenmez. PS/2 konektörlü bir klavye bağlarsanız, bu yazılım hiç bir isteğe bağlı ayarı yapılandıramaz.

Klavyemdeki USB bağlantı noktalarına takılmış aygıtlar çalışmıyor.


Klavyeye takıldığında bazı USB'ler çalışmaz; bu aygıtlar güç verilmiş bir USB hub'ı gerektirebilirler veya başka donanım koşulları olabilir. Aygıtınızı destekleniyorsa, aşağıdaki çözümleri deneyin:


 • Klavyeyi başka bir USB bağlantı noktasına takın.
 • Klavyeniz bir USB hub'ına veya USB anahtar kutusuna takılmışsa, anahtar kutusunu çıkarıp klavyeyi bilgisayara takmayı deneyin.
 • Kullanılmayan diğer USB aygıtlarını çıkarın.
 • Doğru çalıştığını doğrulamak için, aygıtı doğrudan bilgisayara takın.

Klavyemdeki özellikleri Windows Terminal Hizmetleri veya Uzak Masaüstü ile beklendiği şekilde çalışmıyor.


Microsoft klavyeler ve Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımı, Windows Terminal Hizmetleri veya Uzak Masaüstü ile kullanım için desteklenmez ve bazı özellikler beklendiği şekilde çalışmayabilir.

Tuşlar

Bazı tuşlar bastığımda çalışmıyor.


Aşağıdakileri deneyin:


 • Klavyenizi temizleyin.
 • Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımını yükleyin. Bazı tuşlar Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımını gerektirir.
 • Bir tuş yazılım gerektiriyorsa, onu kurun. Bazı anahtar komutlar, desteklenmiş bir e-posta programı, Web tarayıcı, ortam oynatıcısı, anlık ileti programı veya grafik düzenleme programı gibi belirli bir programın kurulmasını gerektirir.
 • Bir değiştirici tuşa (SHIFT, CONTROL, ALT, veya WINDOWS gibi) aynı anda basılması durumunda, Kısayol Tuşları çalışmayabilir.

İpucu


Kurulmuş uygun destek programınız yoksa, yeniden atayarak yine de tuşu kullanabilirsiniz.

Kablosuz klavyemde bazı tuşlara bastığımda, ekranda çift karakterler çıkıyor.


Bilgisayarınıza bağlı iki kablosuz alıcı varsa ve kablosuz klavyenizin üzerinde tek bir tuşa basarsanız, ekranınızda çift karakter çıkabilir. Örneğin; tek bir "a" yazdığınızda, ekranınızda "aa" görebilirsiniz.


Kablosuz alıcısı olan daha eski bir Microsoft klavye kullanıyorduysanız ve yeni bir tane satın alırsanız, eski alıcıyı çıkarın.

Bazı tuşlara bastığımda, bırakıncaya kadar tekrarlanmaya devam ediyorlar.


Bazı tuşlar, basılı tutulduğunda tekrarlanmak üzere tasarlanmışlardır. Bazı klavye modellerinde, bu tuşlar yalnızca klavye bilgisayara evrensel bir seri veri yolu (USB) kullanılarak bağlandığında tekrarlanırlar. Aşağıdaki tuşlar tekrarlanmak üzere tasarlanabilir: Geri, İleri, Sonraki, Önceki Parça, Sonraki Parça, Ses Düzeyi-, Ses Düzeyi+, Uzaklaştırma- ve Yakınlaştırma+.

Normal fonksiyon tuşları nerededir? (F1-F12)


Bu tuşlar, klavyenin en üst sırasında yer alırlar. Bazı klavye modellerinde, bu tuşlar dokunmaya karşı duyarlıdır.


Klavyenizde bir F Kilidi tuşu varsa, Fonksiyon tuşu modları arasında geçiş yapmak için buna basın.


Fonksiyon kilidi (F Kilidi) tuşunun açık veya kapalı olmasına bağlı olarak, alternatif fonksiyon tuşlarının iki olası komutu bulunur. Klavye modelinize bağlı olarak, F Kilidi tuşunun açık olduğunu gösteren ışık (F), klavyenin veya kablosuz alıcının üzerinde bulunur. Anahtar komut, klavyenin üstü yerine (AÇ gibi) önüne (F5) gibi basılmışsa, anahtar komutun çalışması için, F Kilidinin açık olması gerekir.

Bazı YÖN/Fonksiyon tuşları bastığımda çalışmıyor. (Kaydırma Kilidi, Kesme, Ekle ve alternatif işlev tuşları - Yardım, Geri Al, Yinele, Yeni, Aç, Kapat, Yeniden Oynat, İleri, Gönder, Hecele, Kaydet, Yazdır)


Aşağıdakileri deneyin:


 • Klavyenizde bir F Kilidi tuşu varsa, Fonksiyon tuşu modları arasında geçiş yapmak için buna basın. Fonksiyon kilidi (F Kilidi) tuşunun açık veya kapalı olmasına bağlı olarak, alternatif fonksiyon tuşlarının iki olası komutu bulunur. Klavye modelinize bağlı olarak, F Kilidi tuşunun açık olduğunu gösteren ışık (F), klavyenin veya kablosuz alıcının üzerinde bulunur. Anahtar komut, klavyenin üstü yerine (AÇ gibi) önüne (F5) gibi basılmışsa, anahtar komutun çalışması için, F Kilidinin açık olması gerekir.
 • Klavyenizde bir Fn tuşu varsa, alternatif komutlara erişmek için, tuşa basarken, Fn tuşuna basın ve basılı tutun.

Ekranı Yazdır tuşu çalışmıyor.


Aşağıdakileri deneyin:


 • Ekranı Yazdır tuşu ekranın bir resmini panoya (yazıcıya değil) kopyalar. Resmi kullanmak için, Microsoft Paint gibi grafikler kullanan bir uygulama başlatın ve Yapıştır fonksiyonunu kullanın.
 • Klavyenizde bir F Kilidi tuşu varsa, Fonksiyon tuşu modları arasında geçiş yapmak için buna basın. Bazı klavyelerde, Ekranı Yazdır tuşu, yalnızca F Kilidi açık olduğunda çalışır:

Araçlar tuşu, Windows Kenar Çubuğunu açmıyor.


Aşağıdakileri deneyin:


 • Windows 7'nin bazı sürümlerinde veya temalarında, Araçlar tuşuna basıldığında masaüstünüzdeki araçlar görüntülenir. Araçlar tuşuna basılı tutulduğunda, masaüstünüzdeki araçları görebilmeniz için, tüm açık pencereler şeffaf hale gelir. Diğer sürümlerde veya temalarda, Araçlar tuşuna basıldığında veya basılı tutulduğunda, masaüstünüz görüntülenir.

İpucu


Bu tuş yeniden atanabilir.

Tuşa basarak ve basılı tutarak, Sık Kullanılanlarım tuşlarını atayamıyorum.


Bazı klavyelerde, Sık Kullanılanlarım tuşları alternatif tuşlardır. Windows Explorer'daki gizli uzantılar, bu tuşlara bir dosya veya Web sayfası atanması işlemini engelleyebilir. Gizli ad uzantılarını kapatmak için, bkz. Windows Yardım.

Uyku tuşunu kullanarak, bilgisayarı uyku moduna geçiremiyorum.


Uyku tuşu, yalnızca bilgisayar güç yönetimini destekliyorsa ve bu özellik etkinleştirilmişse, bilgisayarı güç yönetimi moduna geçirir (bekleme, askıya alma, veya hazırda bekletme gibi). Güç yönetimi etkinleştirilmemişse, bu tuş çalışmaz. Bu tuş yeniden atanamaz. Windows güç yönetimi ayarları ile ilgili daha fazla bilgi için, bkz. Windows Yardım.

Uyku moduna bastıktan sonra bilgisayarımı uyandıramıyorum.


Aşağıdakilerden birisini deneyerek, çalışmayı sürdürebilirsiniz:


 • Uyku tuşuna basın.
 • Klavyedeki standart bir tuşa basın.
 • Fareyi hareket ettirin.
 • Bilgisayarın üzerindeki güç düğmesine hızla basın.

Bu yöntemlerin hiçbirisiyle bilgisayarın çalışmasını sürdürmesini sağlayamazsanız, bir sistem sorunuyla karşı karşıya olabilirsiniz. Bilgisayarınızın çalışmayı nasıl sürdüreceği konusunda daha fazla bilgi için, bilgisayarınızla birlikte gelen belgelere bakın veya bilgisayar üreticisiyle bağlantıya geçin.


Bir Bluetooth® klavye kullanıyorsanız, hazırda bekletme sırasında kablosuz alıcı-verici anahtar komutları alamayabilir. Bilgisayarınızdaki güç düğmesine basarak, hazırda bekletmeden çalışmayı sürdürebilirsiniz. Windows güç yönetimi ayarları ile ilgili daha fazla bilgi için, bkz. Windows Yardım.

Yeni bir Web tarayıcı kurdum, ancak Home tuşuna basmak onu başlatmıyor.


Tarayıcı destekleniyorsa, Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımı Home tuşunu otomatik olarak bilgisayarınızdaki varsayılan Internet tarayıcıya atar. Çoğu tarayıcı, kurulum sırasında kendisini varsayılan tarayıcı yapmanıza izin verir.


Kurduğunuz tarayıcı, Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımı tarafından destekleniyorsa ve Home tuşuna bastığınızda çalışmazsa, şunları deneyin:


 • Home tuşuna basın ve birkaç dakika bekleyin. Daha sonra, bu tuşa tekrar basın. Yeni bir tarayıcı kurduğunuzda, Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımının onu tanıması birkaç dakika sürebilir.
 • Bilgisayarı tekrar başlatın ve Home tuşuna basın.
 • Home tuşunu, kurduğunuz tarayıcıya el ile yeniden atamanız gerekebilir. Sihirbazı yeniden atamak istediğiniz tuşa tıklayın, Bir program, Web sayfası veya dosya aç’a tıklayın, Henüz atanmadı’ya tıklayın, yolu İnternet tarayıcısına yazın veya bulmak için Gözat’a tıklayın ve ardından değişikliği kaydetmek için Geri’ye tıklayın.

Yeni bir e-posta programı kurdum, ancak Mail tuşuna basmak onu başlatmıyor.


E-posta programı destekleniyorsa, Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımı Posta tuşunu otomatik olarak bilgisayarınızdaki varsayılan e-posta programına atar.


Posta tuşu için Bir Tuşu Yeniden Atama sihirbazı, bilgisayarınızda kurulu tüm desteklenen e-posta programlarını listeler. Posta tuşu ile kullanmak istediğiniz e-posta programı listede yoksa, şunları yapın:


 • Yeni bir e-posta programı kurduysanız, listeye otomatik olarak eklenip eklenmeyeceğini görmek için, birkaç dakika bekleyin. Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımının yeni programı algılayıp listeye eklemesi için birkaç dakika gerekebilir. Program birkaç dakika sonrasında görüntülenmezse, bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar kontrol edin.
 • E-posta programını bu bilgisayarda kullanmadıysanız, programı iki kez başlatın ve her seferinde e-posta hizmetinize oturum açın. Bu, Microsoft Fare ve Klavye Merkezi'nin programı algılamasına yardımcı olur.
 • Posta tuşunu, kullanmak istediğiniz e-posta programına el ile olarak yeniden atamanız gerekebilir. Yeniden atamak istediğiniz tuşa tıklayın, Bir program, Web sayfası veya dosya aç’a tıklayın, Henüz atanmadı’ya tıklayın, yolu e-posta programına yazın veya bulmak için Gözat’a tıklayın ve ardından değişikliği kaydetmek için Geri’ye tıklayın.
 • Bazı e-posta programları için, e-posta şifrenizin kaydedilmesi için, ayarlarınızı güncellemeniz gerekebilir. Daha fazla bilgi için, e-posta programı belgelerinize bakın.

Yeni bir ortam yürütücüsü kurdum, ancak Ortam tuşuna basmak onu başlatmıyor.


Bu ortam yürütücüsü destekleniyorsa, Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımı, Medya tuşunu otomatik olarak bilgisayarınızdaki varsayılan ortam yürütücüsüne atar. Çoğu ortam yürütücüsü, kurulum sırasında onları varsayılan ortam yürütücüsü yapmanıza izin verir.


Yüklediğiniz ortam yürütücüsü, Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımı tarafından destekleniyorsa ve Medya tuşuna bastığınızda çalışmazsa, şunları deneyin:


 • Medya tuşuna basın ve birkaç dakika bekleyin. Daha sonra, bu tuşa tekrar basın. Yeni bir ortam yürütücüsü yüklediğinizde, Microsoft Fare ve Klavye Merkezi yazılımının onu tanıması birkaç dakika sürebilir.
 • Bilgisayarı tekrar başlatın ve Medya tuşuna basın.
 • Medya tuşunu, kurduğunuz ortam yürütücüsüne el ile yeniden atamanız gerekebilir. Yeniden atamak istediğiniz tuşa tıklayın, Bir program, Web sayfası veya dosya aç’a tıklayın, Henüz atanmadı’ya tıklayın, yolu ortam yürütücüsü programına yazın veya bulmak için Gözat’a tıklayın ve ardından değişikliği kaydetmek için Geri’ye tıklayın.

Taşınabilir bilgisayarımda Görüntüle tuşuna bastığımda, yakınlaştırmaya neden oluyor.


Bazı taşınabilir bilgisayarlarda, Görüntüle tuşuna basılması, yakınlaştırmaya neden olabilir. Bu meydana geldiğinde, uzaklaştırmak için, Ctrl ve eksi tuşuna (-) basın. Ayrıca, Klavye Özellikleri diyalog kutusundan da yakınlaştırmayı devre dışı bırakabilirsiniz.

Sık Kullanılanlarım Kısayol Tuşları, basılı tutulduğunda bir dosya veya Web sayfasını doğru atamıyor.


Windows Explorer'daki gizli uzantılar, Sık Kullanılanlarım Kısayol Tuşlarına bir dosya veya Web sayfası atanması işlemini engelleyebilir. Gizli ad uzantılarını kapatmak için, bkz. Windows Yardım.

Makrolar

Çevrimiçi bir oyun oynarken, makroları kaydedemiyorum/çalıştıramıyorum.


Aşağıdakileri deneyin:


 • Çevrimiçi oyunlar oynarken, makroları kaydedemeyebilir veya çalıştıramayabilirsiniz. Bunun nedeni, çalıştırdığınız güvenlik programlarıdır, örneğin; güvenlik ihlalinin saptanması yazılımı, sizin oyun içerisinde kayıt ve kayıttan oynatma yapmanızı önleyebilir.
 • Kullanılmayan diğer USB aygıtlarını çıkarın.
 • Doğru çalıştığını doğrulamak için, klavyeyi bir başka bilgisayarda deneyin.