1-page Solution Brief
Posted: 1/20/2014
47
Rate This Evidence:

Ayvaz Ayvaz Microsoft ERP Çözümüyle Üretimde Kalite, Maliyet ve Teslimat Performansını İyileştirmeye Başladı

“Kısaca biz Microsoft Dynamics ERP çözümü ile “büyük resmi” görmeye başladık. Üretimde yalın üretim metotlarını benimsememizi de ERP’ye borçluyuz. Yalın üretim sayesinde üretim hızımızı artırıp akış süresini azaltarak kalite, maliyet ve teslimat performansımızı iyileştirmeye başladık."
Serhan Alpagut, Ayvaz İcra Kurulu Başkanı

Ayvaz, 1948 yılında kurulmuş bir şirket. Şirketin İstanbul’da küçük bir imalathane ile başlayan yolculuğu bugün 600’ün üzerinde çalışanın olduğu, sadece merkez fabrikasında 32.000 metrekare kapalı üretim alanına sahip ve sektöre hep ilkleri kazandıran bir şirket olarak devam ediyor. Merkez fabrikasının yanı sıra yurtdışından gelen taleplere anında cevap verebilmek için Rusya ve Bulgaristan’da kurduğu üretim tesisleri de gece gündüz durmadan çalışıyor. Ayvaz, kompansatörlerden esnek metal hortumlara, seviye kontrol cihazlarından kondenstoplara, vanalardan yangın grubu ürünlerine kadar uzanan geniş ürün gamı ile pek çok sektöre üstün çözümler sunuyor.

Şirket kendi üretimlerinin yanı sıra, dünyanın önde gelen firmalarıyla yaptıkları özel iş birlikleri ve distribütörlük anlaşmalarıyla ürün çeşitliliğini her geçen gün daha da artırıyor. Türkiye’nin 10 büyük şehrinde bulunan bölge müdürlükleri ve zengin bayi ağı sayesinde de hizmet kalitesini sürekli olarak yükseltmeyi hedefliyor. Ayvaz bugün 86 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. IMMIB’nin her yıl düzenlediği ödül törenlerinde kendi kategorisinde en çok ihracat yapan 3. şirket olarak yerini koruyor. Şirket ISO ikinci 500’de yer alıyor ve önümüzdeki yıllarda ilk 500’de olmayı hedefliyor.

Ayvaz geçmiş yıllarda sadece imalat süreci için bir MRP yazılımı kullanıyordu. 2009 yılında daha kapsamlı bir ERP sistemi için adımlar atmaya karar verdi. Yaklaşık bir yıl süren verimsiz bir uygulama sürecinden sonra yeni bir danışman grubuyla çalışmaya başladı. Microsoft Dynamics iş ortağı 6 Gen Yazılım’dan aldıkları danışmanlık desteği sayesinde, bir yılda başarıyla sonuçlanamayan sistem kurulumu çok kısa sürede yapıldı.

Kademeli olarak satış, depo, satın alma, planlama ve finansman yapısı Microsoft Dynamics tabanlı ERP sistemine entegre edildi. Bu sayede şirketteki tüm hareketleri takip etme imkanı sağlandı. Satışta, müşteri memnuniyeti takibi sağlandı ve istatistiksel veriler elde edildi. Şirket, ERP sisteminin değdiği satın alma, tedarikçi değerlendirme ve planlamaya gibi tüm aşamalarda avantaj yakaladı. Depoda izlenebilirlik arttı, web stok kontrolü sayesinde tüm bayiler stokları anlık olarak görebilmeye başladı. Bu sayede iletişim trafiği hafifledi. Üretimde, üretim emirlerinden “üretim kapama” işlemine kadar uzanan tüm süreç kontrol edilmeye başlandı. Finansmanda mali yapı ve gelir-gider dengesi izlenebilirliği sağlandı; muhasebe ve lojistikle entegre şekilde çalışma imkanı yaratıldı.

Özetle Ayvaz Microsoft Dynamics NAV ile “büyük resmi” görme yetisi kazandı. Bu sayede üretimde yalın üretim metotlarını benimsemeye ve süreçlerini optimize etmeye başladı. Yalın üretim sayesinde üretim hızını artırıp akış süresini azaltarak kalite, maliyet ve teslimat performansını iyileştirmeye başladı. Akışta meydana gelen israfları ortadan kaldırmaya, ekipmanları iyileştirmeye ve sistem senkronizasyonunu sağlamaya da bu süreçle birlikte başladı.
Solution OverviewOrganization Size: 600 employees

Software and Services
Microsoft Dynamics NAV 2009

Vertical Industries
Automotive, Industrial Equipment & Aerospace

Country/Region
Turkey

Languages
Turkish

Partner(s)
6 Gen Yazılım

RSS