1-page Solution Brief
Posted: 9/15/2013
352
Rate This Evidence:

Municipality of Ankara Türkiye'de bir ilk olan EGO Cepte Uygulaması ile Ankara'da 7bin durak akıllı durak haline geld

"Ankaralıların hizmetine açtığımız EGO Cepte uygulamasıyla durakta otobüs bekleme derdine son verdik. Ayrıca gideceği yere hangi otobüslerle ulaşabileceğini bilmeyen vatandaşlarımız da artık kolaylıkla aradıkları bilgilere ulaşabilecek. Uygulamayı, 2013 sonunda geçeceğimiz Akıllı Kart sistemiyle entegre hale getirerek, yalnızca otobüsün ne zaman geleceğini değil, otobüsün içinde kaç kişinin olduğunu da görmek mümkün olacak.”
Necmettin Tahiroğlu, EGO Genel Müdürü


EGO Genel Müdürlüğü teknolojik yenilikleri yakından takip ederek, nüfusu 5 milyona yaklaşan Ankara’da, büyükşehirde yaşamanın stresini azaltmak ve başkentlilerin toplu taşımada yaşadığı en büyük sıkıntıya son vermek için yaklaşık 1 yıl önce hayata geçirdikleri EGO Cepte uygulaması ile bir ilke imza attı. “EGO Cep’te” yaklaşık 305 bin kişi tarafından kullanılıyor. Her geçen gün artan bu sayıya günde ortalama 1000-1500 kişi ekleniyor. EGO Cepte ile vatandaşlara otobüs, Ankaray ve Metro hatları hakkında en güncel bilgiler birinci elden sunuluyor. Vatandaşlar otobüsün saat kaçta nerede olduğunu, kendilerine en yakın durağa kaçta geleceğini kısa bir sürede öğrenerek, artık “durakta” beklemiyor, zaman kaybetmiyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü kaynakları kullanılarak Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan “EGO Cep’te” uygulamalarında birçok farklı modül bulunuyor. Her ayrıntının düşünüldüğü uygulamada “Favorilerim” bölümünde kullanıcılar sürekli kullanıldıkları hat ve durak numaralarını kaydederek, her seferinde arama zahmetinden kurtuluyor.

EGO Cep’te uygulaması temel olarak otobüs, Ankara ve Metro hatlarımızla ilgili ihtiyaç duyulabilecek tüm verilerin sunulduğu bir uygulamadır. Uygulamanın ana omurgasını oluşturan “Otobüs Nerede?” bölümünde 5 haneli durak numarası girilerek yaklaşmakta olan otobüslerin listesi, varış süresi, hızı, plakası ve konumu ile ilgili bilgiler görülebiliyor. “Hat Ara” bölümünde otobüsün güzergah ve durak bilgilerine ulaşılabiliyor. “Adres Ara” bölümünde ise aranılan adres ve en yakın duraklar listelenerek kullanıcıya rahatlık sunuluyor. Ulaşımda en büyük problem olan “Nasıl Giderim?” sorusuna da mevcut bütün alternatif güzergâhlar sıralanarak, bu uygulamayla cevap veriliyor. “Neredeyim?”, kullanıcının nerede olduğunu bulabileceği ve yakınındaki durakları öğrenebileceği bölüm olurken, “Önemli Yerler” ise özellikle Ankara dışından gelenler için kolaylık sağlıyor. Hastanelerden kamu kurumlarına, büyükelçiliklerden kültürel tesislere, parklardan alışveriş merkezlerine kadar pek çok kuruluş, turistik mekan ve parka ulaşımı bu bölümde sıralanıyor ve ulaşım olanakları kısa sürede keşfedilebiliyor. Başkentlilerin “Hat, güzergah ve yol durumları” ile alakalı duyuruları da takip edebildiği uygulamada otobüs, durak, hat, güzergah, ulaşım, mobil uygulamalar ile ilgili konularla alakalı görüş, öneri, istek, şikayetleri de “Sorun Bildir” bölümünden aktarılabiliyor. Bildirimler anlık olarak ilgili birimler tarafından ele alınarak gerekli cevaplar en kısa zamanda kullanıcıya ulaştırılıyor. Alarm kurularak otobüs durağa gelmeden uyarı yapılıyor, böylece otobüsü kaçırma derdine son verilmiş oluyor.

Yaklaşık olarak günlük 100 bin’in üzerinde kişinin aktif kullandığı uygulama, platformların SDK’ları üzerinden EGO tarafından yazılarak Microsoft Store da kullanıma sunulmuştur. kullanıcı aktif olarak uygulamayı kullanmaktadır. Uygulamanın aktif olarak çalışabilmesi için hazırlanan kaynaklar 7 gün 24 saat temel baz alınarak sürekli hizmette tutulmaktadır. Araç Takip Sistemi üzerinden 2000 üzerindeki aracın verileri en geç 20 saniyelik aralıklarla Turkcell üzerinden GPRS verileri EGO merkezinde bulunan 2 adet sunucu üzerinde işlenmekte ve depolanmaktadır. Araç Takip Sistemi üzerinden gelen veriler işlenerek Web Servisi üzerinden EGO Cep’te uygulaması üzerinde kullanıcılara sunulmaktadır.

Faydalar

 • Bütün duraklar akıllı durak oldu.
 • Vatandaşın durakta bekleme derdi sona erdi.
 • Ankara’yı ziyarete gelen vatandaşlar için ulaşım kolaylığı sağlandı.
 • Mevcut olan araç takip sistemi altyapısının daha verimli kullanılması sağlandı.
 • Hat ve araçlarla ilgili daha çok geri dönüş alınması sağlandı ve araç ve hat sorunları en aza indirgendi.
 • Vatandaşların EGO araçlarına talebi arttı.
 • Stressiz bir ulaşım sağlandı.

Solution OverviewOrganization Size: 7500 employees

Software and Services
 • Windows Server 2012
 • Microsoft ASP.NET
 • Microsoft Visual Studio .NET
 • Windows Server 2008 R2
 • Microsoft SQL Server 2012

Vertical Industries
State and Regional Government Agencies

Country/Region
Turkey

Languages
Turkish

RSS