Publiceret: 3/6/2013
Visninger: 411
Bedøm casen:

Municipality of Keçiören Keçiören Belediyesi Sosyal Sokak Uygulamasıyla Sokağın Nabzını Tutuyor!

Sosyal Sokak projesi ile tüm vatandaşlar, aşina oldukları ve sürekli kullandıkları sosyal medya kullanıcı isimleri ile sisteme entegre olarak her türlü istek, şikâyet ve önerilerini bırakabiliyor. Bırakılan tüm talepler Keçiören Belediyesi tarafında Ak Masa olarak adlandırılan çözüm masasına anında iş emri olarak düşüyor. Problemin çözümü ile birlikte ilgili kişiye konuyla ilgili çok kısa sürede dönüş yapılıyor.

Keçiören Belediyesi, Microsoft çözüm ortağı TCM – Teknoloji Çözümleri Merkezi ile “Sosyal Sokak” adı altına bir projeyi hayata geçirmeye karar verdi. Türkiye’de yerel yönetimler içerisinde ilk Windows 8 uygulaması da böylelikle hayata geçmiş oldu. Sosyal Sokak, vatandaşlara yaşadığı şehirle ilgili problemleri bildirme olanağı sağlayan bir online vatandaşlık servisidir. Vatandaş, çevre kirliliği, yollardaki çukurlar, hava muhalefeti sebebiyle yere düşen tabelalar vb. konuları basit bir online form ile ilgili belediyelere iletir.

Ayrıca kullanıcılar, Bing Maps aracılığıyla harita üzerinde bildirdikleri olayları takip
edebilir ve diğer vatandaşlar tarafından raporlanan olayları inceleyebilir. Böylece
vatandaş, hem yaşadığı belediyenin daha iyi standartlara sahip olması ve sorunlarının
daha hızlı çözülmesi için yardımcı olur; hem de çevresinde olan bitenden haberdar olur.

Sosyal Sokak bir sosyal sorumluluk projesidir. Sosyal Sokak'tan önce vatandaşın gördüğü problemleri bütün belediyeler için takip eden ortak bir platform yoktu. Aynı zamanda birden fazla mobil platformda ve sosyal ağ ile bu desteği sağlayan bir çözüm yoktu. Sosyal Sokak şu anda web sitesi olarak www.sosyalsokak.com adresinde, Windows 8 uygulaması olarak, Windows Phone 8 uygulaması olarak yayında.

Windows Bulut Teknolojisi Azure ile entegre çalışan Sosyal Sokak uygulaması, vatandaşların yapmış olduğu bildirimleri, sisteme entegre olan belediyeye zengin API’si aracılığıyla verir. Böylece belediye kendi altyapısı ile Sosyal Sokak’a gelen talepleri anlık olarak işleyebilir ve geri bildirimde bulunabiliyor. Ayrıca web tabanlı raporlama arayüzü sayesinde belediye, çeşitli performans raporları alabiliyor. Ay içerisinde kendisine kaç tane bildirimde bulunulduğunu, bunların hangilerini çözüp hangilerinin halen çözüm aşamasında olduğunu görebiliyor.
Løsningen - kort fortaltOrganisations størrelse
3000 medarbejdere

Software & Services
  • Windows 8
  • Microsoft .NET Framework
  • Microsoft SQL Server 2012
  • Windows Phone 8
  • Microsoft Visual C#
  • Microsoft SharePoint Server 2013
  • Microsoft ASP.NET MVC
  • Windows Communication Foundation RIA Services

Industri(er)
State and Regional Government Agencies

Land
Turkey

Languages
Turkish

Partner(e)
TCM – Teknoloji Çözüm Merkezi