Publiceret: 6/28/2013
Visninger: 375
Bedøm casen:

Finansbank Finansbank Grubu Kurum İçi İletişim Verimliliğini Microsoft Birleşik İletişim Çözümüyle Artırıyor

Finansbank’ın teknoloji şirketi IBTech, 2005 yılında Microsoft OCS ile başlattığı birleşik iletişim atağını Lync Server 2010 ile sürdürdükten sonra, kullanıcı deneyimini zenginleştiren yeni özellikleriyle Lync Server’ın 2013 sürümüne geçme kararı aldı. Yeni sürüm mobil istemcilere verdiği destek, sesli/görüntülü iletişim ve dosya paylaşım teknolojilerinde sunduğu iyileştirmeler ve kesintisiz çalışma özellikleriyle çalışanların verimliliğini artıracak ve iletişim maliyetlerini azaltacak güçlü bir iletişim altyapısı olarak öne çıkıyor.

2005 yılında Finansbank’ın teknoloji şirketi olarak kurulan IBTech, bankacılık yazılımlarının tasarlanarak geliştirilmesi, uygulama ve veri mimarilerinin oluşturulması, uygulamaların ve iletişim ağının üzerinde çalıştığı altyapıların tasarlanması, kurulması ve yönetilmesi, ilgili
*
* Lync Server 2013 projesiyle birlikte kullanıcılarımızın verimliliğine en önemli katkıyı yapan özellikmobil istemcilerin kullanımı oldu. Kullanıcılar artık akıllı telefonları ve tablet bilgisayarları üzerinden sesli ve görüntülü görüşme yapabiliyorlar; akıllı telefonlarını bir masaüstü telefon verimliliğiyle kullanabiliyorlar. Bu olanak hem kullanıcıların her yerden işlerine erişebilmelerine hem de kurumumuzun iletişim maliyetlerini azaltmasına yardımcı oluyor. *

Kürşat Günay
Altyapı Dağıtık Sistemler Takım Lideri
IBTech

*
teknolojik araştırmaların sürdürülmesi, şube, ATM, POS vb. ekipmanın kurulum, arıza giderme ve yönetimi ve kullanıcılara teknik destek verilmesi gibi alanlarda faaliyet gösteriyor. IBTech’in 650 kişilik personelinin büyük çoğunluğu yazılım ekiplerinden oluşurken, şirket bünyesinde Microsoft teknolojileri konusunda uzman yaklaşık 100 yazılımcı görev yapıyor. IBTech’in Altyapı Dağıtık Sistemler Takım Lideri Kürşat Günay, Finansbank ana bankacılık, internet bankacılığı ve çağrı merkezi uygulamalarının önyüzlerinin Microsoft .NET ile yazıldığını; kredi kartları paketinin Microsoft altyapısı üzerinde çalıştığını; mesajlaşma altyapısında Microsoft Exchange Server kullanıldığını; kullanıcıların Active Directory ile yönetilen bir ortamda Microsoft Windows tabanlı istemcilerle ve Microsoft Office ile çalıştığını; ve gerek Finansbank gerek IBTech bünyesinde Microsoft’un diğer birçok ürününün kullanıldığını belirtiyor.

Microsoft Teknolojileriyle Giderek Güçlenen İletişim Ortami  
IBTech, kurum çapında bir birlikte çalışma ortamı oluşturmak ve kişilerarası iletişimi daha etkin hale getirmek üzere 2008 yılında Microsoft Office Communications Server R2 sürümünü (Microsoft OCS R2) kullanmaya karar verdi. Kürşat Günay, “Microsoft OCS R2 ile gerçekleştirdiğimiz bu projede, mesajlaşma ve telefon görüşmelerini de kapsayan, aynı zamanda Microsoft Exchange Server üzerindeki iletişim ve mesajlaşma yükünü de hafifletecek birleşik bir iletişim sistemi kurmayı hedefledik” diyor. Microsoft OCS’in bir sonraki sürümü Microsoft Lync Server 2010 adını alırken, IBTech, 2011 yılı sonunda pek çok teknik iyileştirmeyle gelen bu sürüme geçti. Günay, daha sonra bu teknik iyileştirmelere mobil istemciler üzerinden sesli görüşme, çoklu görüşmelerde video görüntüsü desteği, HD video desteği gibi özelliklerin eklendiği Lync 2013 sürümüne geçme kararı aldıklarını belirtiyor.

9000 Kullaniciyi Kapsayan Proje
Lync Server 2013’ü, 2012 yılı ortalarında duyurulan Preview sürümüyle birlikte incelemeye başlayan IBTech, bu sürümün özellikle akıllı telefon ve tablet gibi mobil istemcilere verdiği destekle öne çıktığını gözledi. Günay, “Akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar artık iş yaşamının ayrılmaz bir parçası haline geldi” diyor. “İş dünyasında kullanılan iletişim uygulamalarının bu gibi mobil istemcileri de kapsaması bir ihtiyaç. Dolayısıyla Lync Server 2013’ün mobil istemciler tarafındaki yeni özellikleri bu projeye başlamamız için en önemli inisiyatif oldu.”

Lync Server 2013’ün özelliklerini ve bu özelliklerin kurum bünyesinde hangi ihtiyaçlara cevap vereceğini değerlendirdikten sonra geçiş projesini 2013 Ocak ayında başlatan IBTech, önce Microsoft’un desteğiyle test ortamında bir geçiş gerçekleştirerek geçiş çalışmalarının adımlarını çıkarttı ve projenin nası  ilerleyeceğine karar verdi. Ardından Mart ayında Lync Server 2013’ü üretim ortamında devreye alarak projeyi tamamladı. Günay, Microsoft’un destek ekibinin projeye çok hazırlıklı ve planlı olarak katıldığını ve profesyonel yaklaşımlarının projenin başarısına önemli katkıda bulunduğunu vurguluyor.

İlk aşamada Lync Server 2013, IBTech’in 650 kullanıcısı için devreye alınırken, Finansbank’taki yaygınlaştırma çalışmaları doğrultusunda, bankanın sayısı 9000’i bulan tüm kullanıcıları bu yeni platforma Mayıs ayı sonu itibariyle geçirildi. Bu yaygınlaştırma kapsamında kullanıcı bilgisayarlarındaki Lync istemcileri de 2013 sürümüne yükseltilerek kullanıcı deneyimleri zenginleştirildi.

Güçlü İletişim Özellikleri, Kesintisiz Çalişan Sistem
IBTech’te Altyapı Sistem Uzmanı olarak görev yapan Aliye Türk şöyle diyor: “Lync Server 2013 masaüstü ve ince istemciler (thin client) tarafındaki iyileştirmeler, çoklu görüşmelerde daha iyi bir kullanıcı deneyimi, HD video desteği, PowerPoint sunumlarında kullanıcıların sunumu yapan kişinin görüntülediği sayfadan bağımsız olarak tüm doküman içinde gezinebilmesi gibi yeni özelliklerle geliyor.” Lync Server 2013 SharePoint’in Office Web Apps sunucusunu kullanarak, mobil istemciler dâhil herhangi bir istemcide, Microsoft Office kurulu olmasa bile, PowerPoint sunumlarının yüksek çözünürlüklü olarak paylaşılmasına ve sunumu yapan kişiden bağımsız olarak sunumun istenen sayfasının görüntülenmesine olanak tanıyor. Ayrıca Lync Server 2013, yeni yüksek erişilebilirlik ve felaketten kurtarma özellikleri ile geliyor. Bir Olağanüstü Durum Merkezinde yedek ortamının kurulmasına izin veren Lync Server 2013, birinci veri merkezinde herhangi bir
*
* Lync Server 2013 masaüstü ve ince istemciler tarafındaki iyileştirmeler, çoklu görüşmelerde daha iyi bir kullanıcı deneyimi, HD video desteği, PowerPoint sunumlarında kullanıcıların sunumu yapan kişinin görüntülediği sayfadan bağımsız olarak tüm doküman içinde gezinebilmesi gibi yeni özelliklerle geliyor. *

Aliye Türk
Altyapı Sistem Uzmanı
IBTech

*
arızanın gerçekleşmesi durumunda kullanıcıları ikinci veri merkezine aktararak iletişimin kesintisiz devam etmesini sağlıyor. Kürşat Günay, Lync Server 2010’un da yüksek erişilebilirlik özellikleri içerdiğini, ancak 2013 sürümüyle birlikte manuel işlemlerin tümüyle otomatik hale getirildiğini ve kullanıcıların artık yedek sunucuya geçildiğinin farkına varmadan iletişimlerine devam edebildiklerini vurguluyor. IBTech’in Altyapı Sistem Uzmanı Kürşat Günay şöyle devam ediyor: “2010 sürümünde kullanıcıların İlgili Kişiler (Contacts) listeleri merkezi sunucuda tutuluyordu. 2013 sürümüyle birlikte bu listeler yedeklemenin yapıldığı her bir ön-uç sunucuya kopyalanıyor. Dolayısıyla arka tarafta bir arıza olması durumunda, kullanıcılar İlgili Kişiler listelerine kesintisiz erişmeye devam ediyorlar. Ayrıca önceki sürümde bir Lync sunucu birden fazla gateway cihazı ile görüşebilirken, 2013 sürümünde birden fazla Lync sunucunun birden fazla gateway cihazı ile görüşebilmesi hem ses kalitesini artırıyor, hem de yedeklemeli bir system oluşturuyor.”

IBTech’in Birincil Veri Merkezi İstanbul’da iken, Olağanüstü Durum Yedekleme Merkezi Ankara’da yer alıyor. Lync Server 2013 ile bu iki merkezdeki sunucular tek bir sistem gibi birbirlerini yedekleyerek kullanıcılara hizmet veriyor.

İletişim Maliyetlerinden Tasarruf
Kürşat Günay, Lync’in Finansbank bünyesinde yaygın olarak kullanıldığını ve bunun sonucunda Exchange Server üzerindeki mesajlaşma trafiğinin %20’ye varan seviyelerde azaldığını söylüyor. Ayrıca IBTech telefon görüşmesi maliyetlerini azaltmak için kullanıcılarını Lync üzerinden telefon görüşmesi yapmaya yönlendiriyor. Günay, bu uygulamayla masaüstlerinde kullanılmak üzere yeni akıllı telefon lisansları almaya gerek kalmadığını; bu ihtiyacın gerek bilgisayarlara gerek cep telefonlarına yüklenen yazılım tabanlı istemcilerle karşılandığını vurguluyor.

Her cihazda ve her yerde çalışan tek bir çözüm ile gerçekleştirilen tedarikçi konsolidasyonu ile ilk yılda 10.000 USD tasarruf edilmesi ve Lync Mobile Client sayesinde iletişim maliyetlerinde %15 düşüş sağlanması bekleniyor.

Kullanici Verimliliğine Ve Erişilebilirliğine Katki
IBTech ve Finansbank’da Lync Server 2013 geçişiyle birlikte kullanıcıların verimliliğine en önemli katkıyı yapan özellik mobil istemcilerin kullanımı oldu. Kullanıcılar artık mesai saatlerinde ve mesai dışında akıllı telefonları ve tablet bilgisayarları üzerinden sesli ve görüntülü görüşme yapabiliyorlar. Microsoft Lync’in bir diğer iletişim avantajı, kullanıcıların durum bilgilerinin görüntülenebilmesi. Böylece bir görüşme başlatmadan önce kullanıcıların meşgul olup olmadığı, bir toplantıda veya şirket dışında olup olmadığı görülebiliyor.

Lync ile gelen üretkenlik artışı sayesinde çalışanların haftada ortalama 4 saat zaman kazandığı belirtiliyor.

Günay, kurum içinde sunulan kablosuz erişim olanağıyla kullanıcıların GSM bağlantısına bağımlılıklarının ortadan kalktığını; artık akıllı telefonlarını bir masaüstü telefon verimliliğiyle kullanabildiklerini söylüyor. “Bu olanak hem kullanıcıların her yerden işlerine erişebilmelerine hem de kurumumuzun iletişim maliyetlerini azaltmasına yardımcı oluyor. Kullanıcı masasının başında olmasa bile, bulunduğu yerde cep telefonunda Lync çağrısının geldiğini görebiliyor. Bu proje, kurumumuzun çalışanlarına erişilebilirliğin artmasını sağladı ve telefon numaralarına bağımlılığı ortadan kaldırdı.”
Løsningen - kort fortaltOrganisations størrelse
12000 medarbejdere

Organisationsprofil
Türkiye'nin genç ve dinamik bankası Finansbank, 26 Ekim 1987 tarihinde faaliyete geçti. Kısa bir sürede büyük bir hızla büyüyen Finansbank, 2012 yıl sonu itibariyle 582 şubesi ve 12 bini aşkın çalışanıyla müşterilerine yenilikçi bankacılık hizmetlerini başarıyla sunmaya devam ediyor.

Situationen
2005 yılında Microsoft Office Communications Server ile birlikte Microsoft birleşik iletişim teknolojilerini kullanmaya başlayan IBTech, Lync Server 2010’un ardından 2012 yılında ürünün yeni 2013 sürümünü değerlendirmeye başladı. Şirket, özellikle yeni sürümün son yıllarda yaygınlaşarak iş dünyasının vazgeçilmez araçlarından biri haline gelen mobil cihazlara getirdiği destekten yararlanmak istiyordu.

Løsningen
Preview sürümünde ürünün özelliklerini inceledikten ve ihtiyaçlarına karşılayacağını gözledikten sonra 2013 yılı başında Microsoft Lync Server’ın yeni sürümüne geçmeye karar veren IBTech, Microsoft danışmanlarının desteğinde gerçekleştirdiği bir test kurulumunun ardından Lync Server 2013’ü önce IBTech’in 650 kullanıcısı ve ardından Finansbank kullanıcıları olmak üzere toplam 9000 kullanıcı için hayata geçirdi.

Fordele
 • Mobil istemcileri destekleyen, her yerden erişilebilir sistem
 • Yüksek erişilebilirlik ve kesintisiz çalışma sunan yedekli ortam
 • Kullanıcılara erişilebilirliğin artması sonucunda çalışan verimliliğinde artış
 • İletişim maliyetlerinden tasarruf

Software & Services
 • Microsoft Lync Server 2013
 • Microsoft .NET
 • Microsoft Office
 • Microsoft Powerpoint
 • Windows
 • Microsoft Exchange Server
 • Microsoft Lync Server 2010
 • Microsoft Office Communications Server 2007 R2
 • Active Directory Domain Services

Industri(er)
Banking

Land
Turkey

Languages
Turkish

Partner(e)
IBTech