Publiceret: 12/16/2013
Visninger: 254
Bedøm casen:

Simit Sarayı Simit Sarayı Mağazalarına Konumlandırdığı Windows 8.1 Tabanlı Tabletlerle Yenilikçi Marka Algısını Pekiştirdi ve Müşteri Memnuniyetini Artırdı

Simit Sarayı 2002 yılında yola çıktığında aklımızda tek bir fikir vardı: Misafirlerine günün her anında taptaze simitler sunabilmek. Bu amaçla üstlendiği büyük misyon ise geleneksel lezzetimizden olan simiti önce tüm Türkiye’ye ardından da dünyaya tanıtmak ve tattırabilmekti.

Bilgi teknolojilerini en başından beri verimli kullanan Simit Sarayı 2005’te Tübitak onaylı ilk simit fabrikasını kurdu. 2009 yılında tedarik zinciri ve lojistik yönetimi sistemine geçti. Bugün ise yurtiçi ve yurtdışında 280 mağazası ve 5.500 çalışanı ile günde 450.000’den fazla müşteriye hizmet veriyor.


Microsoft ve Samsung işbirliği ile geliştirilen Windows 8.1 tablet projesini hayata geçirirken Simit Sarayı’nın hedefi müşterilerinin mağazada daha fazla ve keyifli vakit geçirmesini sağlamaktı. Aynı zamanda projeyi gerçekleştirerek mağazalarında hızlı kontrol edebilecekleri bir dijital mecra oluşturmak istiyorlardı.

*
* Projenin hayata geçmesinde sağladıkları özveri ve emek için çözüm ortağımız Microsoft ekibine teşekkür ederiz. *

Kadir Tophan
Simit Sarayı Bilgi Teknolojileri Direktörü

*
Cihaz ve içerik yönetimi tablet projesini hayata geçirmenin önündeki başlıca engellerdi. Tabletler üzerinden müşterilerle paylaşılacak içeriğin merkezi yönetimini sağlamak ve doğru raporlama almak Simit Sarayı için çok önemliydi. Bu amaçla şirket farklı işletim sistemlerine sahip tabletlerde denemeler yapmak, içerik yayınlamak ve tabletlerin yönetimini merkezden sağlamak için senaryolar çalıştı.

Microsoft Simit Sarayı’nın gerek içerik yönetimi, gerek merkezi yönetim, gerekse tablet yönetimi konusundaki ihtiyaçlarına Windows 8.1 yüklü tabletleri ve System Center ürünleriyle çözüm üretti. Windows 8.1 yüklü tabletlerle çalışmak şirketin BT yönetici ve uzmanları açısından BT departmanında kullanılan standartların devamlılığını sağladığı için avantajlıydı. Bunun yanı sıra şirketin diğer BT sistemlerinin altyapısında kullandığı System Center Configuration Manager ve System Center Operation Manager ile yönetime devam edebilme olanağını da sunması da Windows 8.1 yüklü tabletleri tercih etmeyi daha avantajlı kılıyordu.

Projenin Faydaları
Simit Sarayı’nın bu projeyle sağladığı faydalar şu şekilde sıralanabilir: Şirket yeni bir reklam mecrası kazandı, müşterileriyle farklı bir kanal aracılığıyla iletişime geçmeye başladı. Bunun yanı sıra, Simit Sarayı’nın yenilikçi ve özgün marka algısı pekiştirildi ve müşteri memnuniyeti arttı.

Windows 8.1 yüklü tabletlerin seçilen Simit Sarayı mağazalarına konumlandırılmasıyla bu mağazalara gelen müşterilerin yemeklerini yerken internete girip haberleri veya e-postalarını kontrol edebilmelerine ve dolayısıyla daha iyi vakit geçirmelerine olanak sağladı. Aynı zamanda misafirlerini daha iyi tanıma fırsatı edinen Simit Sarayı, elde ettiği bilgiler ışığında onlara daha iyi ve kişiselleştirilmiş hizmet sunmaya başladı.

Windows 8.1 ile kullanılan Grup İlkesi Yönetimi özelliği cihazların ve cihazlar üzerinde çalışan uygulamaların güvenliğini sağladı. Applocker teknolojisiyle tabletlerde belirlenenler dışında uygulama kurulmasının ve çalıştırılmasının önüne geçildi. Bu çözümler ile sahada bulunan tabletlerde yaşanabilecek sorunların büyük bir kısmını engellenmiş oldu.

Pilot bir çalışmayla başlayan ve toplamda 800 Windows 8.1 tabletin farklı noktalardaki Simit Sarayı mağazalarına konumlandırılmasını hedefleyen bu proje, Simit Sarayı müşterilerinden yoğun ilgi gördü. Proje müşteri deneyimi ciddi oranda iyileştirmenin yanı sıra Simit Sarayı için ayrı bir iş değeri de yarattı. Simit Sarayı bu tabletleri yeni bir reklam mecrası olarak konumlayarak, bu mecrayı iş ortaklarına pazarlamaya ve reklam gelirleri elde etmeye başladı.

Løsningen - kort fortalt