Publiceret: 2/13/2013
Visninger: 9
Bedøm casen:

Transelectrica Transelectrica - Energetická společnost vylepšila síťové funkce pomocí upgradu operačního systému

Transelectrica je společnost provozující elektrickou rozvodnou síť v Rumunsku. Aby zajistila spolehlivost svého energetického systému, společnost nepřetržitě vylepšuje svou IT infrastrukturu. S cílem zjednodušit přístup k informacím ve svých pobočkách společnost upgradovala na operační systém Windows® 7. Společnost Transelectrica nyní těží z výhod zjednodušeného přístupu k podnikovým prostředkům, snazší správy IT, lepšího zabezpečení a vyššího výkonu systému.

Výchozí stav

Potřeby organizace

Společnost Transelectrica se sídlem v Bukurešti v Rumunsku je operátorem poskytujícím přenosové a systémové služby a hraje klíčovou roli na rumunském trhu s elektřinou. Tato státem vlastněná společnost zodpovídá za přenos elektřiny, provoz systému a tržní operace a rozvoj přenosové sítě a tržní infrastruktury, a zajišťuje tak bezpečnost rumunského energetického systému. Společnost Transelectrica má více než 2 300 zaměstnanců.

Společnost vlastní 1 000 stolních a přenosných počítačů. Používá převážně systém Windows Vista® a v některých starších pracovních stanicích také operační systém Windows® XP. Její IT infrastrukturu podporují operační systémy Windows Server® 2003 a Windows Server 2008 R2.

Prostřednictvím smlouvy Microsoft® Enterprise Agreement společnost Transelectrica využívá nejnovější verze operačních systémů a patří mezi uživatele raných verzí technologií. „Jako klíčový hráč na trhu s elektřinou jsme pod tlakem, abychom měli tu nejlepší IT infrastrukturu v odvětví,“ vysvětluje Sorin Marinescu, ředitel IT ve společnosti Transelectrica. „Jedna z cest, jak toho dosáhnout, vede přes použitý operační systém – musí být tím nejlepším, jaký je k dispozici.“ Z toho důvodu společnost chtěla začít s upgradem ihned po uvedení beta verze systému Windows® 7.

Konkrétně společnost Transelectrica usilovala o zjednodušení přístupu k informacím pro své pobočky a zaměstnance se vzdáleným přístupem. „Máme čtrnáct poboček a 100 zaměstnanců se vzdáleným přístupem. Zajistit těmto zaměstnancům přístup k podnikovým prostředkům patří vždy mezi naše hlavní priority,“ říká Marinescu. Vzhledem ke globálnímu finančnímu klimatu společnost Transelectrica navíc chtěla snížit s pomocí operačního systému náklady a dosáhnout maximální obchodní hodnoty.

Řešení

V březnu 2009 společnost Transelectrica ve spolupráci se společností Microsoft Services zahájila upgrade na Windows 7 Beta. Společnost Microsoft Services pomohla IT oddělení společnosti Transelectrica nakonfigurovat standardní bitovou kopii operačního systému Windows 7 a vytvořit plán nasazení.

*
* Technologie v systému Windows 7 nám poskytnou možnost vylepšit naše síťové funkce – což je při tak velkém množství poboček velmi důležité. *

Sorin Marinescu
ředitel IT, Transelectrica

*

V rámci pilotního projektu společnost Transelectrica vytváří bitovou kopii operačního systému pomocí sady Microsoft Desktop Toolkit 2010, která poskytuje podrobné pokyny a nástroje zjednodušující proces nasazení. Bitová kopie zahrnuje operační systém, systém Microsoft Office Professional Plus 2007, klíčové obchodní aplikace a ovladače. Společnost používá offline proces nasazení, v rámci něhož provádí instalaci s nízkou mírou interakce (Lite Touch Installation, LTI) z disku DVD. Do června 2009 společnost na systém Windows 7 Beta upgradovala 45 počítačů v různých odděleních. Plánuje, že do srpna 2009 v rámci pilotního projektu upgraduje celkem 200 počítačů na verzi Release Candidate operačního systému Windows 7.

Mezi hlavní požadavky společnosti Transelectrica patřilo zajištění kompatibility obchodních aplikací od jiných výrobců. Společnost využívá program Virtual PC, který jako součást systému Windows 7 poskytuje možnost spouštět starší aplikace z plochy systému Windows 7.

Jako součást upgradu společnost Transelectrica vyhodnocuje několik funkcí systému Windows 7. Aby zjednodušila přístup k informacím, společnost implementuje technologii DirectAccess, která ve spojení se systémem Windows Server 2008 R2 umožňuje zaměstnancům se vzdáleným přístupem připojit se k podnikové síti prostřednictvím libovolného připojení k Internetu. Implementuje také službu BranchCache™, která na souborových a webových serverech ukládá obsah do mezipaměti a díky tomu zaměstnancům pracujícím v některé z mnoha poboček společnosti urychluje přístup k podnikovým prostředkům. Společnost Transelectrica také vyhodnocuje použití nástroje BitLocker™ Drive Encryption ke zvýšení zabezpečení IT ve svých přenosných počítačích a zařízeních.

Na základě úspěchu pilotního projektu společnost Transelectrica plánuje nasazení systému Windows 7 v celé společnosti, včetně dceřiných společností. Navíc provádí upgrade na produkt Microsoft System Center Configuration Manager 2007 umožňující automatizované nasazení a správu pracovních stanic.

Přínosy

Přestože se stále nachází v počáteční fázi nasazení systému Windows 7, společnost Transelectrica už nyní těží ze zjednodušeného přístupu k podnikovým prostředkům, vyššího zabezpečení přenosných zařízení a vyššího výkonu systému.

Lepší přístup k podnikovým prostředkům. Díky použití technologie DirectAccess bude společnost Transelectrica zaměstnancům se vzdáleným přístupem moci poskytnout přístup k prostředkům v podnikové síti bez nutnosti správy řešení pro virtuální privátní sítě (VPN). Služba BranchCache navíc zaměstnancům v pobočkách poskytuje rychlejší přístup k datům a současně uvolňuje šířku přenosového pásma sítě pro další uživatele. „Technologie v systému Windows 7 nám poskytnou možnost vylepšit naše síťové funkce. To je při tak velkém množství poboček velmi důležité,“ vysvětluje Marinescu.

Snazší správa IT. Dalším přínosem pro společnost Transelectrica je snazší správa IT, zejména vzdálených počítačů. S pomocí technologie DirectAccess správci IT například mohou aktualizovat nastavení zásad skupiny, distribuovat software nebo instalovat aktualizace zabezpečení, kdykoli je vzdálený počítač připojený k Internetu.

Vyšší zabezpečení IT. S pomocí nástroje BitLocker společnost Transelectrica bude moci zajistit šifrování celých svazků disků ve svých přenosných počítačích a zařízeních. „Máme mnoho mobilních zaměstnanců, kteří se pohybují mezi pobočkami a kancelářemi a ve svých přenosných počítačích ukládají nepostradatelná data,“ vysvětluje Marinescu. „Pomocí integrovaných technologií šifrování v systému Windows 7 můžeme data důsledně chránit – i v případě ztráty zařízení.“

Vyšší výkon systému. Společnost Transelectrica těží z vyššího výkonu systému, který přináší operační systém Windows 7 – počínaje dobou potřebnou ke spuštění nebo obnovení z úsporného režimu až po vyšší rychlost přenosu souborů. „Systém Windows 7 je minimálně o 20 procent rychlejší a spolehlivější než naše předchozí operační systémy,“ říká Marinescu.

Løsningen - kort fortalt