Publiceret: 5/7/2014
Visninger: 108
Bedøm casen:

Atasun Optik Atasun Optik, Microsoft SQL Server Tabanlı Prizma Sayesinde Mağaza ve Sipariş Operasyonlarında Tutarlılığı Artırarak, Maliyetlerini Düşürdü

Mağazalarında kullandığı sipariş ve lojistik yönetim uygulamasını daha dinamik, daha parametrik ve iş akışlarına daha iyi entegre olacak bir çözümle değiştirmek isteyen Atasun Optik, Bicentrix işbirliği ile geliştirilen Prizma isimli lojistik ve tedarik yönetimi platformu ile maliyetlerini düşürdü.

‘’Hem uzman hem ekonomik’’ sloganıyla müşteri odaklı bir vizyon çizen optik perakende firması Atasun Optik, 2007 yılında kurulmuş olup Türkiye özelinde; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep, Kocaeli, Eskişehir ve Mersin illerinde toplam 85 mağazası ve 600’e yakın çalışanı ile 800.000’in üzerinde müşterisine hizmet vermektedir.
 
*
* BIX Prizma ile ürünlerimize ait tüm süreçlerimizi sipariş aşamasından başlayıp teslimatına kadar sorunsuzca takip edebiliyoruz. Bu sayede müşteri memnuniyetimizi de ciddi oranda arttırmış olmaktayız. *

Mustafa Ozan
Bilgi İşlem Müdürü
Atasun Optik

*
Atasun Optik 2015 yılı itibariyle Türkiye’deki mağaza sayısını 150’ye çıkarmayı hedeflemektedir. Atasun Optik ülkemizde yatırımlarını arttırarak hızlı büyüme yolunda ciddi adımlar atmıştır.

İş İhtiyaçları
Atasun Optik, mağazalarında kullanmış olduğu sipariş ve lojistik yönetim uygulamasında ciddi operasyonel sıkıntılar yaşamaktaydı. Uygulama içerisinde gözlük camı, çerçevesi, lens ve tüm yedek parçaların operasyonel tüm süreçlerini takip etmeyi ve yönetmeyi amaçlarken maalesef bunu mevcut uygulama ile gerçekleştiremiyordu.

Hali hazırda mağazalarda kullanılan sipariş uygulamasının esnek ve tutarlı olmayışı, Atasun Optik tarafından istenilen en ufak değişiklik taleplerine bile cevap veremeyişi (uygulamanın yavaşlaması, hata vermesi) sıkıntıların temelini oluşturmakta ve stratejik hedeflere ters düşmekteydi.

Bununla birlikte bir de uygulamanın OLTP kurallarına uygun olarak yazılmamış olması, programın son kullanıcı ekranlarında aşırı yavaşlamaya neden olması, özellikle diğer operasyonel sistemler ile entegre olması gerektiği zamanlarda uygulamanın kullanılamaz hale gelmesi Atasun Optik’in verimliliğini düşüren direk etkenleri oluşturuyordu. Bu sebeple Atasun Optik mevcut sipariş tedarik alt yapısını değiştirme, yenileme kararını aldı.

Çözüm
Operasyon Birimleri ve Bicentrix ortaklığı ile süreçlerin yeniden ele alınmasına, daha dinamik, daha parametrik ve tüm iş akışlarına adapte olacak yeni Lojistik ve Tedarik Yönetim Platformunun geliştirilmesine karar verildi.

Dinamik Bir Alt Yapı Sağlandı
Mağazalarda siparişlerin alınması, oluşturulan siparişlerin fiyat, yapılabilirlik vb. özelliklerine göre akıllı tedarikçi seçim algoritmasıyla birlikte çeşitli kurallara göre otomatik olarak doğru atölye ve tedarikçiye ulaştırılmaları, merkez tarafından kalite kontrol sürecinin takip edilebilmesi ve ürünün nihai tüketiciye sorunsuzca teslim edilmesi amaçlandı. Nihai tüketicinin vermiş olduğu siparişine ait çeşitli aşamalarda SMS ile bilgilendirilmesi de sistem içerisinde tasarlanan diğer bir önemli işlevdi.

Siparişlerin ERP ile entegre edilmesi, ödeme bilgilerinin entegrasyonu ile DHL içerisinde tutulan ürün stok kontrolü, çeki listesi ve teslimat bilgilerinin otomatikleştirilmesiyle birlikte sisteme aktarılması sağlandı. Ayrıca sipariş programı içerisinde direkt ERP müşteri bilgilerine erişim sağlanarak bilgi kirliliği ve hatalı müşteri bilgilerinin oluşması engellendi.

Uçtan Uca Entegrasyon
Perakende sektörünün temel adımları olan sipariş alma, tedarik süreci, kalite kontrol ve teslimat süreci tümüyle ERP’ye destek olacak şekilde ERP platformuyla Müşteri, Ürün, Fatura modülleri ile entegrasyonu sonucunda oluşan iş akışı ve siparişlerin satın alma ve operasyon departmanının hızlı onayı ile ilerletilen katmanlı bir uygulama modeline geçiş yapılarak daha esnek ve hatasız bir operasyon modeli oluşturuldu. Bununla beraber tüm modüllerin ve operasyonun adım adım raporlandığı hem operasyonel hem analitik raporlama platformu ürün ile birlikte geliştirildi.
 
Teknoloji ve Alt Yapı
Microsoft Agile Project Management kuralları kullanılarak proje süreçleri tasarlanmış, proje yönetim aşamaları Microsoft Project Server ile takip edilerek kaynak kullanımı ve kapsam- bütçe uyumluluğu kontrol edilmiş, haftalık durum toplantıları, proje bilgilendirme raporları paylaşımı eksiksiz uygulanmıştır.

Faydalar
Proje yönetim standartları ve Agile Development gereği uygulama modüllere ayırılarak, yazılım alfa testleri gerçekleştirildikten sonra müşteri testleri sırasında diğer modüllerin geliştirilmesi sağlanarak zamandan tasarruf edilmiştir. Tüm ilk testler tamamlandıktan sonra genel test süreci başlamıştır. Genel testlere ait bulguların düzeltilmesinden sonra ise 10 mağazada pilot süreci canlıya alınmıştır. Yaklaşık 10 gün boyunca pilot aşaması sürmüş, pilot aşamasında ortaya çıkan hatalar ve ek ihtiyaçların giderilmesinden sonra uygulama tüm Türkiye’de yaklaşık 90 mağazada sorunsuzca canlıya alınmıştır.

Özetle, projenin faydaları aşağıdaki başlıklar altında sıralanabilir:
 • Daha Az Teknolojik Altyapı İhtiyacı
 • Tutarlı ve Hızlı bir Uygulama
 • Süreçlerin Sorunsuzca Takibi
 • Düşük Zayii Oranları
 • Kullanıcı Dostu Arabirim
 • Kullanıcıların Hızlı Adaptasyonu
 • Kullanıcı Hatalarına Karşı Kontrol Mekanizmaları
 • Müşteri Memnuniyetinin Sürekliliği
 • Fraud Detection ile Kötü Amaçlı Siparişlerin Önüne Geçilmesi
 • Etkin Stok ve Tedarik Yönetimi
 • Müşteri Hedef Teslim Tarihi Yönetimi
 • Değişen İş İhtiyaçlarına Hızlıca Uyum
 • İş Süreçlerine Ait İç Kontroller
Løsningen - kort fortaltOrganisations størrelse
641 medarbejdere

Third Party Software
 • BIX Prizma
 • DHL

Software & Services
 • Microsoft SQL Server 2008 R2
 • Microsoft .NET Framework 4
 • Microsoft Project Server 2013
 • Microsoft Excel 2013
 • Microsoft Visual Studio 2013
 • Microsoft Visual Studio Team Foundation Server 2013

Industri(er)
Consumer Goods

Land
Turkey

Languages
Turkish

Partner(e)
Bicentrix