Publiceret: 5/7/2014
Visninger: 55
Bedøm casen:

Atasun Optik Atasun Optik, Microsoft Çözümleriyle Entegre Retail Intelligence Analizleri ile Kampanyalarının Verimliliğini Artırdı

Mağazalarının, satış temsilcilerinin, bölgelerinin performanslarının anlık olarak takip edebilmek ve bu doğrultuda promosyon ve kampanyalarının verimliliğini ölçmek isteyen Atasun Optik, Microsoft teknolojileri ve Bicentrix Retail Intelligence platformunun entegrasyonu ile hızlı, kalıcı ve tutarlı bir iş zekâsı çözümüne kavuştu.

"Hem uzman hem ekonomik" sloganıyla müşteri odaklı bir vizyon çizen optik perakende firması Atasun Optik, 2007 yılında kurulmuş olup Türkiye özelinde; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep, Kocaeli, Eskişehir ve Mersin illerinde toplam 85 mağazası ve 600’e yakın çalışanı ile 800.000’in üzerinde müşterisine hizmet vermektedir.

*
* Artık mağazalarımızın ve satış temsilcilerimizin bölge bazında performanslarını anlık olarak takip edebiliyoruz. Bu sayede promosyon ve kampanyalarımızı daha gerçekçi veriler eşliğinde analiz edebiliyoruz! *

Mustafa Ozan
Bilgi İşlem Müdürü
Atasun Optik

*
Atasun Optik 2015 yılı itibariyle Türkiye’deki mağaza sayısını 150’ye çıkarmayı hedeflemektedir. Atasun Optik ülkemizde yatırımlarını arttırarak hızlı büyüme yolunda ciddi adımlar atmıştır.

İş İhtiyaçları
Asıl ihtiyaçlar; mağazaların, satış temsilcilerinin, bölgelerinin performanslarının anlık olarak takip edilmesi, bu doğrultuda promosyon ve kampanya verimliliğini ölçmekti. Mevcut alt yapı ile maalesef promosyon ve kampanya analizleri yapılamıyordu. Bu da gelecek promosyon ve kampanyaların planlanmasında zorluk oluşturmaktaydı (Hangi ürünler kampanyaya çıkmalı? Ne zaman çıkmalı? vb. sorulara yanıt alabilmek gerekiyordu). Öte yandan bu ihtiyaç operasyonda stok ve envanter maliyetlendirmesini direk etkiliyordu ve maliyetlendirme eksikliğinden dolayı şirketin reel kârlılığı düzgün hesaplanamıyordu.

Tüm bunlar ile beraber, stok yaşlandırma gibi finansal analizler, fatura kapama gibi finansal operasyonlardaki eksiklikler aksayan süreçlerdi. SGK mevzuatları ile ilgili sistemler tarafından otomatik olarak üretilen kare barkod ve SGK Katılım Payı Hesaplamalarının sistemlere entegre olarak çalışması gerekliydi. Öncesinde bu süreçler manuel olarak ve kişisel hatalara açık olarak ilerliyor ve belirli bir tutarlılığı bulunmuyordu. Bu süreçler operasyonel eksiklikler ve SGK sistemlerinde meydana gelen kesintiler ile birleştiğinde kurum süreçlerini ciddi sıkıntıya uğratmaktaydı. Tüm bunlara bakıldığında Atasun Optik bünyesinde ihtiyaç duyulan sadece bir iş zekâsı veya raporlama platformu değil tüm süreçlerde teknolojik olarak bir iyileşme ve ilerlemeydi. 


Çözüm
Retail Intelligence: Atasun Optik ve Bicentrix iş ortaklığının başlangıcından kısa bir süre sonra temel iş ihtiyaçlarını karşılayacak bir veri ambarı, OLAP küpü ve Raporlama platformu Microsoft teknolojileri kullanılarak canlıya alınmıştır. Bicentrix Retail Intelligence® platformu sayesinde hızlı entegrasyon ve veri aktarımları ile mevcut ERP entegrasyonu tamamlandı. Microsoft SQL 2008 R2 üzerinde bulunan iş zekâsı servislerinin etkin kullanımı ile entegrasyonlar veri ambarı ve analitik veri tabanlarının bazıları anlık, bazıları da t-1 zamanlı çalışacak şekilde geliştirildi. SGK, finans ve stok raporlamaları anlık ve hızlı çalışır halde operasyonun kullanımına açıldığı anda kurum operasyonunda hissedilir bir kolaylık oluştu. Bununla beraber mağazaların, bölgelerin ve satış temsilcilerinin performansları anlık olarak takip edilebilir duruma geldi. Platform içinde bulunan kampanya ve promosyon analiz modülü ile kampanya planlamaları ve raporlaması yönetilebilir hale geldi.
 
PerformancePlus: Microsoft Reporting Services üzerinden tüm departmanlara ait operasyonel ve analitik veri- ler kullanıma açıldı. Paralel olarak Bicentrix Retail Intelligence® platformu içinde yer alan PerformancePlus® modülü ile Mağaza, Atölye, Yönetici ve Çalışanlar ile ilgili anlık ve hızlı prim hesaplamalarının yapılabilmesine imkân sağlandı. Bu süreçlerin otomatikleştirilmesi ile operasyonel birçok yükten kurtulan Atasun Optik kendini daha iyi denetlemeye ve yönetmeye başladı.
 
MinMax: Mağazalardaki bir ürünün minimum ve maksimum stok adetlerinin belirlenmesi, optimize edilip raporlanması ile ilgili çalışmaları içeren MinMax modülü ile stok/envanter optimizasyonu gerçekleştiren Atasun Optik, az satılan ürünlerinin yarattığı stok maliyetlerini azaltırken çok satılan ürünlerinin stok dışı kalmasını engelledi ve müşterilerine çok daha etkin hizmet vermeye başladı.

Teknoloji ve Alt Yapı
Microsoft teknolojileri ve Bicentrix Retail Intelligence platformunun entegrasyonları ile Atasun Optik bünyesinde hızlı, kalıcı ve tutarlı bir iş zekâsı çözümü yaratıldı. Mevcut ERP ve diğer sistemler ile yapılan entegrasyonlar ile anlık ve belirli aralıklar ile çalışan veri paketleri tasarlanmıştır.

Faydalar
Yapılan tüm çalışmaların akabinde her şeyden önce tutarlı ve konsolide bir veri ambarına sahip olan Atasun Optik’in tüm süreçlerinde bir kolaylık oluşmuştur. Performans karnelerinin kullanımı ile tüm perspektiflerden kârlılık ve gerekli tüm hesaplamalar yapılmış, kurumun performans yönetiminde önemli bir ilerleme kaydedilmiştir.

Bicentrix Retail Intelligence platformu sayesinde stok maliyetleri azaltılmış, derin analitik analizler ile ürün, depo ve mağaza bazlı raporlamalar gerçekleştirilmiştir. Promosyon ve Kampanya Analizleri ile planlanan kampanyalar daha iyi yönetilmiş ve analizler doğrultusunda kampanya geri dönüşlerinde verimlilik artmıştır.
Løsningen - kort fortaltOrganisations størrelse
641 medarbejdere

Third Party Software
  • Bicentrix Retail Intelligence
  • Bicentrix Performance Plus

Software & Services
Microsoft SQL Server 2008 R2

Industri(er)
Consumer Goods

Land
Turkey

Languages
Turkish

Partner(e)
Bicentrix