Publiceret: 3/24/2014
Visninger: 104
Bedøm casen:

Anel Grup Anel Kimlik Yönetim Sisteminde Microsoft Çözümlerini Kullanıyor

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Anel, sahip olduğu dev ekosistemdeki çalışan verimliliğini, Data Market ile gerçekleştirdiği iş ortaklığı neticesinde Microsoft Identity Manager ile artırdı.

1986 yılında bir elektrik taahhüt firması olarak kurulan Anel Elektrik, bugün 19 bağlı ortaklık ve 5 iştirake sahip, uluslararası projelere imza atmaktadır. Türkiye’nin önde gelen mühendislik ve teknoloji kuruluşu olarak, ana faaliyet konusu elektrik ve mekanik olmak ile birlikte yenilenebilir enerji, elektrik-elektronik üretim, geri dönüşüm, Ar-Ge, kurumsal bilgi teknolojileri ve savunma alanlarında çözümler sunmaktadır. Şirket bugüne kadar hastane, havalimanı, alışveriş merkezi, konut projeleri, endüstriyel tesisler, iş merkezleri, tünel ve raylı sistemler, oteller, kültür ve spor tesisleri ve teknolojik binalar gibi farklı projelerde çalışmalarını başarıyla sürdürmektedir. Türkiye’nin bu dev şirketinin dev BT altyapı ihtiyaçlarının sorumluluğu ise Anel Grup Bilgi Teknolojileri Direktörü Engin Şenyer ve ekibinin omuzlarında.

“Anel Grup şirketlerindeki çalışan sayımızın artmasından, elektromekanik taahhüt faaliyet alanımızın bir gereği olarak çalışan devrinin çok olması ve son yıllarda bilgi teknolojileri alt yapımızdaki geçiş yapacağımız kapı sayımızın artmasından dolayı Kimlik Yönetim Sistemine ihtiyaç duyduk” şeklinde neden bir kimlik yönetim sistemine ihtiyaç duyduklarını özetleyen Engin Şenyer, 2012 yılında hayata geçirmek üzere 2011 yılı Ekim ayında planlamaya gittiklerini belirtti.

Anel BT altyapısı için sadelik ön planda
Ekip olarak bilgi teknolojileri altyapısının temelinde “sadelik” olduğuna dikkat çeken Şenyer, bu sebepten dolayı BT altyapılarının neredeyse tamamında Microsoft ürün ailesinden yararlandıklarını vurguladı. “Bu nedenle Kimlik Yönetim Sistemi olarak da Microsoft Forefront Identity Manager’ı (FIM) tercih ettik” diyen Şenyer, Microsoft ürün ailesinden Anel için kullandıklarını şu şekilde sıraladı:
 • Microsoft Exchange
 • Microsoft Lync
 • Microsoft Forefront Unified Access Gateway (UAG)
 • Microsoft Forefront Threat Management Gateway (TMG)
 • Microsoft System Center Operations Manager (SCOM)
 • Microsoft System Center Configuration Manager (SCCM)
 • Microsoft SharePoint
Tüm Microsoft ürünlerinin yanı sıra kullanılan diğer yazılım ürünleriyle uyumlu olacağını bildikleri için Microsoft Forefront Identity Manager kullandıklarını dile getiren Şenyer, alacakları çözüm için karar verme sürecini şu sözlerle özetledi:

“Öncelikle işe takım olarak “Proje Ön Hazırlık Dökümanı”nı hazırlamakla başladık. Bu dokümanı yaklaşık iki ay gibi bir sürede ‘10 Mayıs 2012’ tarihinde tamamladık. Diğer bir deyiş ile proje açılış toplantı tarihi ‘24 Eylül 2012’ den yaklaşık 4,5 ay öncesidir. Bu 4,5 aylık dönemde, hangi çözüm ortağı ile en hızlı, en düşük maliyet, en güvenilir ve en kaliteli çözüme sahip olabiliriz sorusunun yanıtını aradık. Ürünü FIM olarak belirlediğimiz için, çözüm ortağı sayısı filtrelendi ve seçimimiz daha kolay oldu. Bu 4,5 aylık dönemde ‘FIM’ konusunda deneyimli çözüm ortaklarına proje ihtiyaçlarımızı aktarıp, çözümlerini dinlerken, sahip olduğumuz tüm uygulama ve sistemlerin LDAP authentication bağlantılarını tamamladık. Bu çalışma, kimlik yönetimi proje takvimini çok büyük oranda kısalttı.”

Data Market ile düşünsel uyum yakalandı
Daha önce hiç çalışmadığımız DataMarket’in FIM konusundaki referanslarından etkilendiklerini aktaran Engin Şenyer, “Daha önce çalışmadığımız için kafamızda soru işaretleri olsa da kısa süre içerisinde DataMarket’in teknik açıdan oldukça yeterli olduğunu gördük. Çözüm ortağı ve müşteri arasındaki zihinsel birlikteliğin bir projenin başarıya ulaşmasındaki en önemli aşama olduğunu düşünüyorum. Süreç içerisinde DataMarket ekibiyle bunu yakaladığımızı gördük” şeklinde konuştu.

Proje boyunca tüm sorunları DataMarket ekibiyle birlikte kısa sürede çözdüklerini vurgulayan Şenyer, bu sayede proje takviminin oldukça kısaldığına dikkat çekti. Planlama süreciyle ilgili konuşan Şenyer şunları söyledi:

“DataMarket ile 6 Eylül 2012 tarihinde karşılıklı sözleşmemizi imzaladık. 60 adam/gün danışmanlık ile 3 ay gibi bir sürede, 21 Aralık 2012 tarihinde tamamlamayı ve son gözlem sonrası 1 Ocak 2013 tarihinde canlı kullanıma geçmesini hedefledik. Canlı kullanım sonrası 3 ay boyunca çözüm ortağımız DataMarket’in desteği devam edecek şekilde plan yaptık.”

Tüm bu sürecin ardından Anel Grup şirketlerinde Microsoft ile Kimlik Yönetimi Projesi’nin 21 Mart 2013 tarihinde canlı kullanıma başarıyla geçtiğini ifade eden Şenyer, yatırımın 2,5 yıl içerisinde geri dönüşünü elde edebileceklerini belirtti.

FIM robotu ile çalışan memnuniyeti arttı
Projenin tamamlanmasının ardından geçen yaklaşık 9 aylık sürede 2 bin 500’ü bulan Anel çalışanı için çalışmaları yürütmeye başladıklarını aktaran Engin Şenyer, Anel çalışanları tarafından bilinen adı “FIM robotu” ile gerçekleştirdiklerini sıraladı:
 • Çalışan ya da iş ortağı kullanıcılarımızın Anel Bilgi Teknolojileri altyapısında servis edilen tüm uygulamalara tek şifre, tek pin numarası ile erişimi sağlandı.
 • Kullanıcılarımız, oluşturdukları soru bankasına doğru yanıt vermeleri durumunda şifrelerini değiştirme imkânı buldu. FIM robotun soru bankası verilerini kriptolayarak saklaması sayesinde, kullanıcılarımıza bu özelliği yaygınlaştırmak kolay oldu.
 • Bilgi Teknolojileri çalışanı, genç kuşağın “şifremi unuttum”, orta yaş kuşağın ise “şifremi kaybettim” çağrılarını artık almaz oldu. Bu sayede tüm kurumdaki işleyiş hızlandı ve çalışan memnuniyeti arttı.
 • Sıkça kullanılan diğer yazılımlara erişim çağrıları sona erdi.
 • Servis verdiğimiz uygulamalara, hangi rol ile erişmek istendiği bir SharePoint form üzerinde talep edilmekte, kullanıcının bağlı bulunduğu “Fonksiyon Yöneticisi” ile “İnsan Kaynakları Kimlik Yöneticisi” birlikte onaylarsa, FIM robotumuz işlemi gerçekleştirmeye başladı.
 • Kişinin insan kaynakları veri tabanındaki özlük bilgilerindeki değişimi, FIM robotu tarafından kabul edilerek, gerçekleştirilmeye başlandı.
FIM robotu 9 ayda 450 saat kazandırdı
Anel bünyesinde kurulan FIM robotunun sadece kimlik yöneticisi olarak görülmemesi gerektiğini belirten Şenyer, “Sözleşme yapılan çalışanın daha işe başlamadan önce kişisel bilgisayar, mobil telefon, mobil, hat, sabit hat, taşıt, kartvizit ve bunlar gibi ihtiyaçları için sisteme satın alma talebi yaratmalı ve PC kurulumu için yine sistemden BT servis masasına kişisel bilgisayar kurulumu çağrısı oluşturulmalı. Artık tüm bunlar için yapması gereken tek şey, özel e-posta hesabına gönderilen tek kullanımlık geçici şifre ile oturum açmak” dedi.

Engin Şenyer’in verdiği bilgilere göre, Anel bünyesinde kurulan FIM robotu, 2013 yılında 9 ay boyunca 720 dijital kimlik yarattı ve yetkilendirdi. Bunun yanında 642 kullanıcının da yetkilerine son verildi. Eğer FIM sistemi Anel bünyesinde yer almasaydı, uygulamalara yetkilendirme rollerinin tek bir sayfada eksiksiz gelmesi durumunda dahi; bahsi geçen tüm uygulamalarda bilgi ve beceriye sahip ve durmadan çalışan bir kişinin 9 ayda 450 saatini alacaktı. Bu dev sürece kişi ihtiyaçlarının ERP sistemine de tanıtılması, takip edilmesi ve raporlaması gibi konular da dâhil değil.

Microsoft Forefront Identity Manager takımın önemli bir parçası oldu
Binlerce çalışanı bünyesinde bulunduran Anel’in bilgi teknolojileri bölümündeki değişimini anlatan Anel Grup Bilgi Teknolojileri Direktörü’ne göre FIM robotu;
 • Oldukça yüksek sayıda ve kaliteli iş çıkarma,
 • Hangi “işi ne kadar zamanda yaptı?” yapamadı ise “Neden yapamadı?” gibi bilgileri ile sürekli takım arkadaşlarını geri besleme,
 • Motivasyonu en üst seviyede 24 saat kesintisiz çalışma gibi özellikleriyle kısa sürede ekibin vazgeçilmez bir parçası haline geldi.
Anel BT Takımı’nın proje ve canlı kullanım desteği dönemlerinde çok büyük özverilerle çalışarak oluşturduğu FIM robotuyla gurur duyduğuna değinen Engin Şenyer, “Projemize DataMarket şirketinden birçok danışman ve satış yöneticisi değer kattı, kendilerine teşekkür ediyoruz, diğer taraftan Yunus Sina Gülşen ve satış yöneticimiz Nadire Nebi’ye de ayrıca teşekkürlerimi iletmek isterim. Ayrıca, Anel BT takımından da şimdi aramızda olmayan Cumhur Çelikok’u, SAP Sistem Yönetimiz Mustafa Çelen’i ve Veri tabanı Yöneticimiz Erhan Eryılmaz’a da teşekkür ederim” diyerek sözlerini tamamladı.

Projenin yürütülmesindeki önemli isimlerden biri olan DataMarket Kurumsal Sistemler Danışmanlığı Bölüm Müdürü Yunus Sina Gülşen ise projeyle ilgili şunları söyledi:

“Anel ve Data Market olarak birlikte gerçekleştirdiğimiz bu projede öncelikle hayalindeki kimlik yönetimi ihtiyaçlarını çok iyi belirleyen ve bize eksiksiz aktaran, tüm müşterilerimize örnek olabilecek kadar geniş ve detaylı bir proje kapsamı oluşturan müşterimize teşekkür ederiz.

Microsoft Forefront Identity Manager, Microsoft Orchestrator, SharePoint, Infopath Forms, Nintex Workflow gibi kendi alanında kritik öneme sahip anahtar ürünler ile bu hayali gerçeğe çevirmeyi başardığımıza inanıyorum. Projeye DataMarket tarafında uzmanlıkları ile değer katan danışmanlarımız Emre Demirler ve Ahmet Biçen’e ve Anel tarafında sonsuz anlayışı ve sabrı ile bize destek olan Engin Bey ve proje yöneticimiz Cumhur Çelikok’a katkılarından dolayı teşekkür ederim.”

Løsningen - kort fortaltOrganisations størrelse
3000 medarbejdere

Situationen
Anel, binlerce sürekli çalışan ve çalışan sirkülasyonu nedeniyle tüm BT altyapısına uyum sağlayacak bir kimlik yönetim sistemi arayışı içine girdi.

Løsningen
Çoğunluğu Microsoft ürünlerinden oluşan BT altyapısına Microsoft Forefront Identity Manager çözümünü ekleyen Anel, hem iş süreçlerini hızlandırarak verimi artırdı hem de çalışan memnuniyetini en üst seviyeye çekti.

Fordele
 • İş süreçleri hızlandı 
 • İş gücü maliyetlerinde tasarruf edildi
 • Tüm BT altyapısına uyumlu çözümüyle kimlik yönetiminin ötesinde kazançlar elde edildi
 • BT takımı için gelen çağrı sayısı azaldı
 • Kolay kullanımı sayesinde tüm çalışanlar tarafından kabul gördü

Software & Services
 • Microsoft System Center 2012 Orchestrator
 • Microsoft Forefront Identity Manager 2010 R2

Industri(er)
Automotive, Industrial Equipment & Aerospace

Land
Turkey

Languages
Turkish

Partner(e)
Data Market