Jak vyhrát kámen, nůžky, papír

Data a jejich analýza se uplatňují v nejroztodivnějších situacích – třeba na dětském hřišti. Nebo při placení účtu v baru. A také při sezení na předním sedadle při vaší další cestě autem.

Hrou kámen, nůžky, papír se principem náhody rozhodují velké i malé problémy na celém světě. Když jsem studovala na vysoké škole, znala jsem dívku, která měla jednu nepříjemnou vlastnost – tuto hru vždycky vyhrála. Postupem času se začaly šířit různé teorie, proč je tak dobrá – je rychlejší? Umí číst myšlenky? Čte nám z tváří jako pokerový hráč? Nejspíš za tím ale nebylo nic z toho. Stejná otázka se v poslední době začala řešit na internetu.

V dubnu roku 2014 skupina studentů pekingské Akademie věd zveřejnila revoluční studii o tom, jak kámen, nůžky, papír téměř vždy vyhrát. A jak? Samozřejmě pomocí dat a jejich analýzy.

Základním východiskem studie je tvrzení, že hra kámen, nůžky, papír je v podstatě základní studií lidského rozhodování a analytického myšlení. V praxi to funguje následujícím způsobem.

  • Sledujte první kolo. Vyhrát v prvním kole je těžké, ale to nevadí. Sledujte, jak kdo reaguje.
  • Vítěz většinou po prvním kole zachová vítěznou strategii.
  • Poražený (nebo poražení) většinou změní strategii v souladu s říkankou: kámen zamění za nůžky, nůžky za papír a papír za kámen, jako na obrázku níže:

V praxi je snadné se nechat zmást, proto doporučujeme postupovat následujícím způsobem.

Hrajeme ve dvou s kolegyní Jen:

1. kolo: Jen zahrála kámen a já nůžky. Jen vyhrála.
2. kolo: Jen zahrála kámen a já papír. Vyhrála jsem.
3. kolo: Jen zahrála nůžky a já papír, takže jsem prohrála.

Kdybych nyní svou strategii založila na průběhu předchozí hry, mohla bych postupovat následujícím způsobem:

1. kolo: Jen zahrála kámen a já nůžky. Jen vyhrála. Představím si obrázek a přejdu na papír. Takže...
2. kolo: Jen zahrála znovu kámen a já přešla na papír. Vyhrála jsem. Myslím, že je dobrá šance, že přejde k další možnosti, což jsou nůžky.
3. kolo: Jen přešla na nůžky a já na kámen, takže jsem vyhrála. Vyhrála jsem dvě hry ze tří.

Je fascinující sledovat, jak lze analýzu (ve formě teorie hry a lidského chování) použít k rozhodování a jak se projevuje v dynamice změn. Ještě zajímavější je, že skupina studentů tento vzorec objevila a rozhodla se jej zveřejnit.

Co uděláme s daty příště?

Další informace