Türk Hava Yolları Kurumsal Müşteri Sadakat Programı'nda Microsoft Dynamics CRM'e Geçti, Müşteri İletişimini Güçlendirerek Üye Sayısını 3 Kat Arttırdı

Türkiye'nin ulusal havayolu şirketi yani bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları’nın uçuş ağı Avrupa, Orta Doğu, Uzak Doğu, Kuzey Afrika, Güney Afrika, Kuzey ve Güney Amerika'ya kadar uzanıyor. Skytrax yolcu tercih sıralamasında son üç yıldır Avrupa'nın en iyi havayolu şirketi seçilen Türk Hava Yolları, ayrıca dünya sıralamasında da en iyi 9. havayolu şirketi. Star Alliance üyesi Türk Hava Yolları, şu anda 105 ülkede 201 dış hat ve 42 iç hat olmak üzere toplamda 243 noktaya sefer düzenliyor ve mevcut uçuş ağı ile uçulan ülke sayısı anlamında dünyada ilk sırada yer alıyor.

2010 yılında Türk Hava Yolları Kurumsal Gelişim ve Bilgi Teknolojileri Başkanlığı’nın yaptığı fizibilite çalışması sonucunda Microsoft Dynamics CRM ürününün şirketin ihtiyaçlarına karşılık verebilecek en iyi ürün olacağına karar verildi. Başkanlık, özellikle çözümün esnekliği, kişiye uygun hale getirilebilmesi ve şirketin ihtiyaçlarını tamamıyla karşılıyor olması nedeniyle Microsoft Dynamics CRM’i tercih etti.

*
*Microsoft Dynamics CRM’i özellikle esnekliği, kişiye uygun hale getirilebilmesi ve bizim ihtiyaçlarımızı tamamıyla karşılayabileceğine inandığımız için seçtik.*

A. Oğuz Karakaş
Türk Hava Yolları Kurumsal Anlaşmalar ve Pazarlama Müdürü

*
Projenin hayata geçirilmesi için bir ihale yapıldı ve ihale sonucunda Tradesoft firmasından hizmet alınmasına karar verildi. Türk Hava Yolları çalışanları Tradesoft ile yapılan iş ortaklığını projenin başından bu yana uyumlu bir şekilde sürdürdü. Canlı geçiş sonrasında firma ile bakım sözleşmesi imzalandı. Böylece yeni gelen talepler ve bakım desteği de Tradesoft tarafından karşılanmaya başlandı.

Kurumsal Müşteri Sadakat Programı
Türk Hava Yolları Temmuz 2009’da “Kurumsal Müşteri Sadakat Programı”nı uygulamaya başlattı. Çok kısa bir süre içerisinde yurtiçinde 2000, yurtdışında 1000 firma ile kurumsal anlaşma sağlandı ve bu firmalar programa dâhil edildi. Fakat bu program kapsamındaki başvuru, sözleşme, kart talebi veya dosyalama gibi süreçler farklı sistemler üzerinden ilerliyordu. Bu da doğal olarak iş yükünün artmasına sebep oluyor ve insan kaynağının verimli kullanılmasını engelliyordu. Aynı zamanda müşteri ilişkileri yönetimini de çok zorlaştırıyordu.

Projenin Faydaları
Microsoft Dynamics CRM’in kullanımıyla beraber Türk Hava Yolları dünyanın her yerinden erişilebilen şeffaf ve izlenebilir bir sisteme sahip oldu ve böylece müşterileriyle iletişimi daha da gelişti. Bunun yanı sıra şirket raporlama konusundaki çalışmalarını çok daha ileri bir düzeye taşıdı. Projenin bir diğer faydası da, oluşturulan Müşteri Portali üzerinden kurumsal müşterilere online bilet düzenleyebilme imkanı tanıması.

Türk Hava Yolları Kurumsal Anlaşmalar ve Pazarlama Müdürü Oğuz Karakaş, Microsoft Dynamics CRM’i kullanmanın Kurumsal Müşteri Sadakat Programı’na rakamsal olarak nasıl katkı sağladığını şöyle anlatıyor:

“Bu programa ilk başladığımızda 1000-1500 kadar üyemiz vardı ve bir süre sonra programa üye almayı durdurmuştuk. Bu projenin tamamlanmasından sonra üye sayısını çok kısa zamanda 3000’li-4000’li rakamlara ulaştırdık. Şu anda da 5000’den fazla üyemize hizmet veriyoruz.”

Amacı müşterileriyle arasındaki mevcut ilişkiyi daha da güçlendirmek olan Türk Hava Yolları, projenin devamında Microsoft Dynamics CRM kullanımı ile oluşturulabilecek kampanyalarla ilgili geliştirmeler üzerinde çalışıyor. Aynı zamanda CRM verileriyle satış verilerini harmanlayarak Microsoft Dynamics CRM’i, yapılan analizlere yardımcı olacak bir araç olarak kullanmayı planlıyor. Son olarak, online bilet düzenlenmesi gibi hizmetlerin verildiği kurumsal müşteri portalini de güçlendirecek bir proje üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Çözüm Ortağı
Türk Hava Yolları bu projede çözüm ortağı olarak Tradesoft ile çalışmıştır. 1997 yılında kurulmuş olan Tradesoft Business Services, Finansal Hizmetler sektöründe yenilikçi çözümler sunan ISV odaklı ve EMEA Bölgesinde Microsoft’un önde gelen iş ortağıdır. Tradesoft, müşterileri için en yeni ve özel butik ITC altyapısını geliştirerek yönetir. Ayrıca Tradesoft Türkiye pazarında ilk uygulama sağlayıcılarındandır. Bir Ata Holding iştiraki olan Tradesoft Business Services’in yaklaşık 130 çalışanı ve Türkiye ile EMEA Bölgesinde 300 kurumsal müşterisi bulunmaktadır. Tradesoft Business Services, Türkiye'nin önde gelen Microsoft İş ortağı ve EMEA bölgesinde lider Microsoft Dynamics ortağıdır. Tradesoft’un Microsoft Dynamics Danışmanlık departmanı yüzden fazla Microsoft Dynamics CRM ve Microsoft Dynamics ERP/NAV çözümlerini başarı ile uygulamıştır. Tradesoft Business Services, Microsoft Dynamics teknolojileri ve proje yönetimi sertifikalı yetkin profesyonelleri ile EMEA bölgesinde en büyük ve en deneyimli danışmanlık ve uygulama ekibine sahiptir.
Taille de l'entreprise du client: Large Organization
Secteur: Transportation
Pays ou région: Turkey
Solutions:
  • Microsoft Dynamics CRM 2011
Ressources téléchargeablesDocument PDF