Postupy: Webové kamery

Ako uskutočniť videohovor?

Videohovor je živá videokonverzácia jednej osoby s druhou osobou prostredníctvom siete alebo internetu. Videohovor v sebe spája možnosti e-mailu, textových správ a medzimestských telefonických hovorov. Rozširuje možnosti prispôsobenej komunikácie a spája ľudí tak, že im umožňuje vidieť a počuť osobu na druhej strane v reálnom čase.
Uskutočnenie videohovoru je jednoduché a zahŕňa odosielanie okamžitých textových správ a používanie webovej kamery, počítača, internetu a softvéru na odosielanie okamžitých správ (napríklad programov Windows Live Messenger alebo Skype). Videohovory môžete použiť na uskutočňovanie miestnych a medzimestských hovorov s členmi rodiny, priateľmi a kolegami priamo z domu.
S videohovorom zvyčajne nie sú spojené žiadne dodatočné poplatky ani poplatky za medzimestské hovory, pretože softvér na odosielanie okamžitých správ prenáša hlas a video prostredníctvom širokopásmového internetového pripojenia.

Skupinové videohovory
Skupinový videohovor je živá videokonverzácia jednej osoby s viacerými osobami prostredníctvom siete alebo internetu.
Videohovory sa vo väčšine prípadov uskutočňujú medzi dvoma stranami alebo počítačmi – vami a osobou, ktorej voláte alebo ktorá volá vám. Niektoré programy na odosielanie okamžitých správ (napríklad Skype) však umožňujú skupinové videohovory medzi viacerými stranami alebo počítačmi, ktoré sa nachádzajú na rôznych miestach.
Skontrolujte dokumentáciu k softvéru na odosielanie okamžitých správ, či podporuje skupinové videohovory.

Predpoklady
Na uskutočnenie videohovoru každý účastník potrebuje nasledujúce súčasti:

 • počítač s vysokorýchlostným internetovým pripojením,
 • webovú kameru,
 • náhlavnú súpravu alebo reproduktory a mikrofón v počítači,
 • klienta na odosielanie okamžitých správ, ktorý podporuje video, ako napríklad Windows Live Messenger, Skype, iChat alebo Google Talk.

Jednotliví účastníci vrátane vás môžu používať rôzne typy webových počítačov a vysokorýchlostného internetového pripojenia. Všetci by ste však mali používať rovnakého klienta na odosielanie okamžitých správ a musíte sa všetci nachádzať v zozname kontaktov alebo priateľov všetkých ostatných účastníkov. To vám uľahčuje vyhľadanie druhých osôb online a začatie videohovoru.

Začatie videohovoru

 1. Nainštalujte softvér na odosielanie okamžitých správ do počítača.
 2. Vytvorte zoznam kontaktov a priateľov.
 3. Vyhľadajte osobu, ktorej chcete zavolať.
 4. Spustite videohovor.

Ak už používate textovú konverzáciu prostredníctvom odosielania okamžitých správ s iným používateľom, vyberte možnosť na uskutočnenie videohovoru. Ak osoba na druhom konci prijme videohovor, môžete začať.

Poznámka
Uskutočnenie videohovoru nemusí byť možné, ak osoba, ktorej chcete zavolať:

 • nemá nainštalovanú webovú kameru,
 • nemá nainštalovaný ten istý softvér na odosielanie okamžitých správ,
 • je momentálne offline.

Microsoft