Slovenské školy sprostredkovali verejnosti nové eko-alternatívy v rámci projektu Eko-mapa

Publikované: 18. apríla 2011

Kde odovzdať pokazenú práčku? Kam s nepotrebným šatstvom? Kde kúpiť zdravé potraviny? Kam sa vybrať s rodinou počas víkendu? Na tieto a iné otázky hľadali tipy žiacke kolektívy z 21 základných a stredných škôl Bratislavského a Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktoré sa zapojili do projektu „Školy tvoria Eko-mapu“. Projekt Eko-mapa podporila spoločnosť Microsoft Slovakia, ktorá je generálnym partnerom.


Eko MapaV priestoroch budovy Bratislavského samosprávneho kraja sa v novembri minulého roku stretli študenti spolu s pedagógmi, aby sa na úvodnom školení oboznámili s projektom Eko-mapa. Naučili sa nie len pracovať s webovou aplikáciou, ale tiež pridávať body do mapy pomocou Smart-Phonov so zabudovaným GPS od spoločnosti Microsoft. Záštitu nad samotnou Eko-mapou ako aj spomínaným projektom prevzal bratislavský župan Pavol Frešo.


“Projekt „Školy tvoria Eko-mapu“ priniesol na hodiny geografie, informačnej techniky či environmentálnej výchovy zmysluplné projektové vyučovanie, ktoré vytiahlo žiakov zo školských lavíc priamo do terénu”, vyjadril sa Juraj Hipš, riaditeľ Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica, ktorá projekt koordinuje. Eko-mapa Trenčianskeho kraja vznikla v spolupráci s Centrom environmentálnych aktivít Trenčín.

Motiváciou vyhľadávať a prenášať „zelené“ body do Eko-mapy bolo okrem vecných cien od spoločnosti Microsoft, aj vedomie praktickej pomoci pre širokú verejnosť. Vďaka školám je k dnešnému dňu Eko-mapa bohatšia o 82 tipov, ktoré môžu napomôcť správať sa k prírode priateľsky a spoznávať ju. „Tento projekt ma nesmierne bavil,“ skonštatoval Jakub Smirnov, žiak Základnej školy, Veternicova 20 v Bratislave, na ktorej sa 15. apríla 2011 uskutočnilo jeho vyhodnotenie. Projekt bežal súbežne aj na školách v Trenčianskom samosprávnom kraji.

Projekt Eko-mapa bol slávnostne spustený v roku 2010 pri príležitosti Dňa Zeme a ku dnešku má na svojom konte viac ako 15 000 unikátnych návštevníkov. Okrem zelených bodov obsahuje užitočné rady a tipy nie len do domácnosti a tiež dômyselný plánovač zmien, ktoré môžete vo svojom každodennom živote realizovať v prospech životného prostredia.

Viac informácií nájdete na www.eko-mapa.sk.

Viac informácií

Microsoft je registrovaná obchodná značka spoločnosti Microsoft Corp. v USA a/alebo iných krajinách.
Názvy konkrétnych spoločností a produktov, ktoré sa spomínajú v tomto dokumente môžu byť obchodnými značkami príslušných vlastníkov.

Kontakt pre styk s médiami
Peter Kmoško, Microsoft Slovakia, s.r.o.

Kateryna Matušková, Neopublic Porter Novelli
tel.: +421 2 33 070 541
e-mail: katkam@neo.sk