Slovenskí učitelia ocenení na Európskom fóre celosvetovej iniciatívy Partneri vo vzdelávaní

Publikované: 28. marca 2012

Každoročná prestížna konferencia spoločnosti Microsoft Partners in Learning European Forum sa tento rok konala 19. - 22. marca v portugalskom Lisabone. Zapojilo sa do nej 250 pedagógov z celej Európy, pričom 24 z nich boli udelené ceny za inovatívne využitie technológií v procese výučby. Medzi víťazmi boli aj slovenskí učitelia Peter Pallo a Lucia Kortmanová.


Európske fórum iniciatívy Partneri vo vzdelávaní sústreďuje na jednom mieste tie najlepšie projekty a myšlienky inovatívnych učiteľov z celého kontinentu. Tento rok bolo prihlásených 81 projektov zastúpených učiteľmi z viac ako 40 krajín. Pedagógovia počas niekoľkodňového podujatia prezentovali svoje projekty a zároveň obohatili svoje vedomosti o ďalšie inovatívne myšlienky. Na slávnostnom galavečeri v priestoroch historického kláštora Convento do Beato boli ocenení tí najinovatívnejší.  Celkovo bolo udelených 24 cien. Všetci ocenení boli zároveň pozvaní na svetové finále Global Partners in Learning Forum, ktoré sa bude konať v novembri 2012 v Aténach.
Medzinárodná porota pozostávajúca z 30 odborníkov z oblasti školstva  hodnotila projekty účastníkov  v rámci šiestich kategórií z hľadiska viacerých kritérií. Pedagógovia predviedli svoju inovatívnu učiteľskú prax prostredníctvom virtuálnej prehliadky triedy a rozhovorov s porotcami, kde učitelia popisovali priebeh ich inovatívneho prístupu k študentom, ktorým zároveň riešia kritické schopnosti 21. storočia ako je napríklad spolupráca, kritické myslenie a sociálna zodpovednosť  s využitím efektívnych a pútavých technologických nástrojov.

Úspech slovenskej delegácie
Z celkového počtu 24 ocenených bolo až 14 z regiónu strednej a východnej Európy. Slovenskej delegácii sa podarilo získať cenu v kategórii „Učenie rozšírené za hranice školskej triedy“, ktoré získali inovatívni učitelia Peter Pallo a Lucia Kortmanová zo ZŠ R. Dilonga v Trstenej za projekt „Používaj, ale neznič.“ Okrem nich sa tejto prestížnej súťaže zúčastnili ďalšie tri školy: Materská škola Švantnerova z Bratislavy zastúpená pani riaditeľkou Gabrielou Strýčkovou s projektom „Chráňme si planétu Zem“, Základná škola s materskou školou Brezovica zastúpená pani  učiteľkou  Katarínou Poláčikovou s projektom „Ako išla matematika do rozprávky“ a Súkromná základná škola v Ružomberku s projektom „Mýty a legendy. Smutný koniec Liptovského hradu“ zastúpená pani učiteľkou Máriou Grafovou. Slovensko bolo dokonca zastúpené aj v procese rozhodovania pán profesor Ivan Kalaš z Univerzity Komenského v Bratislave bol členom medzinárodnej hodnotiacej poroty. 

Nádherný týždeň v Lisabone, počas ktorého sme na európskej konferencii Microsoft Partners in Learning 2012 mohli prezentovať náš projekt Use but do not destroy! V konkurencii 81 projektov sme uspeli. Získali sme v našej kategórii krásne tretie miesto a možnosť reprezentovať Slovensko na celosvetovom finále v Aténach. Ďakujeme firme Microsoft za to, že robí pre učiteľov takéto skvelé projekty a konferencie, ktoré nás posúvajú profesionálne vyššie a dodávajú nám chuť a energiu neustále sa zlepšovať,“ povedal učiteľ Peter Pallo zo ZŠ R. Dilonga v Trstenej.

Iniciatíva Partneri vo vzdelávaní
Jedným z hlavných cieľov spoločnosti Microsoft je vytvoriť prostredie pre vzdelávanie bez obmedzení a zblížiť tak študentov a učiteľov z celého sveta. V súlade s touto snahou Microsoft vytvoril program Partneri vo vzdelávaní, v rámci ktorého sa v roku 2003 spoločnosť zaviazala  vynaložiť takmer 500 miliónov dolárov na rozvoj vzdelávania v najbližších 10 rokoch. Program Partneri vo vzdelávaní od svojho vzniku vyškolil už viac ako 4 milióny učiteľov a študentov v 115 krajinách sveta. Významnou súčasťou programu je aj jedna z najväčších svetových profesionálnych sietí pre učiteľov, ktorá spája milióny pedagógov a riaditeľov škôl po celom svete v spoločenstve zameranom na profesijný rozvoj.
Viac informácii o programe Partneri vo vzdelávaní nájdete tu .

Foto Foto Foto Foto

Foto Foto Foto


Viac informácií

Microsoft je registrovaná obchodná značka spoločnosti Microsoft Corp. v USA a/alebo iných krajinách.
Názvy konkrétnych spoločností a produktov, ktoré sa spomínajú v tomto dokumente môžu byť obchodnými značkami príslušných vlastníkov.

Kontakt pre styk s médiami
Zdenka Krížová, Microsoft Slovakia, s.r.o.

Michal Krajčír, AMI Communications
tel.: +421 907 673 554
e-mail: michal.krajcir@amic.sk