Spoločnosť Microsoft ohlásila nový operačný systém Windows 8

Publikované: 25. októbra 2012

Nový operačný systém, aplikácie a široká ponuka moderných zariadení je od 26. októbra dostupná zákazníkom po celom svete.


Spoločnosť Microsoft dnes ohlásila všeobecnú dostupnosť operačného systému Windows 8. Od piatku 26. októbra 2012 si zákazníci po celom svete môžu kúpiť najnovšiu verziu operačného systému, ktorý charakterizuje nové intuitívne používateľské rozhranie, bohatá ponuka aplikácií a špičkové moderné zariadenia.

Uvedením Windows 8 spoločnosť Microsoft prináša na trh nový prístup k operačnému systému. Či už uprednostňujete tablet alebo PC, či vás viac baví obsah konzumovať alebo veci vytvárať, či chcete pracovať alebo zabávať sa, Windows 8 prináša vo všetkých smeroch osobnú skúsenosť prispôsobenú individuálnym potrebám,“ povedal Markus Breyer, generálny riaditeľ Microsoft Slovakia.

Windows8Nové používateľské rozhranie systému Windows 8 je založené na dynamických dlaždiciach, ktoré si každý používateľ môže prispôsobiť podľa seba.  Na úvodnú obrazovku je možné umiestniť aplikácie, obľúbené webové stránky, zoznamy skladieb, kontakty a iné, ktoré sa aktualizujú v reálnom čase a používateľ má tak okamžitý prehľad, čo je nové. Ku klasickému ovládaniu myšou a klávesnicou pribudlo aj dotykové ovládanie. Systém Windows 8 má rýchly štart a pripojenie ku cloudu, čím umožňuje prístup ku fotografiám, dokumentom a nastaveniam v akomkoľvek počítači s Windows 8.

Systém aplikácií je vo Windows novinkou a prináša nový pohľad na konzumáciu obsahu cez PC. K dispozícii sú v tzv. Windows Obchode, kde sa nachádzajú aplikácie od vývojárov zo Slovenska, ale aj zo sveta,  mnohé sú dostupné bezplatne. Aplikácie spolu môžu spolupracovať, čo napríklad umožňuje zdieľať fotografie či kontakty s priateľmi v zozname kontaktov.  Prehľad najzaujímavejších slovenských aplikácií je od 29. októbra k dispozícii na stránke www.superappky.sk, na ktorej budú priebežne aktualizované. Ich dôležitosť potvrdili aj slovenské médiá a spoločnosti, ktoré už svoje aplikácie pre Windows 8 pripravili a v najbližších dňoch budú dostupné na stiahnutie v slovenskom Windows Obchode.

Ondrej Macko, šéfredaktor mesačníka PC Revue
„Aplikáciu PC REVUE WinApp sme pripravovali z toho dôvodu, že veríme v razantný úspech nového operačného systému na zariadeniach ako sú tablety, notebooky a all-ine-one zariadenia. Microsoft Windows 8 so svojim ovládaním aj pomocou dotykov rúk a tiež kompatibilitou so zažitými aplikáciami považujeme preto za mimoriadne dôležitú platformu a do vývoja, ale aj prevádzkovania tejto aplikácie, investujeme prostriedky a čas.“  

Marián Pavel, riaditeľ digitálnych médií vydavateľstva 7 PLUS
„V aplikácii Stánok 7 Plus ponúkneme používateľom Windows 8  prístup až k dvadsiatim dvom najpredávanejším časopisom na Slovensku. Nový operačný systém Windows 8 je pre nás atraktívny aj tým, že jedna aplikácia beží na stolných počítačoch, notebookoch i tabletoch, čo výrazne šetrí náklady na vývoj. Strategická spolupráca s Microsoftom na vývoji aplikácií pre Windows 8 sa uvedením Stánku 7 Plus neskončí, v nasledujúcich týždňoch predstavíme ďalšie atraktívne aplikácie pre túto platformu."

Tomáš Ulej, vedúci vývoja Martinus.sk
„Martinus.sk sa snaží priblížiť svojim zákazníkom rôznymi kanálmi, preto sme uvítali možnosť pripraviť aplikáciu, vďaka ktorej budú môcť používatelia Windows 8 veľmi jednoducho nájsť tipy na dobré knihy. Naša aplikácia Knihy im poskytne informácie o nových knihách, o knihách, ktoré práve teraz číta najviac Slovákov a tiež naše vlastné tipy a recenzie na knihy, ktoré by si určite nemali nechať ujsť.“

Pavol Buday, šéfredaktor herného portálu sector.sk
„Windows 8 ponúka používateľom novú formu interakcie pri práci s operačným systémom, chceli sme im preto ponúknuť jednoduchší a okamžitý prístup k denne aktualizovanému obsahu našich stránok cez aplikáciu prispôsobenú pre zariadenia s dotykovými obrazovkami.“

Zákazníci vo viac ako 140 krajinách, vrátane Slovenska, môžu od 26. októbra získať nový Windows 8 v 37 jazykoch, hneď niekoľkými spôsobmi.

  • Formou inovácie aktuálne nainštalovaného operačného systému Windows na nový systém vo verzii Windows 8 Pro. Ponuka sa týka legálne zakúpených systémov Windows XP, Windows Vista a Windows 7, platí do konca januára 2013 a za 29, 99 eur ju  možno realizovať prostredníctvom webu www.docasnaponuka.sk alebo za 59, 99 eur prostredníctvom DVD média u vybraných predajcov.
  • Ďalšia možnosť sa týka zákazníkov, ktorí si zakúpili nové PC s Windows 7 medzi 2. júnom 2012 a 31. januárom 2013. Tí si môžu Windows 8 Pro stiahnuť za 14, 99 eur  prostredníctvom webu www.docasnaponuka.sk .  
  • Nový operačný systém je možné zakúpiť  aj priamo u predajcov spolu so zariadeniami, na ktorých je už nainštalovaný vo verzii Windows 8 Pro.

Po 31. januári 2013 budú výhodné možnosti inovácie ukončené a systém bude k dispozícii za plnú cenu vo verziách Windows 8 (119, 99 eur)  a Windows 8 Pro (279, 99 eur).

NAY Elektrodom je súčasťou celosvetového štartu predaja Windows 8. Dlhoočakávanú novú verziu  Windows  uviedol do predaja v piatok 26. októbra o 12:00. Od tohto momentu si ju môžu kúpiť aj zákazníci najväčšieho predajcu spotrebnej elektroniky na Slovensku.

Karol Tisončík, obchodný riaditeľ spoločnosti Nay
„Sme radi, že sme súčasťou celosvetového štartu takej najdôležitejšej softvérovej  novinky tohto roka, akou je Windows 8 a môžeme hneď počas štartu ponúknuť širokú ponuku notebookov s novým operačným systémom.“

Pre firmy je v rámci multilicencií k dispozícii aj verzia Windows 8 Enterprise, ktorá so sebou prináša nové možnosti mobilnej produktivity prostredníctvom Windows To Go, teda spustením operačného systému z USB kľúča, možnosť vytvárania a nahrávania podnikových aplikácií priamo do firemných počítačov z knižnice aplikácií či šifrovanie harddisku a USB kľúčov prostredníctvom funkcie  BitLocker a mnohých iných. Okrem systému vyvinutého pre zariadenia typu x86 bol prvýkrát predstavený aj systém Windows 8 RT pre nový typ ľahkých, tenkých zariadení s dlhou výdržou na batérie. Systém privítala aj slovenská IT spoločnosť a partner Microsoft Slovakia.

Milan Hanajík, konateľ spoločnosti H-Soft s. r. o .
„Ako každý užívateľ niektorého z operačných systémov Windows aj my sme očakávali od Windows 8 najmä technologický krok vpred. Zo všetkého najviac nás zaujímali oblasti bezpečnosti, spoľahlivosti, rýchlosti či stability systému, ale aj zmeny v užívateľskom rozhraní, od ktorého sme očakávali zjednodušenie a sprehľadnenie práce s počítačom alebo iným zariadením s Windows 8. Za seba môžem potvrdiť, že Windows 8 svojimi  vlastnosťami  a funkcionalitami splnil a  v niektorých oblastiach aj prekonal naše očakávania.“


Nový operačný systém si možno na 90 dní bezplatne vyskúšať prostredníctvom stránky www.technet.sk .
Základné informácie o tom, ako ovládať systém a čo všetko prináša sú k dispozícii na stiahnutie cez http://www.microsoft.com/slovakia/materialy .
Fotografie a screenshoty nájdete na stránke www.microsoft.com/en-us/news .

Súčasťou tlačovej správy sú aj prílohy:  


Fotogaléria


Viac informácií

Microsoft je registrovaná obchodná značka spoločnosti Microsoft Corp. v USA a/alebo iných krajinách.
Názvy konkrétnych spoločností a produktov, ktoré sa spomínajú v tomto dokumente môžu byť obchodnými značkami príslušných vlastníkov.

Kontakt pre styk s médiami
Zdenka Krížová, Microsoft Slovakia, s.r.o.

Michal Krajčír, AMI Communications
tel.: +421 907 673 554
e-mail: michal.krajcir@amic.sk