Žiaci Detskej Univerzity Komenského si vyskúšali školu budúcnosti

Publikované: 20. augusta 2014

Matematické príklady sa dajú riešiť počas jazdy na motorke v počítačovej hre, písomky sa môžu nachádzať v cloude a tablety vás dokážu naučiť veľa o anatómii či hrať na klavíri. Aj takto vyzerá digitálna trieda budúcnosti, ktorú si v dňoch 18. až 19. augusta vyskúšalo vyše päťdesiat detí počas IT workshopu Detskej Univerzity Komenského. Konal sa v priestoroch spoločnosti Microsoft Slovakia, spoluorganizátorom bola spoločnosť DATALAN. Tá deťom prezradila, ako im môžu u lekára či v škole pomôcť Big Data a Open Data.


Žiaci z Detskej Univerzity Komenského strávili v slovenskej pobočke Microsoftu dva dni plné bohatého programu. Okrem prehliadky priestorov spoločnosti na ne čakal skúsený pedagóg Peter Pallo, ktorý si prichystal ukážku vyučovania v digitálnej triede budúcnosti. Deti si tak mohli vyskúšať, aké jednoduché to majú dnešní žiaci na prvom stupni vďaka tabletom a softvéru, ale aj ako funguje kolektívna práca na dokumentoch, ako šetrí čas, ako učitelia žiakov hodnotia či ako hravou formou programujú hry na informatike, ktoré neskôr využívajú na zdokonalenie sa v matematike.

Po interaktívnej ukážke vyučovania si deti vypočuli prezentáciu o tvorbe hier pre konzoly, pričom si, samozrejme, mohli hry aj vyskúšať. IT workshop uzavrela prednáška Jána Harmana zo spoločnosti DATALAN, ktorý deťom hravou formou vysvetlil, čo sú Big Data a Open Data. Dozvedeli sa, že takéto údaje dokážu zachrániť nielen krachujúcu zlatú baňu, ale že dokážu prezradiť vzájomné interakcie liekov či pomôcť deťom pri výbere správnej strednej školy.

Deti z Detskej Univerzity Komenského najviac zaujímala práve hodina s učiteľom Petrom Pallom. „Viem si predstaviť, že by sme mali namiesto učebníc a písania len tablet, bolo by to jednoduchšie a zábavnejšie,“ povedal po workshope piatak Jakub. „Privítal by som takú triedu, kde by sme mali len tablet, žiadne učebnice, písanie, ani tašky. V škole sme zatiaľ mali len jednu takú hodinu,“ doplnil ho ôsmak Richard.

Úspech u detí zožalo najmä programovanie zábavných hier, ktoré žiaci následne využili na výučbu matematiky. Nemenej atraktívnou bola aj ukážka hudobnej výchovy, na ktorej sa žiaci učili ako zahrať prostredníctvom tabletu známe skladby.

„Opäť sa mi potvrdilo, že ak deťom dáte do ruky nástroje, ktoré sú prirodzenou súčasťou ich generácie, tak aj učebné úlohy plnia s úsmevom a vôbec im nevadí, že si musia opakovať matematiku alebo iné predmety hoci aj počas školských prázdnin,“ povedal učiteľ Mgr. Peter Pallo zo ZŠ R.Dilonga v Trstenej, ktorý pre deti pripravil zážitkovú vyučovaciu hodinu s tabletmi.

„Záleží nám na tom, aby mali slovenskí žiaci možnosť pracovať s najmodernejšími technológiami. Po práci s telepresence a superpočítačom sme sa tento rok rozhodli deťom predstaviť vyučovanie s tabletmi. Výborná spätná väzba od detí je pre nás satisfakciou, že prispievať k zmene výučby aj prostredníctvom takýchto projektov dáva zmysel,“ povedal Marek Paščák, generálny riaditeľ DATALAN, a.s.

„Sme hrdí na to, že sme sa mohli zapojiť do tak zaujímavého projektu, akým je Detská Univerzita Komenského. Deťom sme priblížili celkom inú formu vzdelávania, umožnili sme im zažiť niečo nové, ale taktiež mohli nahliadnuť do fungovania významnej medzinárodnej IT spoločnosti, akou je Microsoft,“ uviedla Marcela Havrilová, riaditeľka pre oblasť školstva v spoločnosti Microsoft Slovakia.

O Detskej Univerzite Komenského

Detská Univerzita Komenského je spoločnou aktivitou Univerzity Komenského a Divadla Aréna, ktorá vznikla v roku 2003. Je určená všetkým zvedavým deťom vo veku od 9 do 14 rokov. Letná škola pre deti, v ktorej prednášajú renomovaní odborníci, sa každoročne začína v prvú prázdninovú stredu v Aule Univerzity Komenského slávnostnou imatrikuláciou a pozostáva z viacerých prednášok. Detskú Univerzitu Komenského môžu absolvovať deti z celého Slovenska aj online, a to vďaka spoločnosti DATALAN. Prednášky, videá a zaujímavé fakty z letnej on-line univerzity nájdete na www.datalan.sk/dukonline

Fotogaléria


Viac informácií

Microsoft je registrovaná obchodná značka spoločnosti Microsoft Corp. v USA a/alebo iných krajinách.
Názvy konkrétnych spoločností a produktov, ktoré sa spomínajú v tomto dokumente môžu byť obchodnými značkami príslušných vlastníkov.

Kontakt pre styk s médiami
Zdenka Krížová, Microsoft Slovakia, s.r.o.

Michal Krajčír, AMI Communications
tel.: +421 907 673 554
e-mail: michal.krajcir@amic.sk