.NET Bulletin
Visual Studio 2010 na dohľad
bily pruh
Uvodnik  
V treskúcej zime máme možnosť zahriať sa trochu pri aktualizovanom vydaní pripravovaného nástroja Visual Studio 2010. Februárový „Release Candidate“ je tu a je predzvesťou blížiacej sa finálnej verzie, ktorá bude dostupná opäť v edíciách komerčných (Test, Professional, Premium, Ultimate) a samozrejme aj v edícii určenej vývojárskym nadšencom (Express). Visual Studio 2010 RC na prevzatie nájdete tu a aby ste vedeli, čím všetkým vás Visual Studio 2010 poteší, nezabudnite si prejsť návody na odskúšanie jeho noviniek. Máme sa na čo tešiť!

Miroslav Kubovčík
Editor .NET bulletinu

Novinky
bily pruh
Vyššia verzia nástroja Microsoft Visual Studio 2010 zadarmo
Pri uvedení nového radu produktov Visual Studio 2010 dostanú zadarmo všetci zákazníci, ktorí budú mať k 12.4.2010 licenciu nástroja Visual Studio vrátane AKTÍVNYCH služieb predplatného MSDN Premium, vyššiu úroveň aplikácie Visual Studio 2010 než majú zakúpenú teraz. Uistite sa, že vaše Visual Studio s MSDN bude na konci apríla 2010 aktívne, alebo si ešte teraz zaobstarajte Visual Studio 2008 so službami úrovne MSDN Premium, aby ste získali vyššiu funkčnosť.

Použitie .NETu v kritických aplikáciách
Zaujímavý prieskum využitia rôznych technológií v aplikáciách, ktoré samy firmy označujú za kritické. Prieskum vykonala firma IDC v cca 900 firmách v USA, Veľkej Británii, Francúzsku a Nemecku. Podľa výsledkov štúdie použitia .NETu prevyšuje Javu v podnikoch všetkých veľkostí, ale môžete sa dozvedieť aj veľké množstvo ďalších zaujímavých čísel.

Pre softvérových architektov
bily pruh
Správa požiadaviek pomocou TFS 2010
Cieľom tohto sprievodcu je zhrnúť a formalizovať skúsenosti konzultantov a zamestnancov spoločnosti Microsoft pri používaní servera Team Foundation Server a nástroja Visual Studio pre správu požiadaviek. Rozsiahla téma je rozdelená do 9 kapitol podľa jednotlivých disciplín tohto obsiahleho odboru.

Samoobslužná Business Intelligence
Od začiatku využívania business intelligence riešení je snahou všetkých IT oddelení starať sa len o prevádzku infraštruktúry a zber dát, a ponechať analýzu a generovanie výstupov v rukách používateľov BI, ktorí sú notoricky známi tým, že prichádzajú neustále s novými požiadavkami. Článok sa zaoberá novými technológiami pridanými za týmto účelom do produktov Office a SharePoint, vrátane novej technológie PowerPivot.

Windows User Experience Interaction Guidelines
Nová verzia elektronickej knihy, ktorá popisuje ako navrhovať a vytvárať správny používateľský dizajn aplikácií pre systém Windows 7. Sprievodca zase o trocha narástol – obsahuje 876 stránok plných návodov, obrázkov a odporúčaní. Novinkami v tejto verzii sú detailnejší popis animácií, vizuálne transformácie a oblasť inštalácie/odinštalácie softvéru.

Pre vývojárov
bily pruh
Kniha o ASP.NET MVC
Prevezmite si bezplatnú knihu o technológii ASP.NET MVC (Model-View-Controller). Táto technológia je alternatívou klasického prístupu tzv. Web Forms a je vhodná najmä v situáciách, kedy je čistá a dobre testovateľná architektúra preferovaná pred jednoduchosťou a rýchlosťou vývoja. Kniha je v angličtine.

Vytváranie sietí klientov pomocou WCF Discovery
WCF vo verzii 4.0 prichádza so zaujímavou funkčnosťou nazývanou Discovery. Táto funkčnosť umožňuje objaviť bežiace služby na iných počítačoch v sieti. Umožňuje nájsť bežiacu službu alebo služby bez nutnosti konfigurácie adresy na klientovi alebo napr. vytvoriť siete typu peer-to-peer. V týchto špeciálnych prípadoch ide o mimoriadne zaujímavú funkčnosť.

Master-detail zobrazenie pomocou AJAX knižníc
Vývojári, ktorí dávajú prednosť bohatému používaniu JavaScriptu v prehľadávači, isto ocenia článok Dina Esposita. Ukazuje, ako je možné pomocou nového data bindingu v knižnici MS AJAX library vytvoriť pokročilú aplikáciu s funkciou master-detail – a to všetko len pomocou šablón a jednoduchého JavaScriptu.

Automatické generovanie unit testov za pomoci Pex
Pex je veľmi zaujímavý vývojový projekt MS Research určený pre pokročilých vývojárov. Ide o nástroj pre generovanie parametrizovaných unit testov (PUT), ktoré otestujú existujúci kód. Vykonáva pritom analýzu rôznych ciest kódu a generuje testy tak, aby sa dosiahlo maximálne pokrytie.

Komunitné okienko
bily pruh
Nemáte ešte zaregistrované „webslicy“ z aspnet.sk?
Náš najväčší slovenský vývojársky portál zameraný na Microsoft technológie ponúka IE8 návštevníkom pohodlnú cestu, ako sledovať príspevky v diskusnom fóre, v krátkych správach, blogoch. Stačí „ísť“ na www.aspnet.sk , kliknúť si na zelenú ikonku pri oblasti, ktorá vás zaujíma a bezplatne si ju pridať do prehľadávača. Prehľadávač sa už potom sám postará o to, aby ste mali v lište obľúbených prepojení okamžitý náhľad na novinky z vývojárskej komunity.

Semináre, školenia, podujatia
bily pruh
Online kurz Windows Azure Platform
Tréningový kurz Windows Azure Platform obsahuje rozsiahly súbor ukážok, dem, cvičení a prezentácií, ktoré vám pomôžu zvládnuť balík technológií uvoľnených pod označením Windows Azure Platform.

SQL 2008 Express – ako na to?
Série krátkych videoukážok, ktoré sa zaoberajú jednotlivými úlohami typickými pre prácu s bezplatnou databázou SQL Server Express 2008. Počnúc inštaláciou databázy, cez základné operácie súvisiace s jej správou, až po jednoduché vývojárske úlohy.

Praktické cvičenia pre samoukov
Neprehliadnite novú elektronickú brožúru „Visual Basic 2010 – Hotové riešenia“ od Jána Hanáka, MVP a praktické „cvičenie“ „Základy OOP v jazyku C++“ od Margaréty Cifrovej, študentky FHI EU.

.NET Bulletin
FEBRUÁR 2010

V tomto vydaní:
Visual Studio 2010 na dohľad
Novinky
Pre softvérových architektov
Pre vývojárov
Komunitné okienko
Semináre, školenia, podujatia
Na prevzatie, nové produkty
SQL Server Migration Assistant 2008 pre MySQL
SQL Server Migration Assistant (SSMA) 2008 je balík nástrojov, ktoré výrazne uľahčujú migráciu schémy aj dát z MySQL na SQL Server 2008. Predbežná verzia CTP1 podporuje MySQL 4.1, 5.0 a 5.1 a ďalej SQL Server 2008 alebo SQL Azure.
Novinky na MSTV.CZ
Predstavenie vývojárskych nástrojov Microsoft
XNA 3: Kolízie textúr/spritov
XNA 2: Pohyb textúry
XNA 1: Vykreslenie textúry
Komponentizácia reportov v SQL 2008 R2
Ďalšie videá http://blogs.msdn.com/vyvojari/rss.xml
Zaujímam sa o ...
Podujatia a semináre
Produkty na prevzatie zadarmo
Ako nakúpiť
Technickú podporu
Visual Studio
TechNet
Kontaktujte nás
Zákaznícke centrum 
Tel.: 0850 111 300.

Odosielateľom tohto bulletinu je spoločnosť MICROSOFT Slovakia s.r.o., Prievozská 4D, IČ: 31398871.
Odber bulletinov | Zrušiť odber | Upravte svoj profil
Microsoft