.NET Bulletin
Jarná nádielka
bily pruh
Uvodnik  
Jar je tu a s ňou aj prílev noviniek zverejnených na konferencii MIX v Las Vegas. Vývojársky najzaujímavejšie sú správy o dostupnosti vývojárskych nástrojov pre novú generáciu mobilných zariadení založených na systéme Windows Phone 7 (US) a dostupnosť Release Candidate vydania pre Silverlight 4 (US). Spoločné uvedenie týchto technológií nie je náhodou, pretože práve Silverlight bude hlavným smerom aplikačného vývoja na Windows Phone 7. Silverlight 4 môžeme smelo považovať za kompletnú aplikačnú platformu nielen pre multimediálne internetové aplikácie (v novej verzii aj s podporou webových kamier, zvukového vstupu, natívneho vysielania), ale aj pre podnikové aplikácie (v novej verzii aj s podporou tlače, reportov a diagramov, integrácie s klientskymi balíkom Office). Úrodnú zem prostredia Silverlight dokumentuje skutočnosť, že už viac ako 60% zariadení pripojených k Internetu má nainštalovaný Silverlight „plugin“. (Čo je 15% nárast od novembra 2009.) Ako nastúpiť na expres s označením Silverlight? Nainštalujte si Visual Studio 2010 RC a doplňte ho o Silverlight 4 šablóny nainštalovaním Silverlight 4 Developer Tools (US). Pre komplexnejší dizajn Silverlight 4 aplikácií vám poslúži Expression Blend 4 Beta (US).

Miroslav Kubovčík
Editor .NET bulletinu

Novinky
bily pruh
Nové webové aplikácie zadarmo na prevzatie (US)
V galérii Windows Web App Gallery pribudlo množstvo nových bezplatných aplikácií, ktoré môžete využiť pre svoje projekty. Ich inštalácia je vďaka inštalátoru Web Platform Installer (WPI) veľmi pohodlná, pretože WPI automaticky nainštaluje potrebné komponenty, napr. správnu verziu prostredia .NET Framework, databázu a pod.

Vyššia verzia nástroja Microsoft Visual Studio 2010 zadarmo
Pri uvedení nového radu produktov nástroja Visual Studio 2010 dostanú zadarmo všetci zákazníci, ktorí budú mať k 12.4.2010 licenciu Visual Studio vrátane AKTÍVNYCH služieb predplatného MSDN Premium, vyššiu úroveň Visual Studio 2010 než majú zakúpenú teraz. Uistite sa, že vaše Visual Studio s MSDN bude na konci apríla 2010 aktívne, alebo si ešte teraz zaobstarajte Visual Studio 2008 so službami úrovne MSDN Premium, aby ste získali vyššiu funkčnosť.

Pre softvérových architektov
bily pruh
Predstavenie Windows Azure Platform (US)
Predstavenie a prehľad platformy Windows Azure Platform – infraštruktúry na prevádzku zákazníckych aplikácií na sieťovom operačnom systéme v cloude. Text sa zaoberá rôznymi aspektmi tohto unikátneho riešenia, od infraštruktúry cez jednotlivé komponenty až po spôsob účtovania a ceny.

TFS Branching Guide 2010 (US)
Nastavenie správnych postupov na udržiavanie viacerých verzií určitého produktu je kľúčovým predpokladom pre dlhodobú udržateľnosť riešenia. Nový sprievodca touto problematikou je viac prakticky zameraný než jeho predchodcovia. Definuje niekoľko základných možných postupov a potom ich ilustruje na diagramoch a praktických cvičeniach.

Základné princípy budovania globálneho dátového skladu (US)
Kratší, napriek tomu zaujímavý článok o základných zásadách pri zavádzaní celofiremných Business Intelligence riešení. Okrem všeobecných predpokladov pre úspešnosť týchto náročných riešení sa venuje tiež niektorým základným technickým zásadám pri implementácii dátového skladu.

Pre vývojárov
bily pruh
Predkompilácia LINQ dopytov (US)
Častou výhradou voči objektovo-relačnému mapovaniu je strata výkonu. Aj keď je táto strata typicky menšia než sú obavy, je vhodné ju minimalizovať. Jednou z možností je odbúranie réžie spojenej s prevodom LINQ dopytu do finálneho SQL dopytu pomocou predkompilácie.

ASP.NET AJAX a WCF Data Services (US)
Ak používate ASP.NET AJAX na vytváranie JavaScript aplikácií, môžu pre vás byť WCF Data Services zaujímavou technológiou na získavanie dát zo servera. Obidve technológie sú dobre prepojené a umožňujú jednoduché vyhotovenie výberu, triedenie a aktualizácie serverových dát z klientskeho JavaScriptu.

Upgrade na Team Foundation Server 2010 (US)
TFS 2010 obsahuje celý rad nových možností na podporu životného cyklu vývoja aplikácií. Prevod dát z TFS 2008 je síce úplne hladký, ale pre využitie všetkých nových možností je potrebné vykonať množstvo drobných konfiguračných krokov. Dokument je dobrým sprievodcom celým procesom prechodu na novú verziu.

Lokálna komunikácia s workflow procesmi (US)
Ak využívate v aplikácii Workflow Foundation 4.0 a chcete zo svojej aplikácie komunikovať s workflow, ktoré v nej hosťujete, nemusí ísť o úplne jednoduchú úlohu. Jednou z možností je hosťovať workflow ako službu WCF a komunikovať s ňou týmto spôsobom. Článok popisuje toto riešenie s využitím Named Pipes pre komunikáciu s workflow.

Semináre, školenia, podujatia
bily pruh
Visual Studio 2010
15.4.2010, Bratislava, SMÚ
Na konferencii, ktorá sa bude 15.4.2010 konať v Bratislave pri príležitosti uvedenia aplikácie Visual Studio 2010 na slovenský trh, vám poskytneme prehľad najdôležitejších noviniek produktu Visual Studio 2010. Popri hlavnom programe konferencie exkluzívne ako prví získate brožúru zameranú na inovácie v novej generácii .NET jazykov, poskytneme vám cenné informácie o licencovaní aplikácie Visual Studio 2010, implementácii tímového vývoja použitím produktu Team Foundation Server a iné. Vstup na konferenciu je bezplatný. Zaregistrujte sa čím skôr!

Windows 7 pre vývojárov
27.4.2010, Žilina, Holiday Inn
Windows 7 sa udomácňuje na klientskych počítačoch a je najvyšší čas ťažiť z jeho predností. Používateľovi tak môžeme ponúknuť programy s komfortnejším rozhraním, zbytočne nezaťažujúce systém. Súčasťou moderných aplikácií môže byť aj napojenie na senzory, knižnice dát alebo publikovanie dát pre vyhľadávanie v rozhraní Windows 7. Seminár, ktorý je prednostne určený vývojárom z vývojárskych spoločností, vyžaduje základné znalosti platformy .NET a ponúkne vám aj praktický návod na certifikovanie existujúcich aplikácií pre Windows 7.

.NET Bulletin
MAREC 2010

V tomto vydaní:
Jarná nádielka
Novinky
Pre softvérových architektov
Pre vývojárov
Semináre, školenia, podujatia
Novinky na MSTV.CZ
Webové utorky
Aktivácia MSDN Downloadu a ďalších benefitov v multilicenčných programoch
Ako úspešne prejsť technickým pohovorom
Licencovanie Visual Studio 2010
Ďalšie videá http://blogs.msdn.com/vyvojari/rss.xml
Zaujímam sa o ...
Podujatia a semináre
Produkty na prevzatie zadarmo
Ako nakúpiť
Technickú podporu
Visual Studio
TechNet
Kontaktujte nás
Zákaznícke centrum 
Tel.: 0850 111 300.

Odosielateľom tohto bulletinu je spoločnosť MICROSOFT Slovakia s.r.o., Prievozská 4D, IČ: 31398871.
Odber bulletinov | Zrušiť odber | Upravte svoj profil
Microsoft