.NET Bulletin

Visual Studio 2010 je tu...

Pred viac ako 10-imi rokmi sa začal vyvíjať nový programovací model nazvaný .NET framework. Do roku 2010 sa spolu s Visual Studiom stal "denným chlebíčkom" miliónov vývojárov. Dnes môžeme všetkým "dotneťákom" oznámiť, že Visual Studio 2010 a .NET Framework 4 boli práve označené etiketou "pripravené pre softvérový trh". V krátkom čase tak budete môcť prevziať  Visual Studio 2010 z webu predplatiteľov MSDN alebo "trialky" (US) na odskúšanie, prípadne netrpezlivo vyčkávať, kedy vám pre vás „šitú" edíciu (US) ponúkne váš predajca :-).

Do portfólia nástrojov s označením Visual Studio tesne pred finalizáciou pribudol produkt Visual Studio Team Explorer Everywhere 2010, ktorý obsahuje nástroje a plug-iny pre prostredia založené na Eclipse, ktoré aj "javistom" umožnia prístup k tímovému vývojárskemu portálu/úložisku založenému na Visual Studiu Team Foundation Server. Zmiešané vývojárske tímy budú mať vývoj takpovediac pod jednou strechou.

Miroslav Kubovčík
.NET Bulletin editor


Novinky

Last Minute:  Visual Studio 2010 Ultimate za polovicu ceny
Ešte v priebehu celého apríla budú stále dostupné v multilicenčných cenníkoch staršie tímové role nástroja Microsoft Visual Studio 2008. Ak chcete získať funkčnosť Visual Studio 2010 Ultimate za cenu nižšej verzie, tak neváhajte. Od 12.4. sú automaticky prevádzané tímové roly aplikácie Visual Studio 2008 na najvyššiu verziu 2010 Ultimate
.


Pre softvérových architektov

V čom modelovať – UML alebo DSL? (US)
Nástroj Visual Studio ponúkol modelovanie ľubovoľných problémových domén pomocou používateľsky definovaných modelov (DSL, domain-specific language). Nová verzia aplikácie Visual Studio 2010 prináša tiež podporu pre modelovanie na báze UML diagramov. Ktorý prístup je lepší v ktorej situácii?

Vytváranie viacvrstvových aplikácií pomocou nástroja Entity Framework (US)
Entity Framework ponúka v novej verzii možnosť sledovania zmien v entitách – tzv. self-tracking entities. S ich pomocou je možné sledovať zmeny v entitách napr. na klientovi a potom zmeny preniesť na server volaním služieb. Článok popisuje možnosti tohto prístupu a porovnáva ho s ďalším často používaným prístupom, tzv. DTO (data transfer objects).

Odľahčená SOA (US)
Zaujímavý teoretický článok sa zaoberá architektonickým princípom SOA (Service Oriented Architecture) s dôrazom na dôvody zlyhávania tohto prístupu, ak je presadzovaný s príliš veľkými ambíciami. Ako alternatívu ponúka odľahčený prístup s využitím jednoduchších technologických možností s menšou náročnosťou implementácie.


Pre vojárov 

Visual Basic a C# – spoločný vývoj (US)
Zaujímavý pohľad do zákulisia rozhodovania o ďalšom rozvoji jazykov pre .NET Framework – Visual Basic.NET a C#. Zatiaľ čo skôr prevládala tendencia oba jazyky diferencovať s ohľadom na rôzne cieľové skupiny ich používateľov, teraz prevláda snaha, aby obidva jazyky mali ekvivalentné možnosti, pretože to umožňuje väčšie zdieľanie a uľahčuje prácu pri vývoji nástroja Visual Studio, príprave dokumentácie a pod.

Profilovanie viacvláknových aplikácií vo VS 2010 (US)
Ak chcete, aby vaša aplikácia bola schopná využiť viac procesorových jadier, máte k dispozícii nové paralelné knižnice v prostredí .NET Framework 4.0. Ak chcete zistiť, ako efektívne tieto jadrá využíva, môžete vyskúšať nové možnosti profilovania aplikácií v aplikácii Visual Studio 2010 Premium alebo Ultimate.

Validácia pomocou metadát v ASP.NET MVC 2 (US)
ASP.NET MVC je alternatívou tradičných Web Forms pre vývoj webových aplikácií. Vývoj MVC aplikácií nie je taký priamočiary a jednoduchý, na druhú stranu sú MVC aplikácie architektonicky veľmi čisté a je možné ich dobre testovať. Článok popisuje možnosť využitia deklaratívnych atribútov v použitých modeloch pre automatické generovanie validátorov kontrolujúcich platnosť údajov v prehľadávači aj na serveri.

Modulárne aplikácie pomocou MEF technológie (US)
Managed Extensibility Framework (MEF) je mocná a flexibilná technológia v prostredí .NET Framework, ktorá umožňuje skladanie aplikácií z modulov až v dobe behu aplikácie. Jednotlivé moduly exportujú dohodnuté rozhranie, zatiaľ čo konzumenti modulov vykonávajú ich import. Tento prístup je kľúčom k vytvoreniu skutočne modulárnych aplikácií, ktorých časti je možné meniť bez nutnosti rekompilácie.


Semináre, školenia, akcie

Windows 7 pre vývojárov
27.4.2010, Žilina, Holiday Inn
Windows 7 sa udomácňuje na klientskych počítačoch a je najvyšší čas ťažiť z jeho predností. Používateľovi tak môžeme ponúknuť programy s komfortnejším rozhraním, zbytočne nezaťažujúce systém. Súčasťou moderných aplikácií môže byť aj napojenie na senzory, knižnice dát alebo publikovanie dát pre vyhľadávanie v rozhraní Windows 7. Seminár, ktorý je prednostne určený vývojárom z vývojárskych spoločností, vyžaduje základné znalosti platformy .NET a ponúkne vám aj praktický návod na certifikovanie existujúcich aplikácií pre Windows 7.

ISV Roadshow "Visual Studio 2010"
26.5.2010, Bratislava, Microsoft
Visual Studio 2010 rozšírilo počet aplikačných scenárov, pričom sa opiera o stabilné zázemie .NET Framework-u. Silverlight 4 sa posunul do úrovne platformy vhodnej aj pre podnikové aplikácie, Windows Azure umožňuje rýchle zverejnenie aplikácií na internete. Vývoj pre tieto progresívne aplikačné smery je priamou súčasťou Visual Studia 2010. Početné zmeny nájdeme aj v možnostiach .NET jazykov, vývoja pre web a iných oblastiach.  Seminár je určený predovšetkým vývojárom z vývojárskych spoločností.

Silverlight 4 – školenia online zadarmo (v angličtine)
Na webe Channel 9 je pre vás pripravený nový materiál, ktorý vás prevedie vývojom v technológii Silverlight 4. Zahŕňa podrobný dokument o nových vlastnostiach, praktické cvičenia na tému noviniek a základný kurz na tému vývoja zákazníckych aplikácií pomocou technológie Silverlight 4.


.NET Bulletin

Na prevzatie, nové produkty

Silverlight 4 Release Candidate (US)
Prvá novinka uvoľnená na konferencii mix je Release Candidate verzia technológie Silverlight 4, ktorá obsahuje balík vylepšení ako pre bohaté webové aplikácie (RIA) tak aj pre použitie technológie Silverlight ako plnohodnotného používateľského rozhrania pre bežné zákaznícke aplikácie. K dispozícii je behové prostredie, SDK aj balík doplnkov do aplikácie Visual Studio 2010.

Vývojové nástroje pre Windows Phone (US)
Druhá novinka z konferencie MIX mnohých prekvapila. Napriek tomu, že termín dostupnosti novej generácie mobilov vybavených Windows Phone ešte nie je definitívne známy, už dnes si môžete skúsiť vyvinúť vlastnú aplikáciu a vyskúšať nové používateľské rozhrania v emulátore. K dispozícii je buď doplnok pre používateľov nástroja Visual Studio 2010 alebo špeciálna bezplatná edícia Express pre vývoj pre mobilné zariadenia.

Internet Explorer Platform Preview (US)
Posledná z veľkých noviniek konferencie MIX je predbežná verzia prehľadávača Internet Explorer 9. Používateľské rozhranie zatiaľ síce z veľkej časti chýba, ale môžete si vyskúšať napr. rýchlosť renderovania, podporu štandardov, grafiky a pod. Inštalácia nevyžaduje reštart a nenaruší ani chod súčasnej verzie prehľadávača Internet Explorer.

 

Kontaktujte nás

Zákaznícké centrum
Tel.: 0850 111 300


Odosielateľom tohto bulletinu je spoločnosť MICROSOFT Slovakia s.r.o., Prievozská 4D, IČ: 31398871.
Odber bulletinov | Zrušiť odber | Upravte svoj profil
Microsoft