Publicerad: 2/1/2013
Visningar: 49
Betygsätt:

Avenier, a. s. Microsoft Dynamics NAV pomáhá v Avenier řídit distribuci očkovacích látek pro celou ČR

Společnost Avenier provozuje od roku 2007 síť očkovacích center. Od roku 2009 také v České republice zajišťuje distribuci očkovacích látek pro pravidelné očkování a současně nabízí lékařům vakcíny pro očkování na žádost pacientů. Patří tak mezi největší distributory očkovacích látek u nás. Právě pro zajištění distribuce očkovacích látek firma vsadila na Microsoft Dynamics NAV, ten nyní slouží i pro řízení očkovacích center.

Situace

Pro novou oblast podnikání firma potřebovala profesionální řešení

Společnost Avenier primárně vznikla jako síť očkovacích center pro očkování proti infekčním nemocem v rámci prevence, která není hrazena zdravotními pojišťovnami, a jako specialista na cestovní medicínu. Současně nabízí odborné konzultace z oblasti prevence a cestování pro širokou laickou veřejnost i pro praktické lékaře, pediatry a lékaře jiných specializací. Až do roku 2009 pro tyto účely využívala proprietární informační systém zaměřený právě na očkovací centra. Na konci roku 2008 ale Avenier identifikoval novou obchodní příležitost v oblasti distribuce očkovacích látek. Proočkovanost dospělé populace doplňkovými očkovacími látkami, např. proti chřipce, klíšťové encefalitidě či HPV, je v České republice totiž výrazně nižší než v zemích západní Evropy. Firma se proto rozhodla vstoupit do oblasti přímé distribuce očkovacích látek do ordinací lékařů, což byla zásadní změna v dosavadní praxi. K tomu však potřebovala profesionální podnikový informační systém, který by ji pomohl zajistit veškerou potřebnou agendu. Avenier se proto obrátil na dodavatele, který splňoval klíčové předpoklady pro případnou budoucí spolupráci. Tím byla společnost AutoCont, která nabízí širokou škálu IT služeb v rámci celé České republiky. Ta navrhla pro tyto účely využít Microsoft Dynamics NAV, který by byl schopný výhledově pokrýt všechny procesy ve firmě a všechny její stávající i budoucí činnosti. Samotná implementace byla zahájena již v únoru 2009 a byla dokončena v červnu téhož roku a firma se tak mohla zaměřit na novou perspektivní oblast podnikání.

Firma potřebovala zajistit distribuci stovek tisíc vakcín ročně

Na podzim roku 2009 Avenier rozšířil své podnikání i o organizačně náročnou distribuci povinných očkovacích látek. Systém povinného očkování v České republice zahrnuje proočkování stovek tisíc pacientů ročně, převážně dětí. Distribuce povinných očkovacích látek přitom vyžaduje provoz 14 krajských distribučních center i informační systém, který kromě dohledatelnosti šarží zajistí i datové výstupy, které následně slouží ke spárování očkovacích látek hrazených zdravotními pojišťovnami distributorům s údaji od lékařů o aplikaci těchto očkování. Informační systém také musí být schopen zajistit všechny potřebné výstupy pro Státní ústav pro kontrolu léčiv. Všechny tyto nově požadované výstupy však dokázal Microsoft Dynamics NAV bez problémů pokrýt.

Řešení

Distribuce vakcín je pod přísným dohledem

Jako první byly v Microsoft Dynamics NAV zpřístupněny moduly a funkce nezbytné pro řízení distribuce vakcín. Kromě financí se jednalo o modul pro řízení logistiky a distribuce vakcín napříč 14 krajskými distribučními centry a 25 vlastními vozidly splňujícími přísné parametry pro distribuci termolabilních látek. V systému jsou on-line k dispozici i veškeré logistické informace včetně GPS souřadnic ordinací a informací o tom, ke kterým klientům – tj. lékařům a ordinacím – je třeba ten den vakcíny zavážet a v jakém pořadí. Plánování tras závozů probíhá v aplikaci Roadnet Transportation Suite (RTS), se kterou si Microsoft Dynamics NAV obousměrně vyměňuje potřebná data. Systém následně automaticky vytvoří dodací listy a balíkové soupisky, které obsahují trasy včetně přesného časového rozvrhu. Veškeré aktivity jsou v informačním systému zaznamenány okamžitě, a to jak distribuce, tak i aplikace očkování nebo rezervace na očkování. Díky tomu může vedení společnosti Avenier sledovat aktuální výsledky a daleko lépe předvídat a řídit své obchodní aktivity, včetně objednávek očkovacích látek od výrobců. Microsoft Dynamics NAV také umožňuje bez prodlení reportovat a analyzovat výsledky a Avenier je díky němu i schopen snadno podávat zdravotním pojišťovnám povinná měsíční hlášení o objemech distribuovaných léčiv i bezproblémově reportovat Státnímu ústav pro kontrolu léčiv.

Systém převzal i řízení vlastních očkovacích center

Jakmile byly zajištěny všechny potřebné procesy v oblasti řízení distribuce vakcín, zaměřil se Avenier ve spolupráci s AutoContem i na pokrytí původní hlavní činnosti – tedy 20 očkovacích center. Implementační partner pro ně vyvinul speciální modul Ordinace. Ten usnadňuje obsluhu ordinace očkovacího centra a umožňuje vést veškerou zdravotnickou dokumentaci tisíců klientů, kteří ročně navštíví očkovací centra Avenier, v elektronické podobě. Anamnéza klienta je v tomto modulu nejen evidována, ale i sdílena přes všechna očkovací centra, což umožňuje klientům vybrat si, ve kterém z 20 center chtějí být ošetřeni. Modul Ordinace také obsahuje očkovací kalendář, který eviduje údaje o očkování a jeho cenách, hlídá termíny u očkování s více dávkami (např. proti klíšťové encefalitidě) a posílá klientům e-mailem připomínky, že se blíží čas přeočkování. Tím pomáhá zkvalitňovat práci očkovacích center, zvyšuje spokojenost klientů a v konečném důsledku i zlepšuje účinnost očkování.

Přínosy

Microsoft Dynamics NAV podporuje i další růst

ZSpolečnost Avenier během pěti let zpatnáctinásobila počet svých zaměstnanců a z regionální firmy se stala významnou celostátní součástí péče o zdraví obyvatel České republiky. Přesto se vedení firmy snaží rozvíjet její aktivity stále dalšími směry. V Microsoft Dynamics NAV tak začal fungovat i další modul pro obsluhu zákazníků z řad velkých firem, jejichž zaměstnancům společnost Avenier smluvně zajišťuje různá očkování, například proti chřipce, žloutence či očkování pro služební cesty do rizikových oblastí. Systém tak v maximální možné míře podporuje firmu nejen v zajišťování distribuce léčiv pro stát, ale také v oblasti růstu firmy v oblasti služeb pro komerční sféru.

Hlavní přínosy řešení:

  • Naplnění zákonných podmínek pro účast v tendru

  • Naplnění zákonných podmínek pro distribuci léčiv v České republice

  • Pokrytí distribuce léčiv i chodu vlastních očkovacích center

  • Pokrytí požadovaného reportingu pro Svaz zdravotních pojišťoven i Státní ústav pro kontrolu léčiv

  • Přesná evidence šarží jednotlivých dávek očkovacích látek

ÖversiktFöretagsstorlek
100 anställda

Program & tjänster
Microsoft Dynamics NAV 2009 R2

Industri(er)
Health & Personal Care

Land
Czech Republic

Språk
Czech

Partner
AutoCont CZ a.s.