Publicerad: 9/5/2008
Visningar: 67
Betygsätt:

APN Promise APN Promise zarządza całą infrastrukturą IT za pomocą kompleksowego rozwiązania opartego na platformie Microsoft®System Center Essentials 2007

Średnie firmy zawsze miały problem z oprogramowaniem do zarządzania infrastrukturą. To przeznaczone dla małych już nie spełnia ich potrzeb, zaś to dla dużych zwykle okazuje się za drogie lub z trudne do wdrożenia. Problem jest powszechny do tego stopnia, że nawet firmy na co dzień specjalizujące się w oprogramowaniu, mają kłopot z znalezieniem rozwiązań dla siebie optymalnych. Dopiero w ostatnich miesiącach coś w tej sprawie wreszcie drgnęło. Na rynek trafił nowy produkt, przeznaczony do zarządzania infrastrukturą właśnie w firmach średniej wielkości – Microsoft System Center Essentials (SCE) 2007. „SCE 2007 ma w Polsce wielki potencjał. Gdy dowiedzieliśmy się, że taki produkt się pojawi, porzuciliśmy plany wdrażania większego rozwiązania. Korzystaliśmy w ograniczonym zakresie z SMS 2003 i rozważaliśmy ograniczone funkcjonalnie wdrożenie MOM 2005, tymczasem SCE 2007 to połączenie najważniejszych funkcji obu tych produktów, połączone za pomocą bardzo łatwej w obsłudze konsoli do zarządzania. Średnie firmy naprawdę mają się z czego cieszyć.” – wspomina Dominik Daniewski, Kierownik Promise System w APN Promise Sp. z o.o. o.o..

Informacje o firmie

APN Promise świadczy usługi doradcze i projektuje nieszablonowe rozwiązania informatyczne na zamówienie. Równolegle firma buduje systemy do pracy grupowej i systemy do zarządzania informacją oparte na platformach Microsoft®. Jest także jednym z wiodących na polskim rynku dystrybutorów oprogramowania. Firma istnieje od 1991 r., zatrudnia 50 osób. Firma od dłuższego czasu zastanawiała się nad wdrożeniem odpowiedniego dla siebie rozwiązania do zarządzania infrastrukturą IT – komputerami, serwerami, sieciami oraz oprogramowaniem. Do tej pory wykorzystywaliśmy SMS 2003 w ograniczonym zakresie, głównie do aktualizacji i dystrybucji poprawek. To narzędzie się sprawdziło, ale chcieliśmy także wdrożyć coś, co mogłoby zamienić nasze oczekiwanie na potencjalny problem na świadomość, że wiemy już o symptomach i możemy przeciwdziałać problemom – wyjaśnia tło sytuacji Dominik Daniewski. Niestety, jak większość firm tej wielkości, APN Promise nie mógł się zdecydować, czy próbować „naciągać” możliwości prostych rozwiązań, czy też zapłacić więcej i wdrożyć w ograniczonym zakresie rozwiązanie przeznaczone dla firm dużych.

Poważnie myśleliśmy o MOM 2005, bo choć wiedzieliśmy, że jest to produkt duży i skomplikowany, to jednak chcieliśmy spełnić pewien poziom oczekiwań. – mówi Dominik Daniewski. W międzyczasie okazało się, że być może wdrożenie MOM nie będzie jednak konieczne. APN dowiedział się, że Microsoft pracuje nad całkiem nowym produktem do zarządzania infrastrukturą, łączącym cechy MOM i SMS i przeznaczonym właśnie dla średnich firm. „Nie znaliśmy jeszcze żadnych dat, ale lada chwila miała się ukazać Beta. Wzięliśmy udział w programie Beta i szybko stało się jasne, że to jest to. Funkcjonalność SCE była dobrze dobrana do typowych potrzeb średniej firmy – takiej, jak nasza” – wspomina Dominik Daniewski.

*
* Wzięliśmy udział w programie Beta i szybko stało się jasne, że to jest to. Funkcjonalność SCE była dobrze dobrana do typowych potrzeb średniej firmy – takiej, jak nasza. *
Dominik Daniewski
Kierownik Promise System w APN Promise Sp. z o.o.
*

 

Wyzwanie

System Center Essentials działa w APN Promise wystarczająco długo, by firma mogła wyrobić sobie zdanie na jej temat. „To jest rozwiązanie dla firm, w których informatyk musi znać się na wszystkim: sieciach, telefonach, serwerach, systemach biznesowych itd. Oczywiście, nie może znać się na wszystkich dziedzinach dogłębnie, i właśnie dlatego formuła SCE jest tak atrakcyjna. To jest połączenie narzędzia z – de facto – systemem ekspertowym, diagnozującym i podpowiadającym administratorowi, co w określonej sytuacji trzeba zrobić” – wyjaśnia Jowita Chościłowicz, Inżynier Systemowy w APN Promise Sp. z o.o. Funkcjonalność System Center Essentials rzeczywiście jest pokaźna – obejmuje m.in.:

• inwentaryzację sprzętu
 
• inwentaryzację oprogramowania, w tym zarządzanie licencjami
 
• zarządzanie konfiguracją
 
• dystrybucję i instalowanie oprogramowania
 
• monitorowanie dostępności
 
• monitorowanie wydajności
 
• monitorowanie systemów zabezpieczeń
 
• zarządzanie pobieraniem aktualizacji przez usługi WSUS 3.0
 
• Rozbudowane raportowanie standardowe i niestandardowe
 
• zarządzanie środowiskami wirtualnymi

„Tak wiele możliwości nie ma żaden inny produkt – w tej klasie cenowej. Do tego mamy realne możliwości skalowania, bo ograniczenie do 30 serwerów i 500 komputerów w polskich warunkach to naprawdę aż nadto” – tłumaczy Jowita Chościłowicz. Administrator APN Promise jest zadowolony zwłaszcza z mechanizmu inwentaryzacji i tego, jak łącznie z narzędziami do raportowania ułatwia codzienną pracę. „Dostaję dzienny raport, w którym dokładnie widzę ile, czego i w jakiej wersji posiadamy w firmie – zarówno jeśli chodzi o sprzęt, jak i oprogramowanie. SCE 2007 ‘widzi’ wszystko, co jest w stanie podawać swoje parametry za pomocą protokołu SNMP – to też nowość, bo SNMP kojarzy się raczej z wielkimi rozwiązaniami. Z jednej konsoli widać wszystko, w dowolnym przekroju i z dowolnym poziomem szczegółowości” – opowiada Jowita Chościłowicz. Oprócz wszystkich wymienionych już narzędzi i funkcji, konsola SCE 2007 umożliwia automatyzowanie czynności administracyjnych przez skrypty. „ Automatyczne powiadomienia e-mail albo na komunikator tekstowy, a nawet telefon VoIP – wszystko to można zdefiniować i… zająć się czymś innym. Administratorom bardzo dziś brakuje czasu” – mówi Jowita Chościłowicz.

Rozwiązanie

Testy nowej platformy prowadzone były w dwóch scenariuszach: Terminal Services –Web Application oraz Server Virtualization. Testy prowadzone były na serwerach Dell Power Edge 2950 i Power Edge 2600, w obu przypadkach z procesorami Intel Xeon.

Scenariusz Terminal Services – Web Application

Celem testów w tym scenariuszu było sprawdzenie możliwości korzystania z aplikacji intranetowych w trybie zdalnym – za pośrednictwem sieci poddanych ścisłym restrykcjom, np. podczas pracy u klientów.

Korzyści biznesowe

Inwestycja APN Promise w System Center Essentials 2007 w szybko się zwróciła. Narzędzia na tyle usprawniły pracę 3 osób zajmujących się IT, że firma nie musiała zatrudniać kolejnej osoby, co w pewnym momencie wydawało się już przesądzone.
„Wszystko, co dotyczy SCE 2007 można sprowadzić do słowa: łatwe. Łatwo się instaluje i uzupełnia o moduły wiedzy Management Pack. Łatwo się konfiguruje i zarządza dowolną warstwą infrastruktury. Jak się czegoś nie wie, zawsze można uruchomić kreatora. Ta łatwość jest w praktyce ważna, bo dostępnych jest wiele narzędzi, które potrafią to i owo, ale zanim to nastąpi trzeba się z nich doktoryzować. z SCE 2007 nie ma tego problemu” – podkreśla Jowita Chościłowicz.
Sama architektura SCE 2007 również wydaje się atrakcyjna i perspektywiczna. Microsoft dostarcza moduły Management Pack do wszystkich swoich produktów i współpracuje z dostawcami sprzętu i aplikacji, by oni również dostarczali takie moduły dla swoich produktów. „Korzystamy z modułów firm trzecich, np. HP oferuje Management Pack do zarządzania serwerami ProLiant i – to bardzo wygodne, bo z konsoli SCE widać odpowiednie informacje,– mówi Jowita Chościłowicz.

ÖversiktFöretagsstorlek
50 anställda

Företagsinformation

APN Promise świadczy usługi doradcze i projektuje nieszablonowe rozwiązania informatyczne na zamówienie. Równolegle firma buduje systemy do pracy grupowej i systemy do zarządzania informacją oparte na platformach Microsoft®. Jest także jednym z wiodących na polskim rynku dystrybutorów oprogramowania. Firma istnieje od 1991 r., zatrudnia 50 osób.


Utgångsläge

APN Promise z firmy małej stała się firmą średnią, wykorzystującą na co dzień kilkadziesiąt komputerów oraz kilkanaście serwerów. Taka infrastruktura wymaga już uwagi i zarządzania, ale wdrożenie tak zwanych „dużych” narzędzi do zarządzania nie miało uzasadnienia ekonomicznego.


Lösning

Znając plany produktowe Microsoftu, APN Promise postanowił odczekać i się wdrożyć rozwiązanie stworzone właśnie dla małych i średnich firm – Microsoft® System Center Essentials (SCE) 2007.


Fördelar

• Możliwość kompleksowego zarządzania sprzętem i oprogramowaniem za pomocą jednego, spójnego narzędzia
• Możliwość bieżącego sprawdzania dostępności, wydajności i konfiguracji sieci, platform i aplikacji
• Proaktywne zarządzanie: wykrywanie problemów, zamiast awarii
• Automatyczna inwentaryzacja sprzętu i oprogramowania
• Automatyczne zarządzanie pobieraniem aktualizacji i ich dystrybucją w sieci


Program & tjänster
Microsoft System Center Essentials 2007

Industri(er)
  • Retail and Consumer Goods
  • Professional Services

Land
Poland

Affärsbehov
Business Productivity

It-områden
  • Desktop, Device and Server Management
  • Interoperability
  • Hosted Messaging and Collaboration

Språk
Polish