Microsoft BizSpark, yazılım sektöründeki girişimcilerin kuluçka dönemlerinde başarılarına katkı sağlamak amacı ile tasarlanmış global bir programdır.

Program ile Microsoft, yerel yazılım ekonomisi içinde girişimciliği ve inovasyonu desteklemeyi, bu yolla sektörün ekonomide yarattığı katma değeri ve istihdamı arttırmayı hedeflemektedir.

Microsoft BizSpark programı 12 aylık bir periyodu kapsamaktadır


BizSpark programının şartları:

- Şirketin resmi olarak kurulmuş olması,

- 5 yaşından küçük olması,

- Mutlaka yazılım geliştiriyor olması,

- Yıllık cirolarının $250K'dan az olmasını gerektiriyor.

Peki BizSpark programının sizlere sağladığı faydalar nelerdir:

Beş yıldan küçük ve yıllık 250 bin doların altında ciroya sahip yazılım sektörü start-up’larının dahil olabileceği BizSpark programıyla, kuluçka aşaması veya başlangıç aşamasındaki girişimler, yalnızca maliyet avantajı elde etmekle kalmıyor Microsoft mentorluğunda büyüyor.

BizSpark programıyla uygun özellikteki start-up’lar, 12 ay boyunca Microsoft’un uygulama geliştirme platformu olan Visual Studio, Office 365 ve pek çok Microsoft teknolojisini ücretsiz kullanım hakkı sunan MSDN (Microsoft Software Developer Network) üyeliğini kullanabilecek. BizSpark üyeleri MSDN kapsamında ayrıca aylık 750 dolarlık (5 kullanıcıya kadar kullanıcı başına 150 dolar) Microsoft Azure Bulut Platformu’nu kullanma hakkına sahip oluyor.

BizSpark programına başvuruda bulunurken direkt Microsoft üzerinden başvurabileceğiniz gibi, dilerseniz irtibatta olmak istediğiniz Network Partner'larımız üzerinden de başvurunuzu iletebilirsiniz. https://www.microsoft.com/bizspark sayfasından BizSpark başvuru işlemlerinizi tamamlarken bu seçim aşaması işlem adımı olarak karşınıza çıkacaktır. Oluşturulan bu ortaklıklar girişimci ekosistemine daha etkin bir hizmet sunulmasınıda sağlayacaktır.

BizSpark Plus


BizSpark Plus programı ise girişimcilere $120.000'lık Azure kullanım hakkı veriyor. Plus programı 2 yıllık bir programdır ve kesinlikle uzatma yapılamıyor.

Azure’un ileri düzey ve büyük şirketlerin kullandığı machine learning, streaming analytics, media services gibi özellik ve servislerine erişebiliyor. BizSpark Plus sayesinde girişimciler Türkiye ve dünyada Microsoft girişimci ağına katılmaya hak kazanıyor. Bu da geliştirdikleri projelerin Microsoft’un radarına girmesi, onlara ortak pazarlama ve satış desteği vermesi anlamına geliyor. Özellikle girişimcilerin müşteri ile buluşması noktasında destek veren Microsoft, girişimci ekosisteminin hızla büyümesini de destekliyor.

Özetle Microsoft’un açık kaynak özelliğiyle tüm platformlarda çalışan yazılım girişimcilerini destekleyen BizSpark programlarıyla yazılım girişimcileri Microsoft lisanslarını ücretsiz kullanma hakkına sahip oluyor. Programa üye şirketler, Microsoft’un altyapısını ücretsiz kullanarak maliyet avantajı sağlıyor.

Yani 120 bin dolara dek kullanılabilen destekle yazılım girişimcileri başlangıç maliyetlerini düşürüyor ve tüm dünyada yazılım girişimcilerini destekleyen BizSpark ve BizSpark Plus programıyla yazılımcı ekosistemi gelişiyor.

Bu programa katılabilmek için:

- BizSpark üyesi olmak,

- Aylık Azure kullanımının belli bir limiti aşmış olması.

- Aşağıda listelenmiş olan girişim evlerinin kuluçka programında olması gerekiyor.

BizSpark Plus Network Partnerlarımız

Microsoft Türkiye, BizSpark programının sektörde inovasyona ve girişimciliğe önemli katkılar sağlayacağına, yerel yazılım ekonomisinin geliştirilmesi ve yazılımın toplam ekonomi içindeki katma değerinin arttırılması destek olacağına inanmaktadır.

BizSpark’a katılmak için

Tıklayınız

Bizimle iletişime geçmek için bizsparktr@microsoft.com adresine mail atabilirsiniz.