Teknolojinin Kadın Liderleri

Türkiye’de teknoloji alanında çalışan kadınları daha fazlasını başarmaları teşvik etmek amacıyla geçen yıl hayata geçirilen Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının ikincisinde ödüller sahiplerini buldu. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kadın girişimciliğini geliştirmek; ekonomik ve sosyal yaşamda kadının konumunu güçlendirmek amacıyla çalışmalarını yürüten KAGİDER’in destek verdiği projeye çalışmalarında kız çocukların eğitim yoluyla güçlenmesini odak noktasına alan Aydın Doğan Vakfı da katıldı.

Microsoft olarak kadınlarımızın teknoloji alanındaki başarılarını ve liderliklerini onurlandırmaktan gurur duyuyoruz.

 

Yarışmanın Birincileri

Geleceğin Teknoloji Yıldızı Adayı kategorisi


Deniz Gülbaharlı

Bluetooth Low Energy teknolojisiyle geliştirdiği projeyle Yale Young Global Scholars programını kazanan Özel Cevizlibağ Anadolu Lise’sinden Deniz Gülbaharlı, hayatta karşılaştığı engellerin aslında yaratıcılık ve sabır ile çözülebileceğini, saatlerce yazılım geliştirirken; yaşının, çevresindeki insanların ve diğer sorunların hiçbir şeye engel olamayacağını, birkaç satır kodla dünyada fark yaratılabileceğini gösteriyor.

Genç Teknoloji Yıldızı


İlayda Demircioğlu

Güneş enerjisiyle çalışan araba tasarım takımının kurucularından Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencisi İlayda Demircioğlu Solaris güneş enerjili ve elektrikli araçlar ekibiyle 3 ayrı kıtada yarışmalara katılıp ülkemizi temsil etti.

Başarılı Kadın Yazılım Geliştiricisini


Elif Koç

Turkcell’de dijital servis portföy ve yeni projelerinin geliştirilmesinde program yöneticiliği yapıyor aynı zamanda Büyük Veri Analizi – Analitik Platform Programına da liderlik ediyor. Gerçekleştirdiği son proje ile Global Telecoms Business İnovasyon Ödülü kazandı.

Bilişimde Fark Yaratan Kadın Lider


Aytül Erçil

Sanayici, akademisyen, girişimci, kaynak sağlayıcı rolü ile bilişim sektöründe önemli görevler üstlenerek başarılı projelere imza atan Prof . Dr. Aytül Erçil, ve Dr. Akgül Vistek’den ayrılan 5 personelle birlikte Vispera’yı kurdular. Avrupa Birliğinden ‘Seal of Excellence’, Pepsico Insight challenge yarışması ödülü Pepsico – Nielsen’nü aldılar. Aynı zamanda IPSOS tarafından global iş ortağı seçildiler. Top 10 Global Startups in I-COM Data Startup Challenge Finalisti olan Vispera, gittikçe büyüyen dünya çapında bir şirket olmaya doğru ilerlemektedir.

Bulut Bilişimde Fark Yaratan Kadın Lider


Özlem Kalender

Türkiye’nin önde gelen uzaktan bilişim eğitimi hizmeti veren firması olan Coder Bilişim Akademisi’nin CIO’sudur. 2014’te göreve geldikten sonra bilişim teknolojilerini daha verimli kullanarak iş modelini bulut bilişime taşıdı. bŞu anda dünyanın dört bir yanından yüzlerce öğrenciye eş zamanlı hizmet verebilecek bir bilişim alt yapısına sahiptir ve hızla büyümekteler. Ayrıca özel kurs hizmeti veren örgün eğitim firmalarının da uzaktan eğitim hizmeti verebilmesi için bulut hizmetleri geliştirmektedirler.

Yılın Başarılı Kadın CIO’su


Figen Demirhan

Eczacıbaşı Esan’da teknolojiyi iş süreçlerine entegre ederek şirketin dijital dönüşüm yolculuğuna liderlik eden Figen Demirhan, Esan’da rekabet avantajı sağlayacak akıllı madencilik uygulamaları ile yeni bir dijital dünya yaratmaktadır. Erkek egemen bir sektörde başarılı projelere imza atan Figen Demirhan, nesnelerin interneti tabanlı yeraltı güvenlik sistemi ile ödül kazanmıştır.

Yılın Başarılı Kadın Eğitimcisi


Müjde Esin

KızCode platformu ile birlikte İngiltere İçişleri Bakanlığı ve Üniversiteler Birliği tarafından 2015 yılının en iyi sosyal sorumluluk girişim ödülünü kazananan Müjde Esin, İngiltere'deki göçmen kız çocuklarına ve Suriyeli mülteci kadınlara eğitimler vermeye devam etmektedir. Türkiye’de genç kızlara kodlama öğreten Müjde Esin, iki farklı ülkede çalışmalarına devam etmektedir.

Ylın Başarılı Kadın Girişimcisi


Pınar Yolum

Pınar Yolum MamaMe’nin kurucu ortağı ve Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Profesör olarak görev yapmaktadır. Avrupa’nin ilk hakiki ev yemeği dijital platfomu olan mamame.com.tr kadınların ekonomize edilmemiş alanlardaki üretimlerini ekonomiye katarak, evde çalışırken mutfak kapılarını gelir kapısına dönüştürecek bir enstruman olmuştur.

Engelleri Aşan Kadın


Serpil Gümüş

Pronet Güvenlik Hizmetleri’nden Bilişim Teknolojileri Proje Yöneticisi olarak görev yapan Serpil Gümüş, hayatta karşısına çıkan bütün engelleri birer hedef ve fırsata dönüştürerek sektöründe başarılı ve çok yönlü bir yönetici olarak birçok başarılara imza atmıştır.

Jüri Özel Ödülü


Derya Divrikli - İpek Süer

‘Biz yapabildiysek siz de yapabilirsiniz’ mottosundan yola çıkan Derya Divrikli ve İpek Süer geçmiş eğitimlerinin ve mesleklerinin teknolojiyle ilgili olmamasına rağmen, teknolojiye dokunmuş, ona gönül vermiş, kendilerini bu konuda geliştirmiş, bunun çok zor olmadığını hatta eğlenceli olduğunu herkese göstermeyi amaç edinmiş iki değerli kadındır. Teknolojik Anneler bloğu her geçen gün büyüyen takipçi sayısıyla örnek oluşturacak bir platformdur.