Fonts

فن طراحی حروف چاپی

اطلاعات بیشتر در مورد فونتها:

OpenType

OpenType یک ساختار فونت است که مشترکاً توسط Microsoft و Adobe بعنوان نسخه الحاقی فرمت TrueType شرکت Apple ساخته شده است. قلم های OpenType مجموعه بالقوه غنی از حروف چاپی را ارائه مکند که توانایی پشتیبانی چندین زبان را دارند. Microsoft Windows هم قلم های TrueType و هم قلم های OpenType، و نیز قلم های موروثی PostScript نوع 1 را پشتیبانی می کند.

قلم های OpenType
قلم های OpenType
مقیاس پذیر، شکل حروف حفظ می شود.
Bitmap فانٹ
قلم های Bitmap
دندانه دار شده در اندازه های بزرگتر، مقیاس ناپذیر.

قلم های OpenType قلم های outline هستند. قلم های outline را می توان با حقظ شکل به هر اندازه دلخواهی درآورد (بر خلاف قلم های bitmap که برای یک اندازه و تفکیک پذیری خاص ساخته شده و ممکن است در اندازه های بزرگتر دندانه دار به نظر برسند).

OpenType همانند TrueType بر اساس سیستم Unicode ساخته شده است، سیستمی برای رمزگذاری همه نظام های نوشتاری جهان. قلم های OpenType بصورت بالقوه می توانند شامل هزاران کاراکتر باشند. این بدین معناست که یک قلم OpenType می تواند شامل چندین الفبا باشد (مانند لاتین، یونانی و اسلواک؛ یا کانجی و کانای ژاپنی و روماجی ژاپنی (برای استفاده ژاپنی ها). قلم های OpenType همچنین می توانند اصلاحات حروف چاپی مانند حروف کوچک حقیقی، سبکهای مختلفی از ارقام و مجموعه های گسترده ای از کاراکترهای جفت شده و تبدیل ها، و نیز مجموعه های کاملی از کاراکترهای نشان دهنده تاکید و علائم تفکیک کننده را شامل شوند. برنامه های مختلف، سطوح پشتیبانی مختلفی را برای همه ویژگی های OpenType دارا می باشند.

فونت های Windows

مدت زمان زیادی است که متن وسیله اصلی مبادله، انتقال، ویرایش و ثبت ایده هایمان می باشد. امروزه به واسطه اینترنت، نامه الکترونیکی، ارسال پیامهای متنی، پیام رسانی آنی، پردازش رایانه ای متون، خلق پرزنتیشن و حتی صفحه گسترده ها، بیش از هر زمان دیگری با متن در تعامل هستیم.

جدا کردن متن از نمایش بصری آن ناممکن است، و همین امر زمینه پیدایش قلم هاست. با وجود اینکه برخی افراد تنها از فونت های پیش فرض استفاده خواهند کرد، Microsoft گستره وسیعی از قلم ها را همراه Windows عرضه می کند. هر قلم ویژگی منحصر به خود را دارد و می تواند در ظاهر متن مورد استفاده تغییرات جزئی (و یا در برخی موارد قابل ملاحظه) ایجاد کند.

Microsoft مجموعه گسترده ای از قلم ها را برای حمایت از کاربران در سراسر جهان و تقریباً همراه همه زبانها، با Windows عرضه می نماید. فونت های پایه، ساده و خوانا توسط Windows برای نمایش منوها، کادرهای محاوره ای، برچسب ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. اینها عموماً فونت های UI (رابط کاربر - User Interface) نامیده می شوند. از زمان عرضه Windows Vista، فونت UI مورد استفاده برای زبانهای غربی Segoe UIبوده است، که دقیقاً برای همین کار بهینه سازی شده بود.

Microsoft همچنین آرایه ای از قلم ها را برای ایجاد، مشاهده و یا چاپ در زبانها و نوشتارهای مختلف ساخته و یا برای استفاده از آنها مجوز صادر نموده است. غنی ترین گوناگونی در قلم های Windows را می توان در قلم های الفبای لاتین، یونانی و اسلاویک یافت ، لیکن Windows فونت هایی را در بر میگیرد که برای استفاده در همه زبانها و سیستم های اصلی نوشتاری در سراسر جهان استفاده میشوند.

فونت های جدید در Windows 7

Windows 7 بیش از 40 فونت جدید را عرضه می کند. این فونت ها پشتیبانی زبانی و نوشتاری ارائه شده توسط Windows را گسترش می دهند. قلم های جدید Windows 7 به منظور بهبود تعامل کاربر Windows با زبانهای مختلف و نیز بهبود تجربه خواندن آنلاین و آفلاین کاربر طراحی شده اند.

طراحی حرف چاپی

فونت ها را مردم طراحی می کنند. آنها روی درخت ها سبز نمیشوند و یا از دل زمین نمی رویند؛ آنها توسط طراحان حروف چاپی طراحی (رسم یا ساخته) می شوند. طراحانی که معمولاً در گمنامی، سخت کار می کنند ولی ما حاصل کار آنها را همه روزه استفاده می کنیم.

طراحی حرف چاپی

طراحی حروف چاپی بحثی دائمی بین محدودیت های فناورانه و نیازانسان به خواندن است. در عصر حک کردن حروف چاپی بر روی فلز، هر کاراکتر باید در انتهای یک تکه فلز سخت حک می شد. امروزه که مطالب روی یک صفحه کامپیوتر خوانده می شوند، جزئیات دقیق درباره چگونگی نمایش فونت ها حیاتی است.

Microsoft سرمایه گذاری خود را همچنان در زمینه تحقیق، توسعه نرم افزاری و طراحی حروف چاپی به منظور ایجاد قلم هایی که در اندازه ها و تفکیک پذیری های مختلف، روی انواع صفحه های نمایش و در یک طیف تقریباً نامحدود از مطالب، زیبا بوده و درست عمل می کنند، ادامه می دهد. یک دلیل اینکه طراحی یک قلم متنی قابل استفاده امری سریع یا ساده نیست همین است؛ چرا که این امر هنر دست، مهارت، دانش فنی و کار سختی را می طلبد.