Fonts

Projektowanie czcionek

Czcionki projektowane są przez ludzi. Nie rosną one na drzewach, ani nie biorą się z powietrza; są projektowane – szkicowane lub konstruowane przez różnych projektantów czcionek - typografów, o których pracy na ogół nie pamiętamy, mimo że z jej owoców korzystamy każdego dnia.

Projektowanie czcionek

Projektowanie czcionek jest nieustannym dialogiem między ograniczeniami technologicznymi a potrzebami czytelnika. W czasach czcionek metalowych, każda litera musiała pasować i zmieścić się na końcówce małego kawałka twardego metalu. W czasach czytania z ekranu komputera, wygląd czcionki na ekranie zależy przede wszystkim od drobnych szczegółów.

Microsoft nieustannie inwestuje w badania, rozwój oprogramowania oraz projektowanie wzorów pisma, aby tworzyć dobrze wyglądające czcionki, które będą doskonale funkcjonować w różnych rozmiarach i rozdzielczościach, na różnego rodzaju wyświetlaczach i w prawie nieskończonej ilości kontekstów. To między innymi dlatego stworzenie użytecznego kroju pisma nie jest łatwym i szybkim do zrealizowania zadaniem: wymaga umiejętności, zręczności, wiedzy technicznej oraz wiele wysiłku.

Czcionki systemu Windows

Tekst od bardzo dawna jest jednym z głównych sposobów przekazywania, komunikacji, redagowania oraz zapisywania naszych myśli. Dzisiaj, w czasach internetu, poczty elektronicznej, wiadomości tekstowych, komunikatorów, edycji tekstów, tworzenia prezentacji, a nawet arkuszy kalkulacyjnych mamy do czynienia z tekstem częściej, niż kiedykolwiek dotąd.

Tekst oraz jego wizualna reprezentacja są nierozdzielne – stąd właśnie wynika rola czcionki. Chociaż niektórzy użytkownicy nigdy nie korzystają z innych czcionek niż domyślne, Microsoft wyposażył system Windows w szeroką gamę wzorów do wyboru. Każda z czcionek ma unikalny charakter i w sposób mniej lub bardziej delikatny wpływa na sposób odczytywania tekstu.

Microsoft udostępnia wraz z systemem Windows obszerny zbiór czcionek, który służy użytkownikom na całym świecie, w niemalże każdym języku. Czcionki podstawowe, wyraźne oraz czytelne Windows wykorzystuje do wyświetlania menu, okien dialogowych, etykiet itp. Czcionki tego typu powszechnie nazywane są czcionkami interfejsu użytkownika. Wraz z wprowadzeniem systemu Windows Vista, czcionką interfejsu użytkownika dla języków zachodnich została Segoe UI, która specjalnie w tym celu została zoptymalizowana.

Microsoft has also developed or licensed an array of fonts to create, view and print content in many different languages and scripts. The richest variety of Windows fonts may be found in fonts for the Latin, Greek and Cyrillic alphabets, but Windows includes fonts for use with all the major languages and writing systems used around the world.

Microsoft zaprojektował lub uzyskał licencję także do całego szeregu czcionek, służącego do tworzenia, przeglądania oraz drukowania treści w wielu różnych językach oraz skryptach. Najbogatszy wybór czcionek w Windowsie to czcionki dla alfabetów łacińskiego i greckiego oraz dla cyrylicy, lecz system ten posiada także czcionki przystosowane do niemal każdego języka i systemu piśmienniczego używanego na świecie.

Nowe czcionki dla Windows 7

Windows 7 zawiera ponad 40 nowych czcionek. Czcionki te zwiększają ilość obsługiwanych przez Windows języków oraz skryptów. Nowe czcionki dla Windows 7 zostały stworzone w celu ulepszenia interfejsu użytkownika w wielu językach oraz aby poprawić odczucia i zadowolenie użytkowników z czytania zarówno online jak i offline.

OpenType

OpenType jest formatem czcionek opracowanym wspólnie przez Microsoft i Adobe, stanowiącym rozwinięcie wcześniejszego formatu TrueType firmy Apple. Czcionki typu OpenType oferują bardzo bogatą paletę wzorów pisma i obsługę wielu języków. System Windows firmy Microsoft obsługuje zarówno czcionki TrueType, jak i OpenType, a także czcionki PostScript Type 1.

Czcionki OpenType
Czcionki OpenType
Skalowalne, zachowują kształty liter.
Czcionki Bitmapowe
Czcionki Bitmapowe
Postrzępione przy powiększaniu, nie są skalowalne.

Czcionki OpenType są czcionkami konturowymi. Tego typu czcionki mogą zostać powiększone do dowolnego rozmiaru, nie tracąc przy tym swojego oryginalnego kształtu (w przeciwieństwie do czcionek bitmapowych, które mają stały rozmiar oraz rozdzielczość i w powiększonych rozmiarach mogą być postrzępione).

OpenType, podobnie jak TrueType, składa się ze znaków kodowanych w Unicode, systemie kodującym wszystkie systemy piśmiennicze na świecie. Czcionki OpenType mogą potencjalnie zawierać wiele tysięcy znaków. Oznacza to, że jedna czcionka OpenType może odzwierciedlać wiele różnych alfabetów (takich jak łaciński, grecki oraz cyrylicę lub dla użytkowników japońskich: kanji, kana i romaji). Czcionki OpenType mogą także zwierać różnego rodzaju typograficzne udoskonalenia, jak na przykład prawdziwe kapitaliki, różne style cyfr oraz obszerne zestawy ligatur i alternatyw dla liter, a także kompletne zestawy liter wraz z akcentami i znakami diakrytycznymi. Poszczególne aplikacje mają różne poziomy zgodności z konkretnymi funkcjami czcionek OpenType.