Fonts

Harf Tasarimi

Yazı tipleri insanlar tarafından tasarlanır. Yazı tipleri ağaçlarda yetişmez ya da yerden fışkırmaz; bu yazı tipleri, genellikle tanınmasalar dahi çalışmalarından her gün yararlandığımız bağımsız yazı tipi tasarımcılarının tasarladığı – çizdiği veya oluşturduğu – yazı tipleridir.

Harf Tasarımı

Harf tasarımı, teknolojinin kısıtlamaları ve insanların okuma konusundaki gereksinimleri arasında sağlanan sürekli bir iletişimdir. Metal yazı tipinin kullanıldığı zamanlarda her karakter sert metal parçasının ucuna tam olarak uymak zorundaydı. Artık bilgisayar ekranından okumanın gerçekleştiği bugünlerde ise, bir yazı tipinin nasıl göründüğü konusundaki ince ayrıntılar ön plana çıkmaktadır.

Microsoft, neredeyse sonsuz sayıda içeriğe sahip çok farklı türdeki ekranlar üzerinde farklı boyutlarda ve çözünürlüklerde hoş görünecek ve iyi işleve sahip olacak yazı tipleri oluşturmak amacıyla, araştırma, yazılım geliştirme ve harf tasarımı konusunda yaptığı yatırımlara devam etmektedir. Bu, kullanışlı bir metin yazı biçimini geliştirmenin neden çabuk ya da kolay bir iş olmadığını gösteren nedenlerden biridir. Bu ayrıca, hüner, beceri, teknik bilgi ve çok çalışmayı da beraberinde getirir.

WINDOWS YAZI TİPLERI

Metin, uzun süreden beri fikirlerimizi karşılıklı olarak birbirimize sunmamızı, iletmemizi, düzenlememizi ve kaydetmemizi sağlayan yegane araç olarak bilinmektedir. Bugün web, e-posta, cep telefonunda mesajlaşma, anında mesajlaşma, kelime işleme, sunum oluşturma ve hatta elektronik tablolar sayesinde, geçmişte olduğundan çok daha fazla metinler ile etkileşim halindeyiz.

Metni görsel gösteriminden ayırmak mümkün değildir; işte yazı tipleri de burada devreye girmektedir. Bazı insanlar varsayılan yazı tipleri dışında hiçbir yazı tipini kullanmayacak olsa dahi, Microsoft, Windows’da çok sayıda yazı tipinden oluşan alternatifler sunmaktadır. Her yazı tipinin kendine özgü bir özelliği bulunmakta ve zarif bir biçimde ve bazen de sade bir şekilde metnin okuma biçiminin değişmesini sağlamaktadır.

Microsoft, Windows’ta hemen hemen her dilde tüm dünyada kullanıcıları destekleyecek yazı tiplerinden çok geniş kapsamlı bir yelpaze sunmaktadır. Windows, menüleri, iletişim kutularını, etiketleri vs. görüntülemek için basit, net ve okunaklı yazı tiplerini kullanır. Bunlara genelde Kullanıcı Arabirimi (UI) yazı tipleri denmektedir. Windows Vista’dan bu yana, Batı dilleri için kullanılan UI yazı tipi, Segoe UI olmuştur ve bu yazı tipi, kesinlikle bu kullanım doğrultusunda en uygun hale getirilmiştir.

Microsoft, birçok farklı dil ve komut dosyasında içerik oluşturmak, görüntülemek ve yazdırmak için, bir dizi yazı tipini geliştirmiş veya lisansını sağlamıştır. Windows yazı tiplerinin en zengin çeşitleri, Latince, Yunanca ve Kiril alfabelerinde görülmektedir, ancak Windows, dünyanın her tarafında kullanılan tüm önemli dil ve yazma sistemlerinde kullanılabilen yazı tiplerini barındırmaktır.

Windows 7’de Yeni Yazı Tipleri

Windows 7, 40 yeni yazı tipi ile ön plana çıkmaktadır. Bu yazı tipleri, Windows’un sunduğu dil ve komut dosya desteğini artırmaktadır. Yeni Windows 7 yazı tipleri, farklı diller için Windows kullanıcı arayüzünü ve ayrıca kullanıcının çevrimiçi ve çevrimdışı okuma tecrübesini zenginleştirmek için geliştirilmiştir.

OpenType

OpenType, Apple’in TrueType yazı tipi biçiminin bir uzantısı olarak Microsoft ile Adobe’nin ortaklaşa geliştirmiş olduğu bir yazı tipi biçimidir. OpenType yazı tipleri, potansiyel anlamda zengin bir tipografik palet ve çok dilli bir destek sunar. Microsoft Windows, gerek TrueType gerekse OpenType yazı tiplerini ve ayrıca eski PostScript Type 1 yazı tiplerini de destekler.

OpenType Yazı Tipleri
OpenType Yazı Tipleri
Ölçeklendirilebilir, harflerin şeklini korur.
Bit eşlem Yazı Tipleri
Bit eşlem Yazı Tipleri
Boyutlar arttıkça pürüzlü görünür, ölçeklendirilemez.

OpenType yazı tipleri, dış çizgili yazı tipleridir. Dış çizgili yazı tipleri, herhangi bir boyuta ölçeklendirilebilir ve (belli bir boyuta ve çözünürlüğe özgü olan ve daha büyük boyutlarda pürüzlü görünecek olan bit eşlem yazı tiplerinin aksine) aynı biçimi koruyacaktır.

OpenType, TrueType gibi, dünyadaki yazma sistemlerini kodlamada kullanılan bir sistem olan Unicode’a dayanmaktadır. OpenType yazı tipleri, potansiyel olarak binlerce karakteri içerebilir. Bunun anlamı, bir OpenType yazı tipinin, (Latince, Yunanca ve Kiril alfabeleri ve Japonca dilinde kullanılan kanji, kana veya romaji gibi alfabelerin yer aldığı) çok sayıda alfabeyi içerebilmesidir. OpenType yazı tipleri, ayrıca gerçek küçük harfler, farklı şekil tarzları ve geniş kapsamlı birleştirmeli yazım ve alternatifleri ve ayrıca vurgulu karakterlerin ve ayırıcı işaretlerin oluşturduğu komple setler gibi tipografik düzeltmeleri de içermektedir. Farklı uygulamalarda, tüm OpenType özellikleri için farklı seviyelerde destek verilmektedir.