Ana içeriğe atla

Yarınlar Türkiye’nin, Microsoft’la Teknoloji Herkesin


Off

Türkiye’deki 25. Yılımızı Kutluyoruz


Microsoft olarak Türkiye’deki faaliyetlerimiz 1993 yılında başladı. 25 yıldır ülkemizin rekabet gücünü bilişim ve inovasyonla geliştirmek, ülkemizde teknoloji okuryazarlığını artırmak, sunduğumuz teknolojilerle girişimcilere, büyük-küçük tüm işletmelere destek olup, onları global ölçekte başarılı kılmak ve kamu kurumlarıyla yürüttüğümüz inovasyon projeleriyle vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

400 çalışanımız ve 10 binin üzerindeki iş ortağı ağımız ile Türkiye’de bulut bilişimle iktisadi ve sosyal kalkınmanın arkasındaki itici güç olmayı ve ülkemizi bir adım ileriye taşımayı amaçlıyoruz.

Çeyrek Asırlık Hikayemiz


Türkiye’ye Katkılarımız


Eğitim Seferberliği

Bilgisayarda sunum hazırlayan iki genç kadın

Microsoft olarak teknolojilerimizle Türkiye’de teknoloji okuryazarlığını ve eğitimde fırsat eşitliğini artırmayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda, başta Harikalar Yaratan Öğretmenler ve Microsoft Yenilikçi Eğitmen programı olmak üzere çeşitli projelerimizle 25 yılda yaklaşık 280 bin öğretmene ücretsiz teknoloji eğitimleri verdik. Bunun yanı sıra, 17 sertifikalı Microsoft Eğitim İş Ortağımız 240 eğitmeniyle 400 bin kişiye bilişim uzmanlığı kazandırdı. Habitat Derneği, T.C. Kalkınma Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile birlikte hayata geçirdiğimiz Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor programı ile 2005 yılından beri 78 ilde 160 bin kişi temel bilgisayar eğitimleri aldı ve teknoloji okuryazarlığı kazandı.

Yazılım ve Kodlama Eğitimleri

Ders çalışan öğrenciler

Türkiye’nin ilk ücretsiz uygulama eğitimi veren sanal kampüsü Açık Akademi ile her yaşta bireye online olarak kod yazmayı öğretmeyi hedefledik. Kurulduğu 2012 yılından beri Açık Akademi’de 250 bin kişi ücretsiz online yazılım eğitimi aldı. Çocukların bilgisayar karşısında tüketici olmaktan çıkıp üretici konumuna gelmesi amacıyla QNB Finansbank ve Habitat Derneği ile birlikte Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor projesini hayata geçirdik. Bu projeyle çocukların bilgisayar becerilerini geliştirmeyi ve onları programlama dili ile tanıştırarak kod okuryazarlığı bilincini yaymayı hedefledik. Bunun yanı sıra, Türkiye’nin çeşitli illerinde düzenlediğimiz Kodlama Saati etkinliklerimize katılan 5-12 yaş arası çocuklar hem bilişim teknolojileri ile tanışma hem de ilk oyunlarını yazma fırsatını yakaladılar. Tüm bu projelerle 30 ilde toplam 20 bin çocuğa kodlama eğitimi verdik.

Teknolojinin Kadın Liderleri

Bilgisayar ekranına bakan iki kadın

21. yüzyılın bilişim teknolojilerinde çığır açıcı gelişmelerin yaşandığı bir yüzyıl olduğu kadar cinsiyet eşitliği ve kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesinin de yüzyılı olduğuna inanarak 2015 yılında Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasını hayata geçirdik. Kadınlara yönelik ilk teknoloji ödül programı olan Teknolojinin Kadın Liderleri ile ortaokul-lise öğrencilerinden profesyonel yöneticilere kadar her yaş ve meslek grubundan kadınları girişimcileri desteklemeyi hedefliyoruz.

İstihdam ve Girişimcilere Destek

Ofis ortamında bilgisayarını kontrol eden girişimci bir kadın

Microsoft olarak, Türkiye’de yerli yazılımlar başta olmak üzere, girişimciliği ve inovasyonu desteklemeyi önceliklendirerek, bilişim sektörünün ekonomide yarattığı katma değeri ve istihdamı artırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda BizSpark programıyla 2 bin girişimciye ücretsiz yazılım ve teknoloji desteği vermekteyiz. Ayrıca, Türkiye’de faaliyet gösterdiğimiz 25 yıl boyunca Microsoft ürünlerini satan, Microsoft ürünleriyle çalışan ürünler geliştiren ve bunların kurulum ve bakım hizmetlerini veren 10 binin üzerindeki iş ortağımızla, yaklaşık 100 bin kişilik istihdam oluşmasına katkı sağlamaktayız.

İş Dünyasına Güç Katmak

Datacenterda yürüyen bir görevli

Türkiye’de Fortune 500 şirketlerinin %56’sı Microsoft bulut teknolojilerini kullanıyor. Bu şirketler Microsoft bulut teknolojileri ile çalışanlarının üretkenliğini artırıp, iş süreçlerinde verimliliği yükseltiyor ve operasyonlarını daha esnek hale getirerek, daha az maliyetle, daha yüksek başarılara koşuyor. İş dünyasının Akıllı altyapı sistemlerinden, yapay zeka uygulamalarına kadar en yeni teknolojilerimizi kullanarak başarılar elde etmesi, şirketlerin global arenadaki rekabetçiliklerini de artırıyor ve Türkiye ekonomisine güç katıyor. Biz de Microsoft olarak, ülkemizde dijtal dönüşüme öncülük eden bu şirketlerin başarılarına katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz.

Vatandaşların Hayatını Kolaylaştırmak

Otobüste telefonuyla ilgilenen bir adam

Microsoft Türkiye olarak, 25 yıldır kamu kurumlarımızı daha başarılı kılacak ve vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıran hizmetler sunabilmelerini sağlayacak en yeni teknolojilerle buluşturmaktayız. Bugün dünyada 130 ülke vatandaşlarına online hizmet sağlıyor. Veriye yatırım yapan ve onu doğru okuyan kurumlar vatandaşlarına daha iyi hizmet verip verimlilikte öne çıkıyorlar. Türkiye de kamu alanında hayata geçirdiği dijital dönüşüm projeleri ve uygulamalarla örnek gösteriliyor. Biz de Microsoft olarak, kamu dünyasını yapay zekadan, nesnelerin internetine, bot servislerinden, ileri makina öğrenimi ve etkileşimli ara yüzlere kadar, geleceğin teknolojileri ile buluşturarak Türkiye’de daha iyi bir yaşamın öncüsü olmak için çalışıyoruz.

Bulut Bilişimle Geleceğimiz


Çağdaş bireylerin ve ilerici kurumların önünü açmak amacıyla amacıyla çeyrek asırdır teknolojimizle toplumsal gelişime katkıda bulunuyoruz. Bu duyarlılığımızı, işimizi en iyi şekilde yapmamızı sağlayacak insan kaynağı, teknik bilgi ve donanımla sağlamlaştırıyoruz. Global anlamda genel kabul görmüş en iyi çözümleri, ülkemizin rekabet gücümüzü artıracak uygulamaları bireyler ve kurumlar nezdinde yaygınlaştırmayı, bilişim okur yazarlığını ve bilincini artırmayı nihai gayemiz olarak görüyoruz. Teknolojinin gücünü kullanarak başarılı olmuş örnekler çoğaldıkça, gelecekte fark yaratacağımıza inanıyoruz. Bulut bilişim bugün dijital dönüşümün açtığı kapılardan geçenlerin ellerini kuvvetlendirecek, büyük resimde onlara yol gösterecek, ilham verecek, sınırlarını zorlayacak ve sonunda başarılı kılacak en önemli teknolojidir. Bulut bilişim ile adım adım küçük başarılar dizisi yaratabilirsiniz. Çalışanlarınızın üretkenliğini artırıp, bir sonraki adımda iş süreçlerinizde verimliliği yükseltebilir ve üçüncü adımda operasyonlarınızı daha esnek kılabilirsiniz. Daha az maliyetle, daha yüksek başarılara ulaşabilir ve sonunda kendinizi, kurumunuzu, müşterilerinizi ve içinde bulunduğunuz pazarın dinamiklerini dönüştürebilirsiniz. Başkalarının izinden yürüyerek tarihte iz bırakan olmadığı gibi, gelecek hakkında düşünmeyenlerin de bir geleceği olmamıştır. Bugünün hızlı ve kompleks dünyasında karşılaşılan zorluklar ne kadar büyükse, bulut bilişim bunların üstesinden gelmek için o kadar fazla imkan ve fırsat tanımaktadır.

Bulut Bilişimle Fark Yaratanlar


Bulut bilişime Microsoft çözümleriyle adım atmak için hemen tıklayın!