Microsoft @ the 32nd Conference on Neural Information Processing Systems

Microsoft @ the 32nd Conference on Neural Information Processing Systems

About

Posters


Tuesday, December 4, 2018


Adversarial Multiple Source Domain Adaptation
10:45 AM-12:45 PM | Room 210&230 AB #107

Han Zhao, Shanghang Zhang, Guanhang Wu, Jose M. F. Moura, Joao P. Costeira, Geoffrey Gordon

FRAGE: Frequency-Agnostic Word Representation
10:45 AM-12:45 PM | Room 210&230 AB #153

Chengyue Gong, Di He, Xu Tan, Tao Qin, Liwei Wang, Tie-Yan Liu

Heterogeneous Bitwidth Binarization in Convolutional Neural Networks
10:45 AM-12:45 PM | Room 210&230 AB #69

Josh Fromm, Shwetak Patel, Matthai Philipose

Frequency-Domain Dynamic Pruning for Convolutional Neural Networks
10:45 AM-12:45 PM | Room 210&230 AB #67

Zhenhua Liu, Jizheng Xu, Xiulian Peng, Ruiqin Xiong

Navigating with Graph Representations for Fast and Scalable Decoding of Neural Language Models
10:45 AM-12:45 PM | Room 210&230 AB #73

Minjia Zhang, Xiaodong Liu, Wenhan Wang, Jianfeng Gao, Yuxiong He

Multiple Instance Learning for Efficient Sequential Data Classification on Resource-constrained Devices
10:45 AM-12:45 PM | Room 210&230 AB #72

Chirag Pabbaraju, Don Dennis, Harsha Vardhan Simhadri, Prateek Jain

The Lingering of Gradients: How to Reuse Gradients Over Time
10:45 AM-12:45 PM | Room 210&230 AB #2

Zeyuan Allen-Zhu

Towards Text Generation with Adversarially Learned Neural Outlines
10:45 AM-12:45 PM | Room 210&230 AB #14

Sandeep Subramanian, Sai Rajeswar Mudumba, Adam Trischler, Alessandro Sordoni, Aaron Courville, Chris Pal

Precision and Recall for Time Series
5:00 PM-7:00 PM | Room 210&230 AB #116

Nesime Tatbul, Tae Jun Lee, Stan Zdonik, Mejbah Alam, Justin Gottschlich

Supervising Unsupervised Learning
5:00 PM-7:00 PM | Room 210&230 AB #164

Vikas Garg, Adam Kalai

A Dual Framework for Low-rank Tensor Completion
5:00 PM-7:00 PM | Room 210&230 AB #146

Madhav Nimishakavi, Bamdev Mishra, Pratik Kumar Jawanpuria

Contamination Attacks in Multi-Party Machine Learning
5:00 PM-7:00 PM | Room 210&230 AB #158

Jamie Hayes, Olya Ohrimenko

Dialog-based Interactive Image Retrieval
5:00 PM-7:00 PM | Room 210&230 AB #55

Xiaoxiao Guo, Hui Wu, Yu Cheng, Steven Rennie, Rogerio Schmidt Feris

Dialog-to-Action: Conversational Question Answering Over a Large-Scale Knowledge Base
5:00 PM-7:00 PM | Room 210&230 AB #93

Daya Guo, Duyu Tang, Nan Duan, Ming Zhou, Jian Yin

Generating Informative and Diverse Conversational Responses via Adversarial Information Maximization
5:00 PM-7:00 PM | Room 210&230 AB #94

Yizhe Zhang, Michel Galley, Jianfeng Gao, Zhe Gan, Xiujun Li, Chris Brockett, Bill Dolan

Layer-Wise Coordination between Encoder and Decoder for Neural Machine Translation
5:00 PM-7:00 PM | Room 210&230 AB #85

Tianyu He, Tao Qin, Tie-Yan Liu, Yingce Xia, Xu Tan, Di He, Zhibo Chen

Turbo Learning for Captionbot and Drawingbot
5:00 PM-7:00 PM | Room 210&230 AB #54

Qiuyuan Huang, Pengchuan Zhang, Oliver Wu, Lei Zhang


Wednesday, December 5, 2018


Recurrent Transformer Networks for Semantic Correspondence
10:45 AM-12:45 PM | Room 210&230 AB #119

Seungryong Kim, Stephen Lin, SANG RYUL JEON, Dongbo Min, Kwanghoon Sohn

Adversarial Text Generation via Feature-Mover’s Distance
10:45 AM-12:45 PM | Room 210&230 AB #129

Liqun Chen, Shuyang Dai, Chenyang Tao, Dinghan Shen, Zhe Gan, Haichao Zhang, Yizhe Zhang, Lawrence Carin

Constructing Unrestricted Adversarial Examples with Generative Models
10:45 AM-12:45 PM | Room 210&230 AB #149

Yang Song, Rui Shu, Nate Kushman, Stefano Ermon

Inexact trust-region algorithms on Riemannian manifolds
10:45 AM-12:45 PM | Room 210&230 AB #15

Hiroyuki Kasai, Bamdev Mishra

Is Q-Learning Provably Efficient?
10:45 AM-12:45 PM | Room 210&230 AB #165

Chi Jin, Zeyuan Allen-Zhu, Sebastien Bubeck, Michael Jordon

M-Walk: Learning to Walk over Graphs with Monte Carlo Tree Search
10:45 AM-12:45 PM | Room 210&230 | AB #164

Yelong Shen, Jianshu Chen, Po-Sen Huang, Yuqing Guo, Jianfeng Gao

Global Non-convex Optimization with Discretized Diffusions
10:45 AM-12:45 PM | Room 210&230 AB #18

Murat A. Erdogdu, Lester Mackey, Ohad Shamir

On Oracle-Efficient PAC RL with Rich Observations
10:45 AM-12:45 PM | Room 210&230 AB #111

Christoph Dann, Nan Jiang, Akshay Krishnamurthy, Alekh Agarwal, John Langford, Robert Schapire

On the Local Hessian in Back-propagation
10:45 AM-12:45 PM | Room 210&230 AB #43

Huishuai Zhang, Wei Chen, Tie-Yan Liu

Universal Growth in Production Economies
10:45 AM-12:45 PM | Room 210&230 AB #72

Simina Branzei, Ruta Mehta, Noam Nisan

Weakly Supervised Dense Event Captioning in Videos
10:45 AM-12:45 PM | Room 210&230 AB #125

Xuguang Duan, Wenbing Huang, Chuang Gan, Jingdong Wang, Wenwu Zhu, Junzhou Huang

Natasha 2: Faster Non-Convex Optimization Than SGD
5:00 PM-7:00 PM | Room 210&230 AB #50

Zeyuan Allen-Zhu

Coupled Variational Bayes via Optimization Embedding
5:00 PM-7:00 PM | Room 210&230 AB #11

Bo Dai, Hanjun Dai, Niao He, Weiyang Liu, Zhen Liu, Jianshu Chen, Lin Xiao, Le Song

Dual Policy Iteration
5:00 PM-7:00 PM | Room 210&230 AB #124

Wen Sun, Geoffrey Gordon, Wen Sun, J. Andrew Bagnell

Probabilistic Matrix Factorization for Automated Machine Learning
5:00 PM-7:00 PM | Room 210&230 AB #15

Nicolo Fusi, Rishit Sheth, Melih Elibol

NEON2: Finding Local Minima via First-Order Oracles
5:00 PM-7:00 PM | Room 210&230 AB #45

Zeyuan Allen-Zhu, Yuanzhi Li

Teaching Inverse Reinforcement Learners via Features and Demonstrations
5:00 PM-7:00 PM | Room 210&230 AB #167

Luis Haug, Sebastian Tschiatschek, Adish Singla


Thursday, December 6, 2018


Contextual bandits with surrogate losses: Margin bounds and efficient algorithms
10:45 AM-12:45 PM | Room 210&230 AB #165

Dylan Foster, Akshay Krishnamurthy

FastGRNN: A Fast, Accurate, Stable and Tiny Kilobyte Sized Gated Recurrent Neural Network
10:45 AM – 12:45 PM | Room 210&230 AB #89

Aditya Kusupati, Manish Singh, Kush Bhatia, Ashish Kumar,   Prateek Jain, Manik Varma

Gaussian Process Prior Variational Autoencoders
10:45 AM-12:45 PM | Room 210&230 AB #63

Nicolo Fusi, Luca Saglietti, Francesco Paolo Casale, Adrian Dalca, Jennifer Listgarten

Learning to Teach with Dynamic Loss Functions
10:45 AM-12:45 PM | Room 210&230 AB #155

Tao Qin, Tie-Yan Liu, Fei Tian, Yingce Xia, Lijun Wu, Yingce Xia, Lai Jian-Huang

Byzantine Stochastic Gradient Descent
10:45 AM-12:45 PM | Room 210&230 AB #164

Dan Alistarh, Zeyuan Allen-Zhu, Jerry Li

Towards Deep Conversational Recommendations
10:45 AM-12:45 PM | Room 210&230 AB #118

Raymond Li, Hannes Schulz, Samira Ebrahimi Kahou, Vincent Michalski, Laurent Charlin, Chris Pal

Optimal Algorithms for Non-Smooth Distributed Optimization in Networks
5:00 PM-7:00 PM | Room 210&230 AB #15

Kevin Scaman, Francis Bach, Sebastien Bubeck, Yin Tat Lee, Laurent Massoulie

Support Recovery for Orthogonal Matching Pursuit: Upper and Lower bounds
5:00 PM-7:00 PM | Room 210&230 AB #63

Prateek Jain, Raghav Somani, Praneeth Netrapalli, Chirag Gupta

Community Exploration: From Offline Optimization to Online Learning
5:00 PM-7:00 PM | Room 210&230 AB #153

Xiaowei Chen, Weiran Huang, Wei Chen, John C.S. Lui

Constrained Graph Variational Autoencoders for Molecule Design
5:00 PM-7:00 PM | Room 210&230 AB #103

Qi Liu, Miltos Allamanis, Marc Brockschmidt, Alexander Gaunt

How To Make the Gradients Small Stochastically
5:00 PM-7:00 PM | Room 210&230 AB #74

Zeyuan Allen-Zhu

Learning Beam Search Policies via Imitation Learning
5:00 PM-7:00 PM | Room 210&230 AB#104

Renato Negrinho, Matthew Gormley, Geoffrey Gordon

Learning SMaLL Predictors
5:00 PM-7:00 PM | Room 210&230 AB #98

Vikas K. Garg, Ofer Dekel, Lin Xiao

Neural Architecture Optimization
5:00 PM-7:00 PM | Room 210&230 AB #123

Renqian Luo, Fei Tian, Tao Qin, Enhon Chen, Tie-Yan Liu

Random Feature Stein Discrepancies
5:00 PM-7:00 PM | Room 210&230 AB #78

Jonathan Huggins, Lester Mackey


Spotlight Sessions

Local Differential Privacy for Evolving Data
Tuesday, December 4, 2018 | 3:35 PM–3:40 PM | Room 517CD

Matthew Joseph, Aaron Roth, Jonathan Ullman, Bo Waggoner

Bounded-Loss Private Prediction Markets
Tuesday, December 4, 2018 | 4:05 PM–4:10 PM | Room 517CD

Rafael Frongillo, Bo Waggoner

Precision and Recall for Time Series
Tuesday, December 4, 2018 | 4:50 PM–4:55 PM | Room 220CD

Nesime Tatbul, Tae Jun Lee, Stan Zdonik, Mejbah Alam, Justin Gottschlich

Supervising Unsupervised Learning
Tuesday, December 4, 2018 | 4:55 PM–5:00 PM | Room 517CD

Vikas Garg, Adam Kalai

A Smoothed Analysis of the Greedy Algorithm for the Linear Contextual Bandit Problem
Wednesday, December 5, 2018 | 9:45 AM–9:50 AM | Room 220CD

Sampath Kannan, Jamie Morgenstern, Aaron Roth, Bo Waggoner, Zhiwei Steven Wu

Recurrent Transformer Networks for Semantic Correspondence
Wednesday, December 5, 2018 | 10:20 AM–10:25 AM | Room 220E

Seungryong Kim, Stephen Lin, Sang Ryul Jeon, Dongbo Min, Kwanghoon Sohn

On Oracle-Efficient PAC RL with Rich Observations
Wednesday, December 5, 2018 | 10:25 AM–10:30 AM | Room 220CD

Christoph Dann, Nan Jiang, Akshay Krishnamurthy, Alekh Agarwal, John Langford, Robert Schapire

Natasha 2: Faster Non-Convex Optimization Than SGD
Wednesday, December 5, 2018 | 4:40 PM–4:45 PM | Room 517CD

Zeyuan Allen-Zhu

Support Recovery for Orthogonal Matching Pursuit: Upper and Lower bounds
Thursday, December 6, 2018 | 4:55 PM–5:00 PM | Room 220CD

Raghav Somani, Chirag Gupta, Prateek Jain, Praneeth Netrapalli

Oral Presentations

On the Dimensionality of Word Embedding
Thursday, December 6, 2018 | 10:05AM – 10:20AM | Room 220E

Zi Yin, Yuanyuan Shen

Optimal Algorithms for Non-Smooth Distributed Optimization in Networks
Thursday, December 6, 2018 | 3:50 PM–4:05 PM | Room 517CD

Kevin Scaman, Francis Bach, Sebastien Bubeck, Laurent Massoulié, Yin Tat Lee

Workshops

2nd Workshop on Machine Learning on the Phone and other Consumer Devices (MLPCD 2)
Friday, December 7, 2018 | 8:00 AM-6:30 PM

Invited speaker: Manik Varma

Workshop on Security in Machine Learning
Friday, December 7, 2018 | 11:00 AM-1:30 PM

Keynote: danah boyd

Interpretability and Robustness in Audio, Speech, and Language
Saturday, December 8, 2018 | 9:00 AM-9:30 AM

Invited Speaker 1: Rich Caruana

Relational Representation Learning
Saturday, December 8, 2018 | 8:00 AM-6:30 PM

10:15 AM & 2:45 PM spotlight talk: Saeed Amizadeh

Machine Learning Open Source Software 2018: Sustainable communities
Saturday, December 8, 2018 | 8:30 AM-5:35 PM

11:00AM poster: Anoop Kunchukuttan, McTorch, a manifold optimization library for deep learning

11:00AM poster: Markus Weimer, Machine Learning at Microsoft with ML.NET

Demonstrations

ML on Resource Constrained Edge Devices – GesturePod!
Sunday, December 2, 2018 | 2:00 PM–6:30 PM | Room 510ABCD

Shishir G. Patil, Don Kurian Dennis, Harsha Vardhan Simhadri

Ruuh: A Deep Learning Based Conversational Social Agent
Tuesday, December 4, 2018 | 10:45 AM-7:30 PM | Room 510ABCD | #D3

Manoj Chinnakotla, Kedhar Narahari, Nitya Raviprakash, Umang Gupta, Ankush Chatterjee, Sneha Magapu, Sonam Damani, Abhishek Mathur, Puneet Agrawal, Meghana Joshi, Khyatti Gupta

TextWorld: A Learning Environment for Text-based Games
Tuesday, December 4, 2018 | 10:45 AM-7:30 PM | Room 510ABCD | #D10

Eric Yuan, Wendy Tay, Marc-Alexandre Côté

Multi-Word Imputation and Sentence Expansion
Wednesday, December 5, 2018 | 10:45 AM-7:30 PM | Room 510ABCD | #D7

Douglas Orr, Osman Ramadan, Dmitry Stratiychuk, Błażej Czapp

Career Opportunities