Na svetové finále najväčšej technologickej súťaže pre študentov Imagine Cup pôjdu aj Slováci

Publikované: 21. marca 2013

Slovenským vysokoškolákom nechýba talent, zručnosti, ani kreativita. Včera to na lokálnom finálne najväčšej technologickej súťaže pre študentov Imagine Cup potvrdili štyri tímy, ktoré spojila spoločná téma súťaže: riešenie globálnych problémov. Na svetovom finále v Petrohrade bude Slovensko toto leto reprezentovať tím Quattro Formaggi zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.


Odpoveď na globálne problémy sveta ako nedostatočný prístup ku vzdelaniu, informáciám, civilizačné choroby, detská úmrtnosť či dlhodobo udržateľný rozvoj a mnohé ďalšie hľadá aj technologická súťaž Imagine Cup. Najväčšia súťaž svojho druhu pre študentov bude mať na svetovom finále aj slovenské zastúpenie. Na lokálnom finále, ktoré sa uskutočnilo včera v rámci podujatia TechDays 2013, porota vybrala tím Quattro Formaggi projektom Speekle, ktorý našu krajinu bude reprezentovať na svetovom finále v Petrohrade v Rusku.

Cieľom víťaznej aplikácie je pomôcť deťom s rečovou vadou prekonať tento handicap pomocou domáceho cvičenia. Speekle je zameraná na podporenie rečovej terapie preorganizovaním praktík rečových cvičení. Pozostáva z klientskej aplikácie a webovej aplikácie. Klientska aplikácia obsahuje herný svet TalkLand, ktorý využíva špeciálne prostriedky na riadenie počítača – sledovanie jazyka a rozoznávač hlások, ktoré sú navrhnuté špecificky tak, aby pomáhali liečiť rečové problémy. Táto aplikácia môže byť použitá deťmi bez toho, aby vedeli že cvičia, zatiaľ čo im TalkLand poskytuje okamžitú spätnú väzbu o správnosti cvičenia. Webová aplikácia na serveri umožňuje rečovým terapeutom monitorovať pokrok svojich pacientov a prispôsobovať ich terapiu na základe pacientových schopností a potrieb, podľa informácií zozbieraných z priebehu cvičení. Tím aplikáciu už testoval v logopedickom centre, kde sa stretol s pozitívnou spätnou väzbou.

Víťazný tím Quattro Formaggi
Víťazný tím Quattro Formaggi

„Imagine Cup je jedinou technologickou súťažou pre študentov, ktorá funguje na projektovej báze. Študenti dlhodobo pracujú na svojom riešení a sú zaň zodpovední od jeho začiatku až do finálnej fázy. Naša univerzita pravidelne do súťaže nominuje najšikovnejších študentov, okrem iného aj preto, lebo im Imagine Cup súťaž, cez získané skúsenosti a zručnosti zmení život“, povedal Michal Barla, mentor víťazného tímu.

Do lokálneho finále sa zapojili aj tri ďalšie tímy: Bougles (STU BA), Brainstormers a Mizar (TUKE).

Víťazný tím vybrala 5-členná porota zložená z IT novinárov z portálu zive.sk Martina Kuchára a magazínu PC Revue Ondreja Macka, IT profesionála s titulom MVP (Most Valuable Professional) Ľuboslava Lacka, zástupcu spoločnosti Nokia Czech Republic Igora Šmerdu a jedného zo zakladateľov súťaže Imagine Cup, Laurenta Ellerbacha zo spoločnosti Microsoft.

Cieľom súťaže Imagine Cup je podporovať inovatívne nápady študentov a pomôcť im v ich realizácii do praxe. Minulý rok sa do nej zapojilo vyše 350 000 študentov zo 183 krajín. Tento ročník sa nesie pod heslom: Predstavte si svet, v ktorom technológie pomáhajú vyriešiť tie najťažšie problémy. Víťazné práce študentov obsahujú hodnotné a hlavne reálne celosvetové riešenia. Na svetovom finále sa nehodnotí iba kvalita návrhu hardvéru a softvéru, ale aj ich funkcionalita, dizajn a v neposlednom rade aj to, ako študenti dokážu svoje riešenie odprezentovať pred porotou. Súčasťou celosvetovej poroty bola už niekoľko krát aj prof. Ing. Mária Bieliková, PhD. z Fakulty Informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, ktorá vyjadrila podporu študentom aj na lokálnom finále v Bratislave.

„Mladí ľudia majú obrovský potenciál, ktorý môže pomôcť vyriešiť veľa súčasných problémov. Kreatívne nápady v spojení s technologickými znalosťami môžu priniesť osoh celej spoločnosti. Som rád, že aj slovenskí študenti nezaháľajú a rozmýšľajú nad riešeniami, ktoré môžu pomôcť všetkým. Ešte viac ma teší to, že Slovensko budú reprezentovať v celosvetovom finále, kde majú šancu uspieť,” povedal Markus Breyer, generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft Slovakia.

Viac informácií o minulom ročníku je k dispozícii na stránke a www.imaginecup.com (US) a na slovenskej Facebookovej skupine (»).


Viac informácií

Microsoft je registrovaná obchodná značka spoločnosti Microsoft Corp. v USA a/alebo iných krajinách.
Názvy konkrétnych spoločností a produktov, ktoré sa spomínajú v tomto dokumente môžu byť obchodnými značkami príslušných vlastníkov.

Kontakt pre styk s médiami
Zdenka Krížová, Microsoft Slovakia, s.r.o.

Michal Krajčír, AMI Communications
tel.: +421 907 673 554
e-mail: michal.krajcir@amic.sk