Až 97 % Slovákov si na Vianoce praje technologické zariadenia

Publikované: 6. decembra 2013

Prieskum, ktorý uskutočnila spoločnosť Microsoft na vzorke 10 431 respondentov z 18 európskych krajín vrátane Slovenska, ukázal, že notebooky a tablety patria na vrchol zoznamu prianí počas tohtoročných Vianoc. Paradoxom je, že pri rozhodovaní sa ohľadom výberu konkrétneho zariadenia necítia Európania dostatočnú sebaistotu.


Podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti Microsoft až 78 % Európanov a dokonca až 97 % Slovákov uviedlo, že si na Vianoce prajú technologickú hračku. Avšak, zatiaľ čo takéto zariadenia sú najžiadanejšie, rozhodovanie sa pri ich nákupe je pre opýtaných oveľa stresujúcejšie. Práve široká ponuka zariadení notebookov, tabletov, tradičných PC, „phabletov“ a tabletov spôsobuje Slovákom, ale aj Európanom vo všeobecnosti, ťažšie rozhodovanie.

Darčeky, ktorých nákup je považovaný za najviac stresujúci:

Popis Európa Slovensko
1. Technologické zariadenia 39% 31%
2. Oblečenie 26% 26%
3. Šperky a hodinky 11% 12%
4. Kuchynské spotrebiče a spotrebiče do domácnosti 9% 9%
5. Parfumy 8% 7%

Z technologických zariadení je najväčší záujem o:

Popis Európa Slovensko
1. Nový notebook 22% 25%
2. Výkonný tablet 26% 20%
3. Najnovší smartfón 20% 15%
4. Superrýchle PC 13% 10%
5. Hybridné zariadenie (2v1, resp. 3v1) 6% 6%
6. Ultrabook 8% 12%
7. Herná konzola 6% 12%

Výber techniky je pre Európanov zložitý

Výsledky prieskumu ukazujú niektoré z hlavných dôvodov, prečo spotrebitelia považujú nakupovanie techniky za náročné. Takmer polovica (49 %) Európanov a až necelé dve tretiny (65 %) Slovákov si myslí, že nakupovanie výpočtovej techniky zaberá, v porovnaní s ostatnými darčekmi, najviac času. Niektorí ľudia sa dokonca neodvážia pridať techniku do nákupného zoznamu. Až jedna štvrtina Európanov a Slovákov má zároveň strach, že vybrať a kúpiť vhodné zariadenie trvá príliš dlho. Ďalšia štvrtina (27 %) Európanov, z toho iba 9 % Slovákov pripúšťa, že nerozumie výberu a možnostiam, ktoré sú na trhu k dispozícií.

Zákazníci sa však neboja požiadať o pomoc pri výbere správneho darčeka pre ich blízkych. Najčastejšie sa obracajú na online hodnotenia produktov. Zatiaľ čo iba necelá polovica (44 %) Európanov uvádza túto možnosť ako preferovaný zdroj hľadania informácií a odporúčaní na nákup, až dve tretiny (65 %) Slovákov využívajú online hodnotenie ako hlavný zdroj informácií. Tretina opýtaných (36 % Európanov a 32 % Slovákov) radšej vyhľadá zamestnancov priamo v obchode a ďalšia tretina (33 %) Európanov, resp. 42 % Slovákov sa poradí so svojimi priateľmi - odborníkmi.

„S Windows 8.1 prichádza vlna nových, inovatívnych zariadení pre spotrebiteľov. Z ponuky si vyberie každý, a to v rôznych cenových hladinách. Niekedy potrebujeme postrčiť správnym smerom pri vyberaní správneho darčeka, takže by som poradil každému, aby v prvom rade myslel na osobu, ktorej dar bude určený. Vrátane ich preferencií a schopnosti používať zariadenia,“ povedal Peter Kmoško, manažér divízie Windows Client v spoločnosti Microsoft Slovakia. „Napríklad, ak kupujete zariadenie pre staršieho človeka, pre ktorého je dôležité ostať v kontakte s rodinou a priateľmi, premýšľajte nad zariadením, ktoré má skvelú kameru napr. pre spojenie cez Skype a jednoduché dotykové rozhranie,“ dodal Kmoško.

Pokiaľ ide o štatistiky porovnania pohlaví, prieskum ukázal ďalšiu zaujímavosť. Aj keď je tradičné myslieť si, že najlepšie zariadenia chcú najmä muži, prieskum dokázal, že aj dámy túžia na Vianoce po technike. Tá je na samom vrchu zoznamu prianí ako u mužov, tak aj u žien, s viaž než polovicou (54 %) u mužov a viac ako tretinou (38 %) u respondentiek. Slováci v tom majú dokonca jasnejšie. Po novom zariadení túži až 71 % mužov a 52 % žien.

Prieskum tiež ukázal rôzne zaujímavé porovnania v rámci európskych národov:

  • Talianski muži považujú nakupovanie výpočtovej techniky za viac stresujúce (56 %) ako ženy (25 %).
  • Zákazníci z Bosny považujú nakupovanie techniky za najpohodlnejšie (61 %), nasledovaní Chorvátmi (57 %) a Bulharmi (56%). Na druhom konci sú Rusi, z ktorých iba 18 % uviedlo, že nemá problém nakupovať techniku.
  • Notebooky sú najžiadanejším technickým darčekom v Bulharsku (25 %). Tablety sú tesne druhé (23 %), kým smartfóny obsadzujú tretiu priečku s 20 %.
  • 28 % Chorvátov považuje nakupovanie oblečenia za viac stresujúcejšie ako nakupovanie výpočtovej techniky (21 %).
  • V Bosne si 100 % opýtaných žien praje dostať techniku ako darček pod stromček.
  • Iba 5 % slovenských mužov nerozumie výberu a možnostiam, ktoré sú na trhu k dispozícií.

Viac informácií

Microsoft je registrovaná obchodná značka spoločnosti Microsoft Corp. v USA a/alebo iných krajinách.
Názvy konkrétnych spoločností a produktov, ktoré sa spomínajú v tomto dokumente môžu byť obchodnými značkami príslušných vlastníkov.

Kontakt pre styk s médiami
Zdenka Krížová, Microsoft Slovakia, s.r.o.

Michal Krajčír, AMI Communications
tel.: +421 907 673 554
e-mail: michal.krajcir@amic.sk