Skoro polovica mladých Slovákov pracuje v inom odbore, ako vyštudovali

Publikované: 29. apríla 2014

Podľa prieskumu agentúry Focus nepracuje vo vyštudovanom odbore až 47,7 % Slovákov vo veku 18 až 35 rokov. Až 40 % mladých sa dokonca priznalo, že by si vybrali iný priebeh svojej kariéry, keby mohli svoje rozhodnutie o výbere povolania zopakovať. Aj tento fakt bol príčinou vzniku projektu Success Academy, ktorý má mladým Slovákom pomôcť v kariérnom napredovaní.


Výber povolania je jedným z najvýznamnejších rozhodnutí v živote človeka. Potvrdzuje to aj prieskum agentúry Focus, podľa ktorého až 79 % z opýtaných mladých ľudí na Slovensku považuje výber zamestnania za jedno z najvýznamnejších rozhodnutí v živote.

Dôležitosť voľby správneho povolania je zrejmá aj z ďalších údajov prieskumu. Až 47,7 % Slovákov totiž pracuje v úplne inom odbore, ktorý vyštudovali a 40 % respondentov by sa určite rozhodlo pre iný priebeh svojej kariéry, keby mohli svoje rozhodnutie o výbere povolania zopakovať. Každý desiaty Slovák vo veku do 35 rokov pritom potvrdil, že počas školy prišiel na to, že by chcel pracovať v úplne inom odbore. Hlavným dôvodom, prečo sa Slováci nesprávne rozhodnú pre voľbu svojho prvého zamestnania je práve nedostatok informácií (31,3 %).

Práve dôležitosť správneho výberu budúceho povolania viedla spoločnosť Microsoft Slovakia v partnerstve s Neziskovou organizáciou Aptech Europe ku projektu Success Academy - Akadémie úspechu (www.successacademy.sk). Študentom a mladým ľuďom na Slovensku pomôže nájsť odpovede na otázky spojené s budúcim pracovným životom a realitou na trhu práce.

„Success Academy sprevádza trendami a príležitosťami, ktoré okolo seba dnes mladí ľudia majú. Veríme, že cez dostatok informácií sa zvyšuje ich šanca vybrať si správnu cestu za vysnívanou prácou. Oslovil nás základný princíp akadémie, dostupnosť informácií a možnosť stať sa profesionálom. Veríme, že akadémia naštartuje, aby išli za svojim snom a volili tie správne kroky, “ uviedol Markus Breyer, generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft Slovakia.

Portál successacademy.sk ukazuje mladým ľuďom kroky, ktoré im pomôžu uchytiť sa v kariére, zamestnaní alebo v podnikaní už teraz. „Zmysel projektu vidím v motivovaní ľudí k aktivitám, ktoré im pomôžu získať prax a profesionálne skúsenosti ešte počas štúdia,“ uviedla Martina Vendleková, lektorka, facilitátorka a konzultantka projektu. „Na základe aktivít si tak mladí ľudia ujasnia tri oblasti rozvoja profesionálov – čo ich baví a zaujíma, v čom sú dobrí a čo ich dokáže úspešne uživiť,“ dodala Martina Vendleková. Každý, kto si prejde jednotlivými úrovňami Akadémie úspechu získa na jednom mieste aktuálne tipy, videá, prehľady, odporúčania profesionálov a odpovede na otázky spojené s budúcim pracovným životom a realitou na trhu práce.

Hlavným partnerom spoločnosti Microsoft Slovakia v projekte Success Academy je Nezisková organizácia Aptech Europe, ktorá sa dlhodobo venuje témam vzdelávania mladých v IT oblasti a ich uplatnenia. „Našim cieľom pri príprave Success Academy bola pomoc mladým ľuďom na Slovensku nájsť odpovede na ich otázky k budúcemu pracovnému životu. Veríme, že sa nám spolu so spoločnosťou Microsoft podarilo dostať do online priestoru projekt, vďaka ktorému bude budovanie ich kariéry jednoduchšie a prehľadnejšie,“ uviedol Tomáš Božik z Aptech Europe.

O Success Academy

*

Success Academy bude pozostávať zo siedmich bezplatných online kurzov, ktorých absolvovaním získava študent certifikát úspešného absolventa. Vďaka Success Academy tak už študenti a absolventi nebudú musieť prehľadávať množstvo stránok s aktuálnymi rebríčkami či prehľadmi o trhu práce. Všetky potrebné informácie, sebahodnotiace testy, odpovede na otázky, rady, tipy či videá a prezentácie z praxe tých najúspešnejších, nájdu na www.successacademy.sk.


Viac informácií

Microsoft je registrovaná obchodná značka spoločnosti Microsoft Corp. v USA a/alebo iných krajinách.
Názvy konkrétnych spoločností a produktov, ktoré sa spomínajú v tomto dokumente môžu byť obchodnými značkami príslušných vlastníkov.

Kontakt pre styk s médiami
Zdenka Krížová, Microsoft Slovakia, s.r.o.

Michal Krajčír, AMI Communications
tel.: +421 907 673 554
e-mail: michal.krajcir@amic.sk