Microsoft - Teknolojinin Kadın Liderleri - Türkiyenin Kadın Liderleri Birincileri

Teknolojinin Kadın Liderleri 2021 Teknolojinin Kadın Liderleri 2020 Teknolojinin Kadın Liderleri 2018 Teknolojinin Kadın Liderleri 2017 Teknolojinin Kadın Liderleri 2016

Yarışmanın Birincileri

deniz

Geleceğin Teknoloji Yıldızı Adayı

Deniz Gülbaharlı

Bluetooth Low Energy teknolojisiyle geliştirdiği projeyle Yale Young Global Scholars programını kazanan Özel Cevizlibağ Anadolu Lise’sinden Deniz Gülbaharlı, hayatta karşılaştığı engellerin aslında yaratıcılık ve sabır ile çözülebileceğini, saatlerce yazılım geliştirirken; yaşının, çevresindeki insanların ve diğer sorunların hiçbir şeye engel olamayacağını, birkaç satır kodla dünyada fark yaratılabileceğini gösteriyor.

ilayda

Genç Teknoloji
Yıldızı

İlayda Demircioğl

Güneş enerjisiyle çalışan araba tasarım takımının kurucularından Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencisi İlayda Demircioğlu Solaris güneş enerjili ve elektrikli araçlar ekibiyle 3 ayrı kıtada yarışmalara katılıp ülkemizi temsil etti.

ilayda

Başarılı Kadın Yazılım Geliştiricisi

Elif Koç

Turkcell’de dijital servis portföy ve yeni projelerinin geliştirilmesinde program yöneticiliği yapıyor aynı zamanda Büyük Veri Analizi – Analitik Platform Programına da liderlik ediyor. Gerçekleştirdiği son proje ile Global Telecoms Business İnovasyon Ödülü kazandı.

aytul

Bilişimde Fark Yaratan Kadın Lider

Aytül Erçil

Sanayici, akademisyen, girişimci, kaynak sağlayıcı rolü ile bilişim sektöründe önemli görevler üstlenerek başarılı projelere imza atan Prof . Dr. Aytül Erçil, ve Dr. Akgül Vistek’den ayrılan 5 personelle birlikte Vispera’yı kurdular. Avrupa Birliğinden ‘Seal of Excellence’, Pepsico Insight challenge yarışması ödülü Pepsico – Nielsen’nü aldılar. Aynı zamanda IPSOS tarafından global iş ortağı seçildiler. Top 10 Global Startups in I-COM Data Startup Challenge Finalisti olan Vispera, gittikçe büyüyen dünya çapında bir şirket olmaya doğru ilerlemektedir.

ozlem

Bulut Bilişimde Fark Yaratan Kadın Lider

Özlem Kalender

Türkiye’nin önde gelen uzaktan bilişim eğitimi hizmeti veren firması olan Coder Bilişim Akademisi’nin CIO’sudur. 2014’te göreve geldikten sonra bilişim teknolojilerini daha verimli kullanarak iş modelini bulut bilişime taşıdı. bŞu anda dünyanın dört bir yanından yüzlerce öğrenciye eş zamanlı hizmet verebilecek bir bilişim alt yapısına sahiptir ve hızla büyümekteler. Ayrıca özel kurs hizmeti veren örgün eğitim firmalarının da uzaktan eğitim hizmeti verebilmesi için bulut hizmetleri geliştirmektedirler.

figen

Yılın Başarılı Kadın
CIO’su

Figen Demirhan

Eczacıbaşı Esan’da teknolojiyi iş süreçlerine entegre ederek şirketin dijital dönüşüm yolculuğuna liderlik eden Figen Demirhan, Esan’da rekabet avantajı sağlayacak akıllı madencilik uygulamaları ile yeni bir dijital dünya yaratmaktadır. Erkek egemen bir sektörde başarılı projelere imza atan Figen Demirhan, nesnelerin interneti tabanlı yeraltı güvenlik sistemi ile ödül kazanmıştır.

mujde

Yılın Başarılı Kadın Eğitimcisi

Müjde Esin

KızCode platformu ile birlikte İngiltere İçişleri Bakanlığı ve Üniversiteler Birliği tarafından 2015 yılının en iyi sosyal sorumluluk girişim ödülünü kazananan Müjde Esin, İngiltere'deki göçmen kız çocuklarına ve Suriyeli mülteci kadınlara eğitimler vermeye devam etmektedir. Türkiye’de genç kızlara kodlama öğreten Müjde Esin, iki farklı ülkede çalışmalarına devam etmektedir.

pinar

Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi

Pınar Yolum

Pınar Yolum MamaMe’nin kurucu ortağı ve Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Profesör olarak görev yapmaktadır. Avrupa’nin ilk hakiki ev yemeği dijital platfomu olan mamame.com.tr kadınların ekonomize edilmemiş alanlardaki üretimlerini ekonomiye katarak, evde çalışırken mutfak kapılarını gelir kapısına dönüştürecek bir enstruman olmuştur.

serpil

Engelleri Aşan Kadın

Serpil Gümüş

Pronet Güvenlik Hizmetleri’nden Bilişim Teknolojileri Proje Yöneticisi olarak görev yapan Serpil Gümüş, hayatta karşısına çıkan bütün engelleri birer hedef ve fırsata dönüştürerek sektöründe başarılı ve çok yönlü bir yönetici olarak birçok başarılara imza atmıştır.

derya

Jüri Özel Ödülü

Derya Divrikli - İpek Süer

‘Biz yapabildiysek siz de yapabilirsiniz’ mottosundan yola çıkan Derya Divrikli ve İpek Süer geçmiş eğitimlerinin ve mesleklerinin teknolojiyle ilgili olmamasına rağmen, teknolojiye dokunmuş, ona gönül vermiş, kendilerini bu konuda geliştirmiş, bunun çok zor olmadığını hatta eğlenceli olduğunu herkese göstermeyi amaç edinmiş iki değerli kadındır. Teknolojik Anneler bloğu her geçen gün büyüyen takipçi sayısıyla örnek oluşturacak bir platformdur.

Yarışmanın Birincileri

deniz

Geleceğin Teknoloji Yıldızı Adayı

Canda Atalay, Vizyon Koleji

Uzay teknolojisi alanında çeşitli projeler ve öğrencileri ilgi alanlarına uygun çalışmalara yönlendiren Toku projesinin kurucu üyesi

ilayda

Genç Teknoloji
Yıldızı

İlayda Büyükdoğan, İstanbul Teknik Üniversitesi

Dijital dönüşüm teknolojisiyle hafif ve taşınabilir ölçüm cihazı Compocket projesi

sirin

Yılın Başarılı Kadın
Eğitimcisi

Şirin Tekinay, Sabancı Üniversitesi Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Rektör Yardımcısı

Bütünsel Mühendislik Eğitimi kapsamında Türkiye’de mühendislik eğitimini global mühendislik trendlerine ve önceliklerine eriştirmektedir.

figen

Yılın Başarılı Kadın Yazılım Geliştiricisi

Figen Aktuna, Banksoft Bilişim
Bilgisayar Hizmetleri

Farklı şekillerde temassız ödemelerin yapılabildiği, çoklu uygulamalar içeren ve ön-ödemeli akıllı kartların yazılımlarını geliştiren ekip lideri

dilara

Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi

Dilara Keçeci, Teleporter VR
Kurucu Ortağı

VR teknolojisiyle e-spor görüntüleme platformu Teleporter start-up kurucusu

ozgur

Engelleri Aşan Kadın

Özgür Baştaş, Kodluyoruz Derneği ve Engelsiz Pedal Derneği Üyesi

Paralimpik bisikletçilerin, bisiklet sürerken ihtiyaç duydukları bisikletçileri bulmalarını sağlayan mobil uygulamanın fikir annesi

bidar

Yılın Başarılı
Kadın CIO’su

Bidar Özgür Ulutaş, Nobel İlaç

Ulkar Nobel’de dijital dönüşüm yolculuğunun liderliğini üstlenmiş, kurumu buluta taşımış ve dijital bir pazarlama platformu olan Jüpiter projesine imza atmıştır

esra

Yeni Teknolojilerle Fark Yaratan Kadın Lider

Esra Erdem, Sabancı Üniversitesi Öğretim Görevlisi

Yapay zeka ve robot sistemleri kullanarak fizik tedavi projesi geliştirmiştir.

melek

Bilişimde Fark Yaratan Kadın Lider

Melek Bar Elmas, TOBB Yazılım Meclisi Başkanı

Üretkeniz.Biz kurucu başkanı, Merlin Bilgisayar Hizmetleri Kurucusu, Türkiye Bilişim Derneği Üyesi

binnur

Jüri Özel
Ödülü

Binnur Görer, Boğaziçi Üniversitesi Doktora Öğrencisi

Robotik ve yapay zekâ teknolojileriyle yaşlılara egzersiz yaptıran robot projesi geliştirmiştir.

Yarışmanın Birincileri

Selin Alara Örnek

Genç Teknoloji Yıldızı

Selin Alara Örnek

Öğrenci, Özel Küçük Prens Ortaokulu

“Ben Selin Alara Örnek. 14 yaşındayım. 8 yaşında kodlamayla tanıştım. Görme Engelliler için yaptığım Rehber Robot köpek IC4U ile 2018 Coderdojo Coolest Projects ‘Hardware’ kategorisinde birincilik ödülü aldım. European Youth Awards Açık İnovasyon kategorisinde finalist oldum. 2019 yılında Stanford Üniversitesi’nde düzenlenen Robotik ve Mühendislik Yaz Okulu’na 100% eğitim bursu alarak katıldım. Ekim 2019'da AdaLovelace anısına Brüksel'de düzenlenen Adaawards'ta, 2019 Avrupa Dijital Kızı ödülünü aldım. Görme engelliler için hazırladığım projem IC4U’da robot rehber köpekler tasarlayarak, farklı çözümler üretmeyi denedim. Aynı zamanda öğretmenlere, öğrencilere ve okul yönetimine destek vermek amacıyla BB4All adlı okul robotunu tasarladım. Bu robotla siber zorbalığı engellen çözümler üretmeyi denedim. En büyük hayalim ise MIT veya Stanford'da ‘Robotik Kodlama’ üzerine eğitim alarak Humanoid tasarlamak.“

Gülay Özkan

Yeni Teknolojilerle Fark
Yaratan Kadın Lider

Gülay Özkan

Kurucu, GEDS

“Ben Gülay Özkan. GEDS Staretjik Tasarım Danışmanlık şirketinin kurucusuyum. Paris'te ESSEC Business School EMBA Programında dersler veriyorum. 2016'da Birleşik Krallık'ta Design Council tarafından stratejik tasarım alanında belirlenen Avrupa'daki 20 uzman isimden birisiyim. Kurucusu olduğum GEDS, insan-odaklı tasarım ve davranış bilimleri yaklaşımları ile organizasyonlar için stratejiler, kültürler, servisler ve ürünler geliştiriyor. Tasarım lideri olduğumuz MATUROLIFE projesi, 65 yaş üstü insanların hayatını kolaylaştırmak, bağımsızlıklarını artırmak için akıllı ayakkabı, mobilya ve giysi geliştirmeyi amaçlayan bir üssel teknolojiler projesidir. Proje Avrupa'da 9 ülkede 20 iş ortağı ile gerçekleştiriliyor, H2020 programı dâhilinde Avrupa Birliği tarafından 6 milyon Avro bütçeyle fonlanıyor. Projenin teknoloji geliştirme sürecine getirdiği insan odaklı yenilikçi yaklaşımlarla GEDS, 2019 yılında Boston'da dünya devleri arasından sıyrıldı ve DMI Design Value Awards 2. lik ödülüne layık görüldü. Böylece Türkiye'den de bu ödülü ilk alan şirket oldu. GEDS, 2020 yılında FastCompany tarafından da Türkiye'de kadınlar tarafından kurulan en büyük 100 şirket listesi 'Female Founders'da 100'de yer aldı.”

Prof. Dr. Zehra Çataltepe

Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi (Start-Up)

Prof. Dr. Zehra Çataltepe

CEO, Tazi Bilişim Teknolojileri A.Ş.

“Ben Zehra Çataltepe. Tüm eğitim ve çalışma hayatım boyunca yapay zeka alanında çalıştım. California Institute of Technology'den doktoramı aldıktan sonra, Bell Labs’ta, bir startup’ta ve ardından da Siemens Corporate Research'te çalıştım. 2015 yılında kurucu ortağım Tanju Çataltepe ile beraber TAZI'yi kurmaya karar verdik. TAZI'de ürettiğimiz Otomatik Yapay Öğrenme (AutoML) platformu ile yapay zekanın demokratikleşmesini ve iş insanları tarafından rahatlıkla kullanılabilir bir teknoloji olmasını hedefledik. Bunun için, yapay zeka platformumuzdaki sürekli öğrenme teknolojisi sayesinde, çok daha az enerji sarf ederek yapay zeka çözümleri ürettik ve yapay zekanın çevreye daha duyarlı bir teknoloji olmasını sağlayabildiğimizi gördük. İki hafta gibi kısa bir sürede canlıya alabildiğimiz ve faydalarını gösterebildiğimiz platformumuzla şu anda ‘finans’ ve ‘sigorta’ sektörlerinde müşterilerimizi destekliyoruz. Şimdi hedefimiz yapay zekanın sadece iş insanlarının değil, her insanın kullanabildiği ve herkesin işine yarayacak bir teknoloji haline gelmesini sağlamak.”

Zülal Tannur

Engelleri Aşan Kadın

Zülal Tannur

Öğrenci, Özel Şişli Terakki Vakfı Okulları & YGA Gönüllüsü

“Ben Zülal Tannur. Terakki Vakfı Okulları’nda lise üçüncü sınıf öğrencisiyim ve görme engelliyim. Bir buçuk yıldır YGA gönüllüsüyüm. 2001 12 Kasım’da Kıbrıs Lefkoşa’da prematüre bir bebek olarak dünyaya geldim. Annemin dikkati sayesinde, göz gelişimimin anne karnında tamamlanamadığı, erken yaşta fark edildi. Ailem günlük hayatta karşılaşabileceğim nesneleri ve sembolleri önceden bana tanıttı. Böylece gerçekleriyle karşılaştığımda bunların ne olduğunu tanımamı sağladılar. Fakat bu durumu aşabilecek teknolojilerden bir tanesi de engellilerin kullandığı beyaz bastondu. Beyaz bastonumun bana tam bağımsızlık ve özgürlük getireceğine inanıyordum. Ta ki hayatımın kırılma noktalarından biri olan YGA’da akıllı baston Wewalk’un kurucu ortağı ve doğuştan görme engelli Kürşat Ceylan’ı dinleyene kadar. WeWalk, Time dergisi tarafından 2019 yılının en önemli icatlarından biri seçildi ve Edison ödüllerinde altın ödülü ilk defa ülkemize getirdi. Bu değişimi ve gelişimi fark ettikten sonra daha fazla görme engellinin WeWalk akıllı baston sahibi olmasını istedim. Bunun için 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde ekibimle birlikte bir Change.org kampanyası başlattım. Kampanyamız kısa zamanda iki yüz binin üzerinde destekçi tarafından imzalandı. Sonra bizi çok heyecanlandıran haberler aldık; birçok görme engelliye ve ailelerine ilham verdik. Bana zamanında nesneleri, renkleri ve sayıları öğreten teknoloji sayesinde bugün pek çok gönle girmeyi başardık. İnanıyorum ki bugün en iyi günümüz fakat yarın daha iyi olacak.”

Aysel İnce

Yılın Başarılı Kadın Eğitimcisi

Aysel İnce

Matematik Öğretmeni, Bilgi Ortaokulu

Ben Aysel İnce. Teknolojinin Kadın Lideri değilim ama geleceğin liderleri olan minik kardelenlerin öğretmeniyim. Van'ın dağları arkasında saklı kalmış Bilgi Köyü’nde, 4 yıllık matematik öğretmeniyim. Dağların arkasında başka hayatlar, ülkeler, dünyalar olduğunu gösterebilme hayaliyle çıktığım bu yolda Bilim Seferberliği, Eğitim Kardeşliği ve TÜBİTAK projelerinin koordinatörlüğünü üstlendim. Hayallerime ortak olan minik kardelenlerle birlikte dağların arkasını keşfetmeyi başardık. Şimdi de dağların arkasındaki diğer hazinelere ışık olmak için çalışmaya devam ediyoruz.

Yarışmanın Birincileri

Mehveş Altay

Mehveş Altay

Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi (Start-Up) Kategorisi

Mehveş; 3 ülke, 8 farklı şehirde, 5 milletten, farklı ve kapsayıcı bir çalışan ekibine sahip, bir mobil oyun şirketi olan Veloxia'nın 24 yaşında genç ve enerjik Kurucu Ortağı ve CTO'su. Veloxia’nın ilk ticari oyunu SpaceColony şimdiye kadar 2 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı.

Berre Şengül

Berre Şengül

Genç Teknoloji Yıldızı (Lise) Kategorisi

Maltepe Fen Lisesi’nin robotik takımı QUBIT’i kuran Berre aynı zamanda STEAM alanlarında projeler üreten Science Bridge’in, akıl ve zeka oyunları takımının kurucularından. Lisede izlediği bir robotik yarışması ona büyük bir ilham kaynağı oldu, böylelikle beş öğrenci ve bir mentor ile QUBIT Robotics'i kurdu. İnternetten bulduğu kurslar, ücretsiz etkinlikler ve yaptığı sürekli araştırmalar sayesinde kendini yazılım, elektronik, mekanik, grafik tasarım gibi birçok alanda geliştirmesinin ardından kurduğu takımlarda teknik ekip ve takım kaptanı olarak görev yaptı. “Precious Plastic” Erasmus+k12 projesiyle Portekiz’de bireysel plastik geri dönüşüm makinelerinin inşası üzerine eğitim aldı. Sürekli bir öğrenme arayışı içinde olmakla beraber, bir yandan bu öğrendiklerini insanlara aktarmak için Maltepe Makers ekibi ile birlikte gönüllü olarak üniversitelerde, liselerde ve ortaokullarda STEAM alanlarında atölyeler düzenledi; aynı zamanda TÜBİTAK 4007 “Bilim Ağacı” gibi bilim şenliklerinin organizasyonunda ve eğitmen kadrosunda yer aldı.

Özlem Kalkan

Özlem Kalkan

Yeni Teknolojilerle Fark Yaratan Kadın Lider Kategorisi

Sabancı Holding-SabancıDX'te 360 derece liderlik bakış açısına sahip bir kadın lider olan Özlem; 25 yaşında başkan yardımcılığına terfi ederek telekomünikasyon sektöründe birçok başarılı projeye imza attı. Özlem, çalıştığı tüm şirketlerde kadın temsiliyetini her zaman ön planda tutarak kadın çalışanları iş hayatlarında destekledi.

Baran Tigan

Baran Tigan

Yılın Başarılı Kadın Eğitimcisi Kategorisi

Bingöl'de çalışan Baran, öğrencilerinin ve meslektaşlarının hayatlarına ışık tutan tutkulu bir öğretmen. Kişisel inisiyatifleri sayesinde getirttiği Twin bilim kitleri ile öğrencileriyle beraber mesafeye duyarlı baston, köydeki yaşlılar için ev asansörü gibi icatlar yapan Baran, öğrencileriyle birlikte bilim şenliklerinde ödüller kazandı. Teknoloji, Bilim ve uzaktan öğrenme projeleriyle Avrupa Birliği Kalite Ödülü kazandığı geleceğin sınıflarını yarattı, TÜBİTAK destekli çalışmalar da yürüten Baran, STEM, Kodlama vb eğitimler alıp kendini geliştirdi ve Türkiye’de kendisi gibi uğraşan toplam 1300 öğretmene bu bilgi birikimi ve tecrübelerini aktardı.

Hatice Özkan

Hatice Özkan

Engelleri Aşan Kadın Kategorisi

Fiziksel olarak vücudunun %98’ini kullanamayan SMA Tip2 hastası olan Hatice, annesinin desteğiyle eğitimine başlayarak, sadece başıyla yönlendirdiği bilgisayar aracılığıyla hayata tutunan, parmağıyla komuta ettiği bir bilgisayar aracılığıyla uzaktan eğitimle 6 farklı üniversite bölümünden mezun olmayı başarmış, bir devlet üniversitesinde öğretmenlik hakkı elde etmek için etkileyici bir mücadele vermiş bir kadın. Anadolu Üniversitesi’nin AKADEMA platformunda verdiği çevrimiçi derslerle toplumda engelli bireylerin varlığı konusunda farkındalık oluşturmak istiyor.

Mira Küçük

Mira Küçük

Genç Teknoloji Yıldızı (Ortaokul) Kategorisi

Mira, Eskişehir’de bir devlet okulunda okuyan, Python ve ML ile projeler geliştiren ve parlak projeleri ile teknoloji yarışmalarında çokça ödül kazanmış bir genç yetenek. Ses kontrollü ev asistanı, otomatik Covid-19 el dezenfektanı cihazı, Covid-19 için maske algılama aracı, Python bilgi yarışması geceleri Mira’ya ödül kazandıran projelerden bazıları.

Zehra Gül Yiğit

Zehra Gül Yiğit

Engelleri Aşan Kadın Kategorisi Jüri Özeli Ödülü

Ağır bir işiten olan Zehra, kendi yaşadığı zorluklardan yola çıkarak gelecek nesillerin farklılıkları kucaklaması için Türkiye İşitme Engelli Derneği ile birçok proje yürüttü. İşitme engelli çocuklara yönelik çok dilli hikaye uygulaması ile işitme engelli çocukların Türkçe yazımı, duyan çocukların ise işaret dili konularında gelişmelerini sağladı.

Sevda Bozbey Yılmaz

Sevda Bozbey Yılmaz

Engelleri Aşan Kadın Kategorisi Jüri Özel Ödülü

Engelsiz Erişim Derneği kurucularından biri olan Sevda, karşısına çıkan tüm zorluklara rağmen Boğaziçi Üniversitesi’nde lisans eğitimini, Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku Yüksek Lisans Programı’nı ve Marmara Üniversitesi Yönetim ve Çalışma Psikolojisi yüksek lisansını tamamlayan görme engelli bir birey. Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan, eşit şartlarda yarışamayan, fırsatlara erişilebilir bir şekilde ulaşamayan engelli bireyler için söyleşiler yapan Sevda, aynı zamanda “Sevda’nın Güncesi” radyo programı ve “Güncel Kadın” isimli gazete yazıları ile hikayesini insanlara duyurup motivasyon kaynağı olmakta.