21 Yüzyıl bilişim teknolojilerinin çığır açıcı gelişmelerinin yüzyılı olduğu kadar, cinsiyet eşitliği ve kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesinin de yüzyılı olacak.

Bu bakımdan kadın girişimciliğinin teşvik edilmesi, önünün açılması nasıl hayati bir öneme sahipse, kadınlarını bilişim teknolojilerinin sunduğu uçsuz bucaksız olasılıklar dünyasına güçlü bir biçimde açılımının sağlanması, özendirilmesi de aynı ölçüde önemlidir.

Microsoft olarak, ülkemizde kadın girişimciliğinin sembol kuruluşu KAGİDER ‘in desteği ile kadınlarımızın teknoloji alanındaki başarılarını ve liderliklerini onurlandırmaktan gurur duyuyoruz.

 

 

Yarışmanın Birincileri

Yılın Başarılı Kadın CIO’su


Binnur Güleryüz Onaran

26 havalimanı ve 21 şirketin bilişim yönetiminden sorumlu olan TAV Havalimanları Holding CIO’su Binnur Güleryüz Onaran, 4 temel bilişim trendinin Sosyal Ağlar, Mobilite, Büyük Veri ve Bulut Bilişim olduğunu düşündüğünden bu alanlarda önemli stratejik kararlar alarak şirketin bu rekabetçi ortamda bir start-up ruhu ile hızlı ve cesur hareket edip yeni ürünler geliştirilmesini sağlayarak sektörde hem yerel hem de uluslararası liderlik rolüne bürünmesinin önünü açmıştır.

Videoları izlemek için tıklayınız >
Bilişimde Fark Yaratan Kadın Lider


Aslı Derbent Özkan

Bilişim sektörüne hizmet veren, tedarik zincirinde katma değer yaratan, başarılı projelere liderlik etmiş kadın yöneticilerin aday olduğu Bilişimde Fark Yaratan Kadın Lider ise 7 ülkede 9 ofise sahip global bir finans sektörü yazılım firması olarak uzmanlaşmış olan VeriPark Türkiye’nin genel müdürü Aslı Derbent Özkan oldu. Derbent Özkan, lider Türk bankalarının yanında Barclays, Deutschebank gibi bankaların da aralarında olduğu global finans dünyasının dijital bankacılık hizmet altyapısını sağlıyor.

Videoları izlemek için tıklayınız >
Yılın Başarılı Kadın Eğitimcisi


Şirin Karadeniz

Çocukların kod yazımıyla ilgili çalışmalarıyla Bahçeşehir Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölüm başkanı Doç. Dr. Şirin Karadeniz, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi müfredat geliştirme komisyonuna davet edilmiştir. Çocuklar ve gençler için yazılım derslerinin yaygınlaşabilmesi adına çalışmalarını sürdürmektedir.

Videoları izlemek için tıklayınız >
Engelleri Aşan Kadın


Çiğdem Erdik

Sosyal ve iş hayatındaki bütün önyargıları başarıyla aşan görme engelli TRT çalışanı Çiğdem Erdik bilgisayarında tüm Office programlarını başarıyla kullanmakta ve iş süreçlerini TRT’de çalışan diğer herkes gibi aktif bir şekilde yönetebilmektedir. Aynı zamanda evli ve iki çocuk annesi olan Erdik, hayatın her alanında engellere meydan okumaya devam ediyor.


Videoları izlemek için tıklayınız >
Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi


Hande Çilingir

1984 doğumlu olan Hande Çilingir, üniversite yıllarından itibaren farklı sektörler için teknoloji tabanlı çözümler üreten bir girişimci profili çizdi. 2012 yılında dört arkadaşıyla beraber Omnichannel Marketing & Web/Mobil Kişiselleştirme Platformu olan Insider'ı kurdu ve 2014 yılında Endeavor Entrepreneur Yılın Girişimcisi ödülünü aldı.

Videoları izlemek için tıklayınız >
Yılın Başarılı Kadın Yazılım Geliştiricisi


Neval Çam

Neval Çam işaret dilini yazıya çeviren bir program yazmıştır. Çam’ın yazdığı programla, işitme engelliler işaret dilini bilmeyen kişilerle de iletişim kurabiliyor.

Videoları izlemek için tıklayınız >
Genç Teknoloji Yıldızı


Büşra Emirli

Büşra Emirli, Kadın Bilişimci Platformu ile üniversitelerde bilişim ile ilgili bölümlerde okuyan genç kadın bilişimci adaylarının, mezun olduktan sonra bilişim sektöründe daha aktif rol oynamaları ve karşılaştıkları zorluklar karşısında yılmamaları için çalışıyor.

Videoları izlemek için tıklayınız >
Geleceğin Teknoloji Yıldızı Adayı


Ayşe Ayyüce Demirbaş

Malatya Özel Rahime Batu Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi olan Ayyüce Demirbaş, 8. sınıf öğrencisiyken Microsoft’un Açık Akademi projesiyle tanıştı ve programlama öğrendi. Bir yazılım kulübü kurarak arkadaşlarıyla birlikte Windows Store uygulamaları geliştirmeye başladı. Kendisini geliştimenin yanısıra arkadaşlarının da bilişim çalışmalarına destek verdi.

Videoları izlemek için tıklayınız >

Jüri Özel Ödülü


Nur Gökman

THY’de görev yaptığı yıllarda THY’nin yazılım ihraç eden bir kuruluş haline gelmesine öncülük eden; halen Hitit Bilgisayar’ın ortağı ve CEO’su olarak görev yapan Nur Gökman, Türkiye’nin yazılım ihraç eden bir ülke olmasına liderlik eden kadınlardan biri olarak ödüle layık görüldü.

 

Yarışma videomuzu izleyin.